złe emocje u 7 latka

6 odpowiedzi
witam proszę o poradę - nie stać mnie na prywatną wizytę u psychologa a państwowo wizytę mam dopiero w styczniu. otóż mój 7 letni syn jest coraz bardziej agresywny (nie bije mnie - dzięki Bogu, ale krzyczy na mnie, wpada w szał gdy np. karzę mu iść spać, odrobić lekcje czy chociażby zjeść obiad :( jest leniwy, nie chce sprzątać po sobie, traktuje mnie jak służącą wymusza wszystko krzykiem (dodam, że syn nie gra z żadne gry, nie posiada własnego telefonu ani tableta). dodatkowo ciągle płacze, z byle powodu :(
nie umie pogodzić się z porażką, jest powolny, wręcz flegmatyczny :(
nie wiem co robić, bo kary nie pomagają i czasem mam wrażenie, że mój syn ma swój świat... którego ja nie rozumiem :(
w szkole radzi sobie całkiem dobrze.
chcę mu pomóc, bo oddalamy się od siebie, ale wiem, że sama nie dam rady
proszę o pomoc - czuję, że zostałam z tym sama ...
...mama 7 latka
Witam, znamienna może być sytuacja rodzinna dziecka. Bez takiej diagnozy całego systemu rodzinnego trudno ustalić źródła zachowań syna. Można rozważyć także hipotezę mobbingu szkolnego. I wiele innych. Bez wizyty będzie trudno doradzić Pani w sposób zindywidualizowany odnośnie dziecka. Pozdrawiam

Witam serdecznie,

Opis Pani sytuacji z synem zdaje się wskazywać na trudności w rozładowywaniu napięcia. Jest wiele czynników, które może na to wpływać. Ale byc może warto byłoby spróbować od kontaktu wsparciowego dla siebie jako mamy. Faktycznie kary wydają sie byc jedną z najmniej skutecznych metod, szczególnie w tym wieku, kiedy młody człowiek ma zadanie rozwojowe oddzielić sie od mamy. Rozpoczyna zupełnie nowy rozdział w swoim życiu, tj. idzie do szkoły,jego uwaga koncentruje się na rywalizacji i budowaniu poczucia własnej wartości. A są to dylematy niełatwe. Budzące bardzo dużo napięcia i niepokoju. Może dobrze byłoby zasięgnąć porady pedagoga lub psychologa szkolnego? Bardziej szczegółowa rozmowa mogłaby pomóc w Pani sytuacji.
Życzę powodzenia i pozdrawiam serdecznie,
Istnieje wiele przyczyn powstawania agresji, począwszy od predyspozycji osobowościowych, wpływu rodziny, środowiska rówieśniczego i środków przekazu. Warto zaznaczyć, że rodzimy się z pewnymi tendencjami do zachowań agresywnych, jednak siła tych tendencji i stopień w jakim im ulegamy są modyfikowane przez otoczenie społeczne, w jakim żyjemy. Tak więc, aby skutecznie zapobiegać agresji należy uwzględnić mechanizm jej powstawania i dostosować do niego odpowiednie środki. Psychologia dysponuje znajomością różnorodnych metod zmniejszania i eliminowania zachowań agresywnych, dlatego uważam, że warto skorzystać z pracy ze specjalistą by rozwiązać problem Pani syna.
Z opisywanymi przez Panią niepokojącymi zachowaniami dziecka ma do czynienia wielu rodziców. Aby ustalić najbardziej prawdopodobne przyczyny takich zachowań oraz wprowadzić adekwatne sposoby w celu ich zmiany, potrzeba zebrania bardziej szczegółowych informacji, m.in. obserwacji samego dziecka oraz przeprowadzenia dokładnego wywiadu z jego opiekunami. Możliwe jest to dopiero podczas spotkania specjalisty z dzieckiem oraz rozmowy z jego rodzicami. Dlatego też słuszną decyzję Pani podjęła, umawiając się na konsultację psychologiczną. W trakcie oczekiwania na nią, może Pani zasięgnąć porady u psychologa bądź pedagoga szkolnego oraz porozmawiać z nauczycielami - jakie oni znajdują metody, że w szkole Pani Dziecko radzi sobie całkiem dobrze?
Witam, trudno udzielić konstruktywnej rady przez internet, bez rozmowy z Panią i synem. Nie pisze Pani nic o jego ojcu - czy on jest obecny w jego życiu? Czy Coś w Państwa życiu w ostatnim czasie się zmieniło? czy doszedł/odszedł jakiś członek rodziny? W którym momencie pojawiły się takie zachowania u syna?
Witam, wyczuwam bezsilność w tym co Pani piszę. Zachęcam do spotkania na żywo z psychologiem, zarówno Pani jak i dziecko. Jest wiele fundacji, czy organizacji pozarządowych, które świadczą takie usługi nieodpłatnie. Jeśli nie jedna poradnia to inna. Może warto porozmawiać z psychologiem lub pedagogiem szkolnym? Może on poleci jakieś rozwiązanie czy literaturę do poczytania. Ja nie jestem w stanie Pani pomóc, nie ma złotej metody, zwykle takie zachowanie dziecka zależy od wielu czynników i trzeba się im przyjrzeć aby pomoc była adekwatna. Pozdrawiam K.P.