Zawroty głowy po długim przebywaniu w pozycji siedzącej

2 odpowiedzi
Mam 25 lat, od jakichś 15 zauważyłam, że raz na jakiś czas budzę się i mam zawroty głowy, jednak tylko w pozycji leżącej. Zauważyłam też, że jak zmienię pozycję głowy (leżąc), to ustępują, jednak gdy znów nią ruszę to wracają. Gdy jestem w pozycji pionowej mija, jednak przez cały dzień gdy próbuje się położyć zawroty wracają. Kręci mi się w głowie również jak stoję/siedzę i odchylę głowę do tyłu. Nigdy nie wiedziałam dlaczego tak się dzieje, miałam teorie, że może za mało wody wypiłam dnia poprzedniego, ale jest zbyt mało tlenu w pokoju. Zawroty nasiliły się bardzo, gdy pisałam pracę licencjacką i całe dnie spędzałam przed komputerem. Wtedy mnie oświeciło, że to pewnie od ślęczenia godzinami przed komputerem. Później zdarzało mi się to stosunkowo rzadko, 1 na miesiąc, czasem rzadziej. Dziś się okazało, że to nie o ślęczenie przed komputerem chodziło, tylko o samo siedzenie. Wczoraj cały dzień spędziłam siedząc i szyjąc na maszynie. Dodam, że się garbię, zwłaszcza jak siedzę, a już zwłaszcza jak szyję. Jak byłam dzieckiem miałam trochę krzywy kręgosłup, ale chodziłam na zajęcia i po nich jak wykazały badania kręgosłup się wyprostował. Zastanawiam się czy jest to coś poważnego i czy mam się tym martwić, czy po prostu mam ostrzej walczyć z garbieniem się?
Przyczyn zawrotów głowy jest wiele.Mogą wynikać z dyskopatii kręgosłupa szyjnego, błędnika, zmian w mózgu,anemii,Konieczna wizyta u lekarza.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Oczywiście że odwodnienie i niedotlenienie mogą być czynnikiem wyzwalającym zawroty, ale u Pani podejrzewałbym że główną rolę grają dwa czynniki:
1. w jakiś sposób przemęczony, czy źle traktowany kręgosłup szyjny- przy siedzeniu jego obciążenie jest znaczne, bo masa głowy to 5-7 kg i jeśli ta głowa "wisi" do przodu w trakcie siedzenia przed komputerem lub maszyną przez dłuższy czas, dochodzi do znacznego sforsowania mięśni karku a w efekcie do utrudnienia przepływu krwi w tętnicach kręgowych, które są głównymi dostawcami krwi do narządu równowagi. Jeśli narząd równowagi jest niedokrwiony robi się w pewien sposób nadwrażliwy i przy większej zmianie pozycji w jakiś sposób nie nadąża, co objawia się zawrotami. Co z tym robić? -Wzmacniać mięśnie karku, unikać długiego siedzenia w nieodpowiedniej pozycji, robić przerwy na ćwiczenia, spróbować czytać i oglądać tv leżąc na brzuchu - po to aby szyję odginać w drugą stronę, niźli przy siedzeniu przed komputerem, nie sypiać z wysoko ułożoną głową itp.
2. Drugim, mniej pewnym czynnikiem może być swego rodzaju nadwrażliwość samego narządu równowagi - tego z kanałami półkolistymi i znajdującymi się w nich kamyczkami zwanymi otolitami. Może to być nadwrażliwość idiopatyczna = sama z siebie lub nie wiadomo z czego, albo efekt przypadkowego przemieszczenia się otolitów w kanałach półkolistych- w tym przypadku czasem pomaga rolowanie się na leżąco, przewroty ciała lub stanie na głowie- te rzeczy proszę ew. wykonać z należytą ostrożnością.
W razie braku poprawy: diagnostyką i leczeniem zawrotów zajmują się laryngolodzy i neurolodzy- wymagane skierowanie od lekarza poz.
Pozdrawiam.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.