Ze względu na "kołatanie serca" zgłosiłam się do lekarza pierwszego kontaktu. Zlecił on rtg klatki p

4 odpowiedzi
Ze względu na "kołatanie serca" zgłosiłam się do lekarza pierwszego kontaktu. Zlecił on rtg klatki piersiowej, ekg, badania krwi. Wszystkie wyniki były bardzo dobre. Podczas trwania badań (około 1.5 roku) lekarz pierwszego kontaktu stwierdził, że najprawdopodobniej choruję na borderline I nerwice lękową. Pani doktor zaleciła mi kontakt z psychiatrą lub psychoterapeutą I wysłała na zwolnienie. Oczywiście zgłosiłam się do psychiatry. Podczas pierwsze wizyty lekarz psychiatra stwierdził nerwice lękową z zaburzeniami somatycznymi ( nie jestem pewna ale chyba tak to sie nazywa) oraz depresje utajoną. Przepisał mi antydepresanty I lek nasenny oraz zalecił psychoterapie. I tu pojawia sie moje pytanie... Jakas ma to być terapia ? Indywidualna? Z psychoterapeutą czy psychologiem? W jakiej czestotliwosci odbywa sie terapia? Ile sesji moze potrwać? Dziękuję bardzo za wszelkie informację.
To, ile będzie trwała terapia jest rzeczą bardzo indywidualną i zależy od głębokości zaburzenia/ diagnozy psychoterapeutycznej. Jeśli terapeuta faktycznie zdiagnozuje u Pani zaburzenia osobowości (wspomniała Pani o borderline, a nerwica i depresja mogą być jednymi z objawów zab. osobowości), wówczas konieczna będzie dłuższa psychoterapia.
Częstotliwość spotkań (1 lub 2 razy w tygodniu przy terapii indywidualnej) zależy od nurtu, w jakim pracuje psychoterapeuta i jego techniki pracy.
Proponuję zgłosić się do poradni zdrowia psychicznego w Pani miejscowości. Być może jest tam oferta psychoterapii indywidualnej lub grupowej refundowanej przez NFZ.
Jeśli jednak zdecyduje się Pani na terapię prywatną, warto zwrócić uwagę, by osoba, do której się Pani zgłosi odbyła 4- letnie szkolenie psychoterapeutyczne rekomendowane przez PTPsychologiczne lub PTPsychiatryczne lub była w jego trakcie, a także, by superwizowała swoją pracę. Psychoterapeuta pracujący w prywatnym gabinecie nie musi być psychologiem, a nie każdy psycholog jest psychoterapeutą.
Zachęcam, by podjęła Pani psychoterapię, ponieważ leki mogą pomóc i zredukować objawy, jednak ich przyczyna bez terapii nie zostanie rozwiązana.
Pozdrawiam.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam,

w przypadku opisywanych objawów zachęcam do skorzystania na początku z indywidualnej psychoterapii poznawczo-behawioralnej. Zalecam kontakt cotygodniowy, "na żywo". Terapeuta po zebraniu wywiadu zapewne odpowie Pani na pytanie o ilość sesji. Jeśli to będzie niewystarczające można później skorzystać z grupowej formy terapii dla pacjentów z zaburzeniami nerwicowymi na oddziale dziennym psychiatrycznym. Warto to omówić z terapeutą, aby polecił konkretne miejsce.

Pozdrawiam,
Karolina Saternus
Dobór terapeuty pod względem płci nie jest wyznacznikiem, terapeuta, psycholog, psychoterapeuta. Każda forma wsparcia jest dobra. Częstotliwość spotkań powinno się ustalić na pierwszym spotkaniu, również czas trwania (zazwyczaj 50 minut). Proszę pamiętać, że każda inwestycja w lepsze samopoczucie i komfort psychiczny to dobra lokata.
Pozdrawiam
Droga Pani,

BPD (borderline personality disorder), cechuje sie o czym zapewne wspomniał lekarz niestabilnością i dysregulacją pacjenta w obszarach behawioralnym, emocjonalnym i poznawczym (kognitywnym). W pierwszym rzędzie pacjenci z BPD odczuwają szerokie spektrum niestabilności emocjonalnej, które mogą przejawiać sie epizodami depresyjnymi, stanami lękowymi lub wybuchami złości / agresji. Drugą cechą jest fakt, iż pacjenci z BPD często przejawiają trudności w kontaktach interpersonalnych ich relacje tego typu mogą być chaotyczne, intensywne, powierzchowne. Kolejną charakterystyką jest potencjalna dysfunkcyjność behawioralna przejawiająca sie w zachowaniach impulsywnych, często też połączonych z samookaleczeniem sie i próbami suidycjalnymi. Również przestrzeń kognitywna pacjentów z BPD może dostarczać im sporych problemów poprzez, krótkie niepsychotyczne formy zaburzeń myślowych, włączając w to depersonalizacje i dysocjacje.

Przepraszam za ten psychoterapeutyczny żargon ale jest on potrzebny, inaczej odpowiedź zajęłaby zbyt dużo miejsca, stosowne wyjaśnienia niektórych terminów znajdzie Pani, jeżeli zechce, łatwo w internecie.

Psychoterapia zna szereg metod pomocy pacjentom z BPD, szczególnie użyteczne wydają sie być terapie z zakresu CBT. Dopowiem, iż w mojej ocenie psychoterapia powinna być indywidualna.

Trzymam kciuki i pozdrawiam serdecznie.

Eksperci

Agnieszka Żabska

Agnieszka Żabska

Psychoterapeuta

Wrocław

Dawid Staszczyk

Dawid Staszczyk

Psycholog

Warszawa

Elżbieta Swoboda

Elżbieta Swoboda

Psycholog

Pszczyna

Agnieszka Jakubowska

Agnieszka Jakubowska

Psycholog

Gliwice

Małgorzata Drozd

Małgorzata Drozd

Psycholog

Lublin

Patryk Rozmys

Patryk Rozmys

Psycholog

Nowogród Bobrzański

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 34 pytań dotyczących usługi: stres
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.