zawroty głowy i stany lękowe w sytuacjach stresowych

2 odpowiedzi
Dzień dobry
Mam 54 lata i od około pół roku mam szumy w lewym uchu o ciągłym charakterze i różnej intensywności. Około 3-y miesiące temu kilkukrotnie pojawiły się zawroty głowy połączone z nudnościami, wymiotami i poceniem się. Trwa to różny okres czasu i po zażyciu TORECAN-u 6,5 mg ustępuje. Ostatnio złapało mnie to w podróży ( w swojej pracy muszę często wyjeżdżać samochodem) i miałem duży problem - zapomniałem jeszcze zabrać ze sobą Torecan.
Przez miesiąc zażywałem BETASERC 24( 2x1) i była poprawa. Jednak po odstawieniu tego leku (Betaserc 24) dolegliwości - szumy i zawroty wróciły. Teraz na nowo biorę ten lek w takiej samej dawce od dwóch tygodni i zawroty z wymiotami wystąpiły dwukrotnie, a szum w uchu o różnej intensywności jest przez cały czas.
Robiłem badania: USG tętnic szyjnych, rezonans magnetyczny głowy, rtg kręgosłupa szyjnego, badanie słuchu i pobudliwość błędników w próbie cieplnej Hallpike'a, oraz podstawowe badania z krwi. Wyniki są w porządku - jedynie rtg wykazało obniżenie przestrzeni m-kręgowej C5/C6 oraz obecność niewielkich zmian wytwórczych w okolicach krawędzi trzonów oraz w stawach m-kregowych w odc. dolnym. Jestem po 10 zabiegach rehabilitacyjnych ( prądy i pole magnetyczne). Od połowy sierpnia zażywam nadal BETASERC 2x po 12mg, oraz Kalms 3x1 i w zasadzie dolegliwości ustąpiły poza pojawiającymi się niekiedy stanami lęku i wówczas zwiększonym szumem w uchu. Zaobserwowałem iż pojawia się to w sytuacjach stresowych. Czy moje dolegliwości mogą pochodzić od układu nerwowego?
Ponadto leczę się od kilku lat na niewielkie nadciśnienie ( 145/89) i zażywam raz dziennie PRESTARIUM 2,5 mg i po nim mam średnie ciśnienie 130/ 82. Bardzo proszę o poradę.
Dziękuję z góry za odpowiedź.
Dzień dobry.Przepraszam za zwłokę w odpowiedzi,przebywałem na urlopie.
Właściwie wyczerpał Pan możliwości diagnostyczne.Tego typu przypadki często tak przebiegają,tzn. nic nie wychodzi podczas diagnostyki. Częściej mamy do czynienia z przyczyną laryngologiczną.Może Pan stosować przewlekle Betaserc w dawce 2x12mg,a doraźnie Torecan przy ostrych objawach.Konieczna dalsza obserwacja neurologiczna i laryngologiczna.
Piotr Grzyb

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Szanowny Panie,
jeżeli rzeczywiście szum nasila się w stanach lękowych, być może to jest jedna z przyczyn - tę rekcję na lęk może pomóc zmniejszyć moja żona - dr Beata Żytkowska (przyjmuje np. w Łodzi w Salve przy ulicy Szparagowej). Nie mniej jednak wcześniej należało by mieć pewność, czy powód Pana dolegliwości nie jest jednak związany z przyczynami laryngologicznymi. Pełną diagnostykę w tym kierunku przeprowadza Klinika Laryngologii szpitala WAM przy Żeromskiego. Tam również - po wykluczeniu innych powodów - można będzie się poddać rehabilitacji i zabiegom manualnym na kręgosłupie szyjnym, które przede wszystkim powinny zmniejszyć zawroty głowy (to jest w gestii dr Marzeny Bilińskiej, która pracuje w ww. Klinice). Pozdrawiam Andrzej Żytkowski

Podobne pytania

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.