Zespół cieśni nadgarstka

4 odpowiedzi
Witam, chciałabym się upewnić, czy w przypadku zespołu cieśni nadgarstka potwierdzonym badaniem EMG jedynym rozwiązaniem jest operacja? Przy czym badanie USG nie potwierdziło zespołu cieśni nadgarstka. Pierwsze dolegliwości zaczęły się 3 lata temu. Miałam jedną turę zabiegów, piłam leki odżywiające nerwy i przeciwzapalne, trochę dolegliwości ustąpiły, ale nie na długo.
Diagnoza lekarska możliwa jest jedynie po zebraniu wywiadu, zbadaniu pacjenta oraz po analizie badań dodatkowych.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam,
operacja jest ostatecznym rozwiązaniem ale nie jedynym. Proponuję wcześniej spróbować mniej radykalnych metod jak terapia manualna czy osteopatia.
U siebie w gabinecie wykonuję podobne leczenie więc zapraszam.
Rzeczywiście, jedynym rozwiązaniem zespołu uciskowego nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka jest leczenie operacyjne polegające na plastyce troczka zginaczy i uwolnieniu nerwu. Leczenie zachowawcze czasami przynosi krótkotrwałą poprawę.
Dzień dobry!

Rozwiązań jest kilka. Należy przede wszystkim zidentyfikować przyczynę ucisku nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka i - jeśli to możliwe - zliwkidować ją.

Zazwyczaj pierwszy etap leczenia do unikanie wykonywania wielokrotnych czynności związanych ze zginaniem nadgarstka w kierunku dłoni i grzbietu ręki oraz związanych z powtarzanym chwytaniem. Warto w tym okresie unieruchomić nadgarstek w ortezie zapobiegającej "opadaniu" nadgarstka na okres około 6 tygodni oraz stosować niesteroidowe leki przeciwzapalne. Całkiem dobrym dodatkiem do terapii jest iniekcja preparatu sterydowego do kanału nadgarstka.

Część pacjentów reaguje dobrze na taką terapię.

Dobrymi kandydatami do leczenia operacyjnego są pacjenci z objawami klasycznymi zespołu cieśni kanału nadgarstka z dobrą, ale nietrwałą odpowiedzią iniekcję preparatu steroidowego do kanału nadgarstka. Typowe objawy zespołu cieśni kanału nadgarstka to ból i drętwienie kciuka, palca wskazującego i palca środkowego ręki; ból typowo pogarsza się i budzi w nocy. Następnie pojawiają się utrwalone zmiany neurologiczne - zaburzenia czucia i zaniki mięśniowe.

W diagnostyce różnicowej należy wziąć pod uwagę w szczególności zespoły ucisku n. pośrodkowego bardziej proksymalne od kanału nadgarstka - np. zepół mięśnia nawrotnego oblego, neuropatie o innej przyczynie, chorobę dyskową odcinka szyjnego kręgosłupa itd.

Pozdrawiam,

Piotr Staszczuk
Sugeruję wizytę: - 150 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Eksperci

Tomasz Król

Tomasz Król

Fizjoterapeuta

Katowice

Michał Rakowski

Michał Rakowski

Fizjoterapeuta

Tarnów

Łukasz Witek

Łukasz Witek

Fizjoterapeuta

Mikołów

Piotr Falkiewicz

Piotr Falkiewicz

Fizjoterapeuta

Jelenia Góra

Sylwia Zubkowicz

Sylwia Zubkowicz

Fizjoterapeuta

Warszawa

Magdalena Hat

Magdalena Hat

Fizjoterapeuta

Mikołów

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 37 pytań dotyczących usługi: zespół cieśni nadgarstka
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.