Zbicie kostki

2 odpowiedzi
Witam 2 dni temu dostałem zastrzyk tzw. blokadę obok kostki w prawej nodze po zbiciu jej.Lekarz powiedział, że mam problemy z powracającym stanem zapalnym.Mam pytanie ile powinienem jeszcze wziąsc takich zastrzyków i jaki czas powinien je dzielić. Czy uraz ten leczy się jakimiś innymi sposobami.Słyszałem że dobrze jest obkładać ją lodem.Lekarz przepisał mi tez kato spray.Po jakim czasie powinienem zmienic metode leczenia jesli ta nie przyniesie rezulatu.Lecze sie na to juz ok. 3-4 miesięcy poniewaz gdy wydaje się juz dobrze kostak znów zaczyna dawć znać.
Pozdrawiam
Rafał M.
Dziękuję za pytanie.
Zazwyczaj po stłuczeniu kości nie stosuje się iniekcji sterydowych. Wykonuje się je czasami w przypadku przewlekłych stanów zapalnych lub tzw. entezopatii. W takim przypadku zazwyczaj 1 iniekcja sterydowa przynosi poprawę . Jeśli po podaniu sterydu nie odczuwa Pan poprawy sugeruję zmienić metodę leczenia. Możliwe są w takim przypadku: niesteroidowe leki przeciwzapalne, zabiegi rehabilitacyjne, niekiedy okresowe unieruchomienie kończyny. Okłady z lodu mogą być pomocne, jednak ich większy efekt jest w tzw. ostrej fazie po urazie.
pozdrawiam
dr n. med. Paweł Zalita

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam.
Przy istnieniu wskazań do podania sterydów stosowane są zwykle 3 iniekcje w odstępach 3-4 tygodniowych. Każdy Pacjent powinien być jednak traktowany indywidualnie - przy ustąpieniu dolegliwości po pierwszej iniekcji wskazania do kontynuowania terapii przy leczeniu okołostawowym są wątpliwe. Generalnie sterydoterapia miejscowa jest kolejnym etapem leczenia przy nieskuteczności rehabilitacji. Sugerowałbym zabiegi fizykoterapeutyczne (masaże wirowe, laser, ultradźwięki, pole magnetyczne, krioterapię itp.) z oceną efektu leczenia nie wcześniej niż 4 tygodnie po zakończeniu rehabilitacji. Przy braku efektu leczenia rehabilitacyjnego a przed podjęciem leczenia miejscowego wskazane jest rozszerzenie diagnostyki o badanie MRI lub USG, przy założeniu, że po urazie wykonano badanie radiologiczne. Czasami stosuje się również unieruchomienie w ortezie, ale zwykle bezpośrednio po urazie, rzadziej w leczeniu pourazowych zespołów bólowych (o tym powinien zadecydować lekarz badający Pana w poradni). Okłady z lodu działają przeciwobrzękowo w ostrym okresie pourazowym, 3 miesiące po urazie raczej nie przyniosą spektakularnych efektów. Podobnie jak miejscowe stosowanie NLPZ. Pozdrawiam. Michał Towstyga.

Eksperci

Aleksandra Pawłowska

Aleksandra Pawłowska

Fizjoterapeuta

Kraków

Jędrzej Pakólski

Jędrzej Pakólski

Fizjoterapeuta

Kraków

Magdalena Gozdan

Magdalena Gozdan

Fizjoterapeuta

Olsztyn

Justyna Ciechomska

Justyna Ciechomska

Fizjoterapeuta

Mysłowice

Piotr Baćmaga

Piotr Baćmaga

Fizjoterapeuta

Radom

Kamil Pieńkosz

Kamil Pieńkosz

Fizjoterapeuta

Warszawa

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 33 pytań dotyczących usługi: ból kostki
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.