zmiany demielinizacyjne w MR

4 odpowiedzi
Dzień dobry,
od jakiegoś czasu męczą mnie bóle głowy, lekkie mrowienie nóg oraz senność. Postanowiłam zrobić badanie MR głowy, mam 26 lat. Poniżej wynik. Bardzo proszę o interpretację, ponieważ się martwię... a jeszcze trochę mnie czeka do wizyty u specjalisty

Wynik badania:
Badanie wykonano w sekwencji SE T1, FLASH T1, TSE T2, DWI, FLAIR oraz SE T1, FLASH T1 po dożylnym podaniu kontrastu, w płaszczyznach strzałkowych, czołowych i poprzecznych, w warstwach o grubości 2mm, 3mm, 5mm.
Pojedyńcze drobne do śr. 4 mm ogniska o podwyższonym sygnale w obrazach T2-zależnych i w sekwencji FLAIR zlokalizowane w istocie białej podkorowej płatów czołowych odp. najpewniej zmianom o charakterze niespecyficznej demielizacji i/lub nietypowym dyskretnie poszerzonym przestrzeniom okołonaczyniowym Virchoffa-Robia. Poza tym asymetrycznie w sąsiedztwie rogu czołowego prawej komory bocznej widoczne ognisko o podobnym sygnale i śr. 7mm mogące odp. ognisku demielinizacji pierwotnej lub wtórnej.
Innych zmian ogniskowych, cech ograniczenia dyfuzji ani ognisk nieprawidłowego wzmocnienia kontrastowego w obrębie mózgowia nie stwierdzam. Dyskretnie poszerzone przestrzenie okołonaczyniowe Virchoffa-Robina o typowym obrazie.
Ciało modzelowate i struktury tylnojamowe prawidłowe.
Układ komorowy nieprzemieszczony, nieuciśnięty. Szczelinowata torbiel przegrody przeźroczystej.
Rowki sklepistości, przestrzenie płynowe przymózgowe bez istotnego poszerzenia.
Dyskretne przyścienne zmiany śluzówkowe zatoki szczękowej prawej i sitowia po prawej. Zmniejszczenie owitrzności piramidy lewej kości skroniowej - niewielkie zmiany zapalne.
Wnioski - pojedyncze ogniska demielinizacji mózgowia nadmiotowo w badaniu MR.
Witam ,
niepokojące są jedynie ogniska demielinizacji , które mogą odpowiadać dosyć poważnym schorzeniom neurologicznym , z samego opisu prawidłowa interpretacja jest niemożliwa.
Dziękuję Staszkiewicz

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Trudno odpowiedzieć jednoznacznie opisane zmiany widoczne w MR mogę być zarówno w zakresie normy jak i również chorobowe. Często opisuje się tak, wspomniane w opisie przestrzenie Virchowa-Robina to nieco szersza niż zwykle przestrzeń wokół naczyń krwionośnych- co nie stanowi jednostki chorobowej. Jeżeli są to jednak zmiany demielinizacyjne to można podejrzewać różne schorzenia np. SM lub Boreliozę. O rozpoznaniu decyduje w dużej mierze wywiad, badanie neurologiczne i ewentualnie inne badania dodatkowe.
Prawdopodobnie bez znaczenia, ale doktora trzeba odwiedzić....
Witam, Proponuję zgłosic się niezwłocznie z tym wynikiem do leczącego neurologa
pozdrawiam
Piotr Winkler

Podobne pytania

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.