zazdrość o rodzeństwo

4 odpowiedzi
Mamy 9 córke i urodził się nam syn, córka jest nadpobudliwa, swoje emocje wyraża krzykiem i płaczem, buntuje się, brata traktuje jak ''intruza'', rodziców traktuje jak koleżanki (a nawet gorzej), wiecznie twierdzi,że jest zmęczona, o swoje kota w ogóle przestała dbać, żadnymi sposobami nie możemy do niej dotrzeć.Czy konieczna jest wizyta u psychologa dziecięcego ?
Opisana sytuacja przedstawia naturalną reakcję dziecka na pojawienie się rodzeństwa. Szczególnie, iż Państwa córka, jak dobrze zrozumiałam przez blisko 9 lat była jedynym dzieckiem w domu, co oznacza, że straciła swoją, wypracowaną już pozycję...Nim zgłosicie się Państwo do psychologa, to polecam zajrzeć do książek Jaspera Juula - "Twoje kompetentne dziecko" lub "Zamiast wychowania o sile relacji z dzieckiem". Życzę dużo cierpliwości i uważności na potrzeby córki.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Możliwe, że dziewczynka nie radzi sobie ze swoimi emocjami związanymi ze zmianami w życiu. Co robi Państwa córka dobrze?
Za co można Ją pochwalić i docenić.
Zapraszam na wizytę w celu poprawy porozumiewania się w rodzinie i wypracowania konstruktywnych sposobów radzenia z przykrymi uczuciami.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Rywalizacja pomiędzy rodzeństwem jest naturalna. Jeżeli problemy z córką zaczęły się dopiero po urodzeniu syna, bardziej sensowna wydaje mi się terapia rodzinna - spotykają się Państwo z terapeutą całą rodziną i pracują nad wzajemnymi relacjami. Jeżeli córka była "nadpobudliwa" już wcześniej, można ew. ją diagnozować indywidualnie, chociaż opisane objawy nie wydają się szczególnie niepokojące. Wygląda na to, że córka wszelkimi sposobami walczy o swoją pozycję w rodzinie, która była przed narodzinami brata raczej wysoka (ukochana jedynaczka - "oczko w głowie rodziców").
Witam, decyzja o tym czy pójdziecie Państwo do psychologa zależy wyłącznie od Was, osobiście uważam że warto poszerzać swoje spojrzenie na problemy oraz poszukiwać nowych rozwiązań, gdy stosowane dotąd metody nie działają. Wychowanie dzieci jest wyzwaniem a poszukiwanie wsparcia w wychowaniu może być przejawem odpowiedzialności i troski o rodzinę. Pozdrawiam. A.J

Podobne pytania

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.