Zawroty głowy - problem z diagnozą

4 odpowiedzi
Szanowni Państwo.
Wiem, że trudno o diagnozę przez internet, ale chciałabym prosić o wskazówkę, czym mogą być spowodowane moje dolegliwości i gdzie mogłabym się zwrócić o pomoc. Jestem kobietą, mam 26 lat, pochodzę z województwa śląskiego. Moim problemem są zawroty głowy, które tak bardzo utrudniają mi życie, że musiałam kilka miesięcy temu zrezygnować z pracy. Może zacznę od początku.
W 2009 roku pojawiły się u mnie szumy uszne, po kilku miesiącach przyzwyczaiłam się do nich na tyle, że przestałam je zauważać. Nie towarzyszyło temu pogorszenie słuchu, nie udało się ustalić przyczyny.
W 2011 roku miałam kilku dniowe zatrucie pokarmowe z wymiotami i gorączką. Po ustąpieniu objawów zatrucia, pojawiły się u mnie zawroty głowy - stałe uczucie kołysania również w pozycji siedzącej, nudności. Wykonałam wtedy wiele badań m.in. morfologia, mri głowy, byłam u laryngologa - badania były prawidłowe. Objawy ustępowały stopniowo przez 2 lata.
2014- VII 2016 - brak zawrotów głowy
VIII 2016 - zaczął boleć mnie kręgosłup szyjny, myślałam, że to przeciążenie mięśni, już tak się zdarzało kilka razy. Pojechałam na wycieczkę autobusową - pierwszy raz od 2011 roku spędziłam kilkadziesiąt godzin w autokarze. Po powrocie mój stan się pogorszył - stałe uczucie kołysania, wirowania, nudności, bez zaburzeń równowagi, nasiliły się szumy uszne i to trwa do dnia dzisiejszego, czuję się lepiej niż w sierpniu, ale dalej nie tak jak wcześniej.

Wykonałam znowu wiele badań jak w 2011 roku, mri głowy, kręgosłupa, morfologia, tarczyca, ciśnienie, ekg, echo serca. Odwiedziłam różnych specjalistów, ale nikt mi nie pomógł.Byłam u ortopedy i fizjoterapeuty - stwierdzili, że mri kręgosłupa i doppler są prawidłowe i mam spięte mięśnie. Byłam u trzech laryngologów - jeden powiedział, że to pewnie przemęczenie, drugi, że to nie błędnik, a trzeci, że to może być błędnik, ale nawet jeśli to nie da się tego leczyć. Załamałam się. Od wielu lat pojawiają się też u mnie poranne zawroty - nie podczas wstawania, ale jeszcze na leżąco, otwieram oczy i mam bardzo silny zawrót trwający kilka sekund, później jest mi przez pewien czas niedobrze.Ostatnio zdarza się to coraz częściej. Wczoraj siedziałam przy stole, pochyliłam się, żeby coś napisać i zakręciło mi się w głowie. Zrobiło mi się gorąco i zawroty przychodziły falami przez ok. 15 minut. Później przez 3 godziny nie mogłam się w ogóle pochylić ani położyć, bo pojawiały się zawroty. Nie badałam nigdy błędnika -obawiam się badania. Bardzo źle reaguję na wszelki ruch wirowy -odczuwam dyskomfort. Podczas jazdy samochodem czuję się dobrze, ale później w spoczynku przez jakiś czas uczucie zawrotów się nasila.

Nie wiem, już gdzie się udać i gdzie szukać pomocy. Czy te poranne zawroty i ta sytuacja gdy nie mogłam się pochylić i położyć mogą dotyczyć położeniowych zawrotów głowy? Jak to zdiagnozować? Czy te problemy mogą wynikać z uszkodzenia błędnika w 2011 roku. Przez 3 lata nie miałam dolegliwości, czy stres i wycieczka autokarowa mogła spowodować dekompensację błednikową? Czy można jakoś leczyć błędnik? Źle reaguję na betahistynę i boję się, że nie ma innych sposobów leczenia. Jakie badania wykonać? Czy VNG nie pogorszy mojego stanu? Bardzo proszę Państwa o radę. Moje życie to koszmar, boję się co będzie dalej. Lekarze u których już byłam odesłali mnie z niczym i niczego mi nie wyjaśnili. Jestem zmęczona czytaniem forów internetowych. Proszę Państwa o podzielenie się ze mną wiedzą dotyczącą zaburzeń błędnikowych. Będę bardzo wdzięczna za każdą odpowiedź.
Witam serdecznie!
W przypadku opisywanych dolegliwości należałoby wykonać pełną diagnostykę otoneurologiczną z pogranicza laryngologii/neurologii - wykonywana przez laryngologów. Obejmuje między innymi: (VNG, SEP, VEP, VEMP, BERA).badania laboratoryjne (hormonalne, morfologia, markery procesu zapalnego), USG tt. dogłowowych, RTG czynnościowy kręgosłupa szyjnego, SEP- ocene potencjałów somatosensorycznych, ocene poszczególnych odcinków drogi słuchowej (BERA, Otoemsję akustyczne) oraz badanie Rezonansu magnetycznego OUN z oceną okolicy kątów mostowo-móżdżkowych. - całość możliwa do wykonania w Bydgoszczy - analizując kompleksowo poszczególne składowe zmysłu równowagi (błędnik, wzrok, proprioceptory - czucie głębokie) jesteśmy w stanie określić lokalizację ewentualnej patologii
Po badaniach możliwość leczenia farmakologicznego, metody habituacji przedsionkowej w zależności od etiologii!
W przypadku pytań proszę o kontakt.
Zapraszam - Marcin Daroszewski
laryngolog-bydgoszcz.pl
Pozdrawiam!

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam
Napisała Pani że nigdy nie miała badania błędnika - myślę że od tego trzeba zacząc p[lus bad słuchu
Pozdr
Stanisław Nitek
Mam pytanie, czy była wykonywana diagnostyka słuchu? Nie pisze Pani nic o badaniach słuchu.
VNG ie pogorszy . Proszę zwrócićsie do prof Jurka Olszewskiego w klionice laryngologi w Łodzi

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.