zmiany demielinizacyjne

4 odpowiedzi
Dzień dobry.
Mam następujące pytanie:

Czy hashimoto może spowodować zmiany demielinizacyjne w głowie? Czy jest to możliwe?

Mam w głowie niecharakterystyczne dla SM zmiany ( na razie) i powiedziano mi, że na ten moment jedynym podejrzanym może być hashimoto. Co nie wyklucza możliwości, że powodem jest inna choroba.
( liczne zmiany w podkorowej istocie białej w płatach czołowych i ciemieniowych bez wzmocnienia)
Zdaję sobie sprawę, jakie są najczęstsze przyczyny zmian demielinizacyjnych w głowie poza SM. Mam zalecenia nie oczekuję odpowiedzi co mi może być ale czy takie zmiany może wywołać hashimoto?

kobieta lat 27.
Krótko mówiąc, teoretycznie tak, ale jednak nie poprzestawał bym na tym. Zaleciłbym badania kontrolne MR w zależności od objawów, ale badanie kontrolne można już wykonać po miesiącu czasu. Diagnozowałbym również w kierunku innych przyczyn, które mogą powodować zmiany demielinizacyjne.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Tak. W chorobie Hashimoto spotyka się zmiany demielinizacyjne w OUN, zazwyczaj lokalizują się one w tzw tylnej jamie np móżdżku.

Rozpoznanie SM stawia się na podstawie zmian w badaniu MRI, objawów klinicznych oraz badania pacjenta. Rozpoznanie to ma ściśle ustalone kryteria. Nigdy nie można postawić rozpoznania SM na podstawie samego rezonansu.
W MRI zmiany demielinizacyjne ( jest to określenie rodzaju zmian a nie choroby) by świadczyły o SM muszą też spełniać określone kryteria tj rozsiania w czasie i/lub przestrzeni.
Zdarza się też, zmiany o typie demielinizacji wykrywa się przypadkowo, co poniekąd związane jest z większa dostępnością badań MRI, nie świadczą one o chorobie i jako takie po prostu sobie są do końca życia ( nazywa to się RIS).
Witam. Nie specjalizuję się w chorobach demielinizacyjnych. pozdrawiam.
Szanowna Pani, w przypadku choroby Haschimoto, późno rozpoznanej, źle leczonej, mogą wystąpić zmiany degeneracyjne w badaniu MRI przypominające zmiany w SM ale towarzyszą im objawy uszkodzenia układu nerwowego stwierdzone przez neurologa. Jeśli tych objawów nie ma to nie można łączyć wyników badania MRI z powyższą chorobą. Proszę pamiętać, że MRI jest tylko badaniem dodatkowym. W dodatku w tym obrazowaniu często stwierdzane są tzw."niezidentyfikowane jasne obiekty" (ang. UBO) występujące również u osób zdrowych. Proponuję zrobić badanie w kierunku celiakii ( na tolerancję glutenu) i stężenie witaminy D3 we krwi. Z poważaniem Ewa Ogrodowska-Hamankiewicz

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.