zespół cieśnie nadgarstka, podnoszenie ciężarów

7 odpowiedzi
Trenuję trójbój siłowy. Dyscyplina wymaga treningu z wolnymi ciężarami i zaangażowania silnego uścisku do ćwiczeń. Bardzo dużo z nich to ćwiczenia ze sztangą (obciążenia powyżej 100 kg). Niedawno (ok. tydzień) zacząłem mieć drętwienie palców - właściwie książkowe jeśli chodzi o zespół cieśni nadgarstka. Dodatkowo dochodzi cukrzyca typ I.
Od czasu pierwszych objawów nie trenuję i nie obciążam ręki, dodatkowo stabilizuję ortezą w oczekiwaniu na badania (umówione EMG i RTG).
Moje pytanie jest następujące (nie mogę znaleźć odpowiedzi nigdzie) - czy w przypadku stwierdzenia zespołu cieśni nadgarstka i leczenia operacyjnego (lub jakiejs rehabilitacji jeśli się uda), będę mógł kontynuować uprawianie mojego sportu? Możliwe jest stosowanie jakichś usztywniaczy na nadgarstki itd, ale większość lekarzy z mojego doświadczenia zawsze odradza odstawienie sportu, dlatego proszę o opinię jakiegoś ortopedy, który rozumie znaczenie sportu
Istotne jest tutaj badanie pacjenta, orteza może być pomocna. Przy potwierdzeniu zespołu cieśni w badaniu EMG/ENG warto wykonać operacje. Przy prawidłowo wykonanej operacji z dużym uwolnieniem nerwu pośrodkowego rzadko dochodzi do nawrotów. Można wrócić do sportu. Stosowanie ortezy dodatkowo zabezpieczy nadgarstek przed ewentualnym urazem

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
tydzień trwania objawow to za krótko aby rozpoznać zespół cieśni nadgarstka i myśleć o operacji najprawdopodobniej jest to przeciążenie
Witam!
Oczywiście po leczeniu operacyjnym zespołu cieśni nadgarstka jest możliwość powrotu do sportu ciężarowego. Należy jednak liczyć się z ryzykiem powrotu dolegliwości. Przed leczeniem operacyjnym zawsze należy rozważyć leczenie zachowawcze, w tym rehalibitacja, ortezy, blokady nerwu pośrodkowego. Rozwiązaniem jest również zmiana dyscypliny sportowej, ale rozumiem że może Pan nie akceptować takiego rozwiązania.
Tym niemniej warto przeprowadzić wnikliwą diagnostykę i kontaktować sie z ortopedą po wykonaniu ww. badania ENG.
Pozdrawiam.
Paweł Sokołowicz
Szanowny Pacjencie,
Oczywiście po operacyjnym leczeniu zespołu cieśni kanału nadgarstka można z powodzeniem powrócić do sportu.
Pozdrawiam,
dr n.med. Szymon Kujawiak
Raczej nie powinno być w przyszłości problemów. proponuje w tej sytuacji znaleźć ośrodek który wykona to metodą małoinwazyjną ( laparoskopowo)
Jeśli potwierdzi się rozpoznanie nie widzę powodu by przerywać trening. Proszę pamiętać, że w zespole cieśni nadgarstka istotne jest nie samo drętwienia palców, ale też które palce drętwieją. Jeśli dystrybucja nie jest typowa dla zespołu cieśni nadgarstka to zwłaszcza że względu na uprawiany przez Pana sport szukałbym zmian w kr.szyjnym
Zespół cieśni bardzo często nawraca. W Pańskim przypadku myślę ze dobra metodą byłaby operacja z szerokim cięciem i uwolnieniem nerwu w jak największym zakresie. Nie daje to 100% gwarancji że nie będzie nawrotu ale większą szansę na jego opóźnienie.

Podobne pytania

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.