Zdrowy narcyzm, istnieje taki? Takie skupienie na sobie, na własnym rozwoju, własnej pracy, własnym

3 odpowiedzi
Zdrowy narcyzm, istnieje taki? Takie skupienie na sobie, na własnym rozwoju, własnej pracy, własnym sukcesie?
Dzień dobry,
To zależy co ma się na myśli mówiąc narcyzm. Skupienie się na własnym życiu, pracy i rozwoju może być jak najbardziej oznaką zdrowia.
Narcyzm jest to potoczne określenie osobowości narcystycznej/osoby z dominującym stylem narcystycznym, której rysy może mieć nawet większa część naszego społeczeństwa. Posiadanie cech narcystycznych może utrudniać bycie w relacji i czerpanie z niej satysfakcji.
Osoba z cechami narcystycznymi to ktoś, kto w dzieciństwie został zraniony przez osoby bliskie poprzez brak akceptacji tego kim jest. Od dziecka wymagano, aby było ono takie jak tego oczekuje opiekun. Osoba ta w celach obronnych przywdziewa często maskę sukcesów. Bojąc się ponownego zranienia, nie potrafi być w bliskiej relacji, traktuje innych ludzi instrumentalnie i często nie wie kim jest pod tą maską.
Podsumowując osoba z cechami narcystycznymi, nie jest w stanie być w prawdziwym kontakcie i to jest dla niej zarówno źródło bólu jak i rzecz, której się obawia. Istotne jest określenie jaką funkcje dla osoby pełni skupienie się na sobie.
Pozdrawiam
Natalia Dąbrowska

Dbanie o własne potrzeby, w tym i rozwój, nie jest niczym złym, o ile nie naruszamy granic innych ludzi. Wygląda na to, że takie wątpliwości się pojawiają, bo może gdzieś ktoś kiedyś posłużył się etykietą narcyza. Jeśli mamy dbałość i uważność na innych, samorealizacja nie jest narcyzmem, ale rozwojem. Życzę więc świadomego rozwijania skrzydeł!
Dzień dobry, jeśli rozumiemy narcyzm w ujęciu potocznym, jak najbardziej możemy stwierdzić, że zdrowy narcyzm jest możliwy. Ba! Nawet potrzebny. W gabinecie często przytaczam metaforę zasad bezpieczeństwa na pokładzie samolotu - jeśli ciśnienie w kabinie spada, pojawiają się maski tlenowe. W pierwszej kolejności maskę trzeba założyć sobie, a dopiero następnie innym osobom, które tego potrzebują oraz dzieciom. Czy jeśli będziemy nieprzytomni, bo zaniedbamy siebie, będziemy w stanie pomóc innym pasażerom? Czy jesteśmy w stanie dawać coś od siebie nie budując własnych zasobów? Zdrowym jest dbać o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne, zaspokojenie wszystkich potrzeb i pielęgnowanie obrony własnych granic. Dzięki temu mamy fundament do tego, by dzielić się tym z innymi. Pozdrawiam serdecznie