Złóg 5 lub 6 mm w dolnym kielichu lewej nerki jest wskazaniem do pilnego zabiegu ESWL? Jeden urolog
1
odpowiedzi
Złóg 5 lub 6 mm w dolnym kielichu lewej nerki jest wskazaniem do pilnego zabiegu ESWL? Jeden urolog stwierdził, że pacjent, lat 35, powinien go kontrolować, drugi - że należy rozbijać w najbliższym czasie. Kamień nie daje bolesności i jest w nerce najpewniej co najmniej dwa lata, takich samych lub bardzo podobnych rozmiarów (na przestrzeni miesięcy diagnozę postawiło dwóch różnych specjalistów, na podstawie USG; z zastrzeżeniem, że na podstawie TK jamy brzusznej i miednicy, z kontrastem, wykryto dwa lata temu złóg 9x3, zgodnie z jednym opisem radiologa oraz złogi 5 i 4 mm, zgodnie z opisem drugiego radiologa - najpewniej chodzi o ten sam kamień). Pacjent choruje na kamicę nerkową i moczowodu od wspomnianych dwóch lat. W tamtym okresie ma za sobą tłuczenie innego złogu, w moczowodzie (8x4 w RTG), czego skutkiem była kolka nerkowa i wizyta na SOR - oraz wydalenie drobnych kamieni - i po sześciu miesiącach samoistne, bez bólu, wydalenie kamienia wielkości 6x3. Stąd jego wątpliwości dotyczące konieczności ww. zabiegu, wyznaczonego na sierpień.
Dzień dobry, złóg w dolnym kielichu wielkości około 5 mm bez dolegliwości - można obserwować ten złóg, można również poddać się zabiegowi ESWL, jednak uważam, że w przypadku, kiedy pacjent nie ma żadnych dolegliwości związanych ze złogiem, nie trzeba ulegac presji natychmiastowego leczenia. Złóg w dolnym kielichu charakteryzuje się z jednej strony tym, że trudno tam się dostać za pomocą giętkiego ureterorenoskopu RIRS podczas zabiegu endoskopowego, z drugiej strony, złogi znajdujące się w dolnym kielichu rzadko przemieszczają się do moczowodu powodując kolkę. Nie jest błędem obserwacja, jeżeli złóg się nie przemieszcza i nie powiększa, względem kolejnego badania. Jeśli chciałby Pan rozbijać kamienie metodą ESWL jest to też dopuszczalne, jednak proszę pamiętać o wcześniejszym wykonaniu posiewu moczu. Jedno jest pewne, nie trzeba się tak bardzo spieszyć, lepiej wykonać zabieg z posiewem moczu, żeby zapobiec Np. zapaleniu. Mam nadzieje, że trochę rozjaśniłem. Pozdrawiam i życzę zdrowia.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Pokaż specjalistów Jak to działa?Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.