Złamania, wapń we krwi, alternatywa zażywania suplementu wapnia a ilość wapnia we krwi

5 odpowiedzi
Kilka m-cy temu złamałam nogę,zastrzyki w brzuch, a teraz rękę, już bez zastrz. Chciałabym zacząć zażywać jakiś wapń dla wzmocnienia kości, ale wynik wapnia w bad.krwi i poprzednio po 2mies.od złamania wyniósł 2,62 i teraz jest podwyższony,choć mniej niż poprzednio. Teraz wapń wynosi 2,54 mmol/L a norma do 2,50. Wapń zjonizowany obliczony dla pH 7,40 wynosi 1,29 mmol/L a norma do 1,32.Fosfor nieorg.w sur.- 3,95 a norma do 4,50. Białko całk. 7,42 a norma do 8,70.Czy to świadczy, że mam za dużo wapnia, czy niekoniecznie lub jest źle wchłaniany.Czy mogę jednak zażywać wapń i w jakiej dawce, czy np. Calcium krystalicznie czyste-mleczan wapnia,tj.350 mg jonów wapnia w postaci mleczanu wapnia 3000 mg.
Nie ma potrzeby suplementować wapnia przy jego wysokim poziomie we krwi. Zawsze decyzję o stosowaniu suplementów należy uzgodnić z lekarzem ponieważ groźny dla organizmu może być zarówno niedobór, jak i nadmiar pewnych substancji (witamin, mikroelementów itp.). Jeżeli mamy niedobory wapnia w organizmie odbija się to m.in na gęstości kości. Aby ją ocenić należy wykonać badanie densytometrycznme - gęstość kości w porównaniu z tzw. optymalną masą kostną. Jeżeli wynik badania (tzw T-score) mieści się w granicach -1,5 do - 2,0 można stosować suplementację wapnia ale wraz ze zbilansowanym alfakalcidolem (witaminą D). Jeśli wskaźniki są niższe - należy podjąć leczenie preparatami alendronianów, ibandronianów i in, ale to już również pod kontrolą lekarza.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Bez istotnych danych klinicznych jak wiek i BMI oraz badania pacjenta trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Jeżeli jest Pani/Pan w starszym wieku należy wykonać w pierwszej kolejności ocenę w kierunku osteoporozy - densytometrię.
Jestem lekarzem weterynarii, nie pomogę
Dzień dobry!

Pytanie powinno zostać skierowane do specjalisty infernisty lub endokrynologa.

Piotr Staszczuk
Witam,
gospodarką wapniową organizmu, oznaczeniem poziomu hormonów zajmują się lekarze interniści/endokrynolodzy.
Przy wysokich poziomach wapnia jego suplementacja nie jest wskazana. Proponowałbym wykonać badanie densytometryczne kości.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.