Zespół Lyncha

5 odpowiedzi
Dzień dobry, pytanie kieruję do specjalistów z zakresu onkologii i genetyki. Moja mama jest po 2 nowotworach złośliwych: trzonu macicy i jelita grubego (kątnicy), badania genetyczne wykazały, że przyczyna tych raków jest wadliwy gen ze spektrum Zespołu Lyncha, czyli PMS2. Czy to oznacza, że ma predyspozycje do wszystkich nowotworów układu pokarmowego? Czym różnią się od siebie te wszystkie geny tego zespołu? Oraz drugie pytanie, czy jak ja nie mam tej mutacji to nadal istnieje zwiększone ryzyko, że zachoruję na raka i czy córka może odziedziczyć to po babci? Bardzo dziękuję za odpowiedzi.
Przepraszam ale dysponuję tylko podstawową wiedzą z tego zakresu. Aby uzyskać odpowiedzi na Państwa pytania należy skontaktować się z lekarzem genetykiem. Proponuję poprosić o skierowanie od lekarza rodzinnego w POZ do Poradni Genetycznej w regionalnym centrum onkologii.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Szanowna Pani/ Szanowny Panie,
sugeruję umówić się na rzeczową rozmowę w Poradni Genetycznej. Albo przynajmniej na konsultację onkologiczną.
Nie jestem w stanie na łamach tego portalu udzielić wyczerpującej odpowiedzi.
Z wyrazami szacunku

Monika Bieniasz
Dzień dobry, najogólniej mówiąc mama ma predyspozycję do zachorowania na nowotwory złośliwe pozostałej części jelita grubego, jajnika (zakładam jednak, że jest po usunięciu narządu rodnego z powodu raka trzonu macicy), żołądka, jelita cienkiego, nerek, moczowodu, także skóry, dróg żółciowych i centralnego układu nerwowego. Co do różnić genowych proszę zwrócić się do Poradni Genetycznej.
Wedle mojej wiedzy, mimo iż nie ma Pan/Pani tej mutacji, ryzyko zachorowania na raka jelita grubego jest większe, jednak nie sięga 80% jak w zespole Lyncha.
Wskazana jest kolonoskopia co 2-3 lata, zaczynając w 25. roku życia, u kobiet okresowe badanie ginekologiczne i USG narządu rodnego.
Gen zespołu Lyncha dziedziczy się autosomalnie dominująco, zatem jeśli Pan/Pani nie ma tego genu, i współmażonek także nie ma, to córka nie może odziedziczyć go po babci (matka nie przekazała genu dziecku, czyli Panu/Pani).
Pozdrawiam.
Witam,
wygląda na to, że u mamy występuje tzw. Zespół Lyncha II, który wiąże się ze zwiększonym ryzykiem nowotworów jajnika, żołądka, jelita cienkiego, nerek, moczowodu, a rzadziej skóry, dróg żółciowych i guzy centralnego układu nerwowego oraz oczywiście jelita grubego i trzonu macicy. Na drugą część pytania warto żeby odpowiedział genetyk.
Pozdrawiam,
Marcin Migaczewski
Witam,
Skoro u Mamy został wykryty Z. Lyncha, to Pani oraz ew. Pani Rodzeństwo, a w dalszej kolejności Państwa dzieci, powinny zostać również poddane badaniom genetycznym.
Na tej podstawie genetyk oceni ryzyko i omówi z Państwem ew. profilaktykę.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.