Zmagam się z natrętnymi myślami od ok.10 miesięcy. Leczę się farmakologicznie oraz regularnie uczęsz

3 odpowiedzi
Zmagam się z natrętnymi myślami od ok.10 miesięcy. Leczę się farmakologicznie oraz regularnie uczęszczam na psychoterapię. Ściślej mówiąc to tylko jedna natrętna myśl, a mianowicie: ,,I tak to źle zrobisz".Ostatnio mi nieco ulżyło, gdy pomyślałem sobie, że zdrowi ludzie też mają negatywne myśli, ale nie zwracają na nie uwagi. Zawsze, kiedy takie coś mnie dopada, to myślę sobie co by zrobił ,,normalny" człowiek i to mi czasem pomaga.
Kolejną sprawą jest to, że ostatnio doszedłem do prawdopodobnej przyczyny swoich lęków generujących natrętne myśli. To był strach przed krytyką. W przeszłości często byłem krytykowany przez swoją matkę. Ostatnio, gdy przyjechała z Niemiec z pracy to mówiła, że nawet źle wpuszczam krople do nosa. Jeszcze w dodatku nie da sobie nic powiedzieć, tylko od razu krzyczy.To jest czasami nie do zniesienia.Też ma nerwicę inną niż ja, z tym że ona nie chce się leczyć. Dobrze, że jeździ do Niemiec, to przynajmniej mam spokój przez miesiąc. Ponadto od października rozpoczynam studia, więc długo nie będę się widział z matką.
Proszę o poradę w kwestii co robić, żeby zmniejszyć lęk przed natrętnymi myślami oraz jak przetrwać te agresywne zachowania matki.
Pozdrawiam i dziękuję z góry
Myśle, ze jest Pan na dobrej drodze. Warto żeby wszystkie opisane tu obawy i przemyślenia wnosić na psychoterapii. Angelika Urban

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam, ze wszystkimi opisywanymi wątpliwościami należy podzielić się podczas psychoterapii o której Pan wspomina. Warto skorzystać z "narzędzi" jakie ona oferuje. Proszę pamiętać, że nie ma niewłaściwych pytań a samoświadomość to klucz ku zdrowieniu.
Pozdrawiam serdecznie
Może warto spróbować znaleźć sposób na mamę, tj. zrozumieć że jest znerwicowana i zmęczona, i zamiast wchodzi z nią w konflikt, starać się "schodzić z drogi", by mogła się wyciszyć. Jeśli obecna terapia nie pomaga, to może terapia grupowa byłaby lepszą formą pracy nad sobą.
Natrętne myśli pojawiły się ok. 10 miesięcy temu. Proszę pomyśleć, co wtedy się stało takiego trudnego, że nie możesz się z tym pogodzić. Przez to że taka myśl się pojawia, pewnie nie masz energii, by coś robić. Skup się na wyjątkach: kiedy czujesz się lepiej, i nie ma tej myśli. Zadbaj o wypoczynek, ruch na świeżym powietrzu.
Może nadmierny wysiłek w szkole lub jakieś trudne doświadczenie w rodzinie odcisnęły swoje piętno. Życie bywa zaskakujące i trudne. Poszukaj życzliwych ludzi wokół siebie, przyjaźń dodaje sił. Powodzenia!

Eksperci

Agnieszka Żabska

Agnieszka Żabska

Psychoterapeuta

Wrocław

Anna Malec

Anna Malec

Psychoterapeuta

Lublin

Karolina Lichuta-Wolak

Karolina Lichuta-Wolak

Psychoterapeuta, Psycholog

Warszawa

Małgorzata Dziedzic

Małgorzata Dziedzic

Psycholog

Brzesko

Maciej Jan Dokrzewski

Maciej Jan Dokrzewski

Androlog, Seksuolog

Katowice

Jan Donhoffner

Jan Donhoffner

Dermatolog, Biegły sądowy

Kołobrzeg

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 87 pytań dotyczących usługi: nerwica natręctw
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.