Znamię barwnikowe,

3 odpowiedzi
Pani dr z mam znamię barwnikowe, podatne na otarcia. Znamię znacznie się powiekszylo w przeciągu ostatnich miesiecy. Byłam u dwóch lekarzy. Jeden z nich stwierdził, że znamie nalezy wyłacznie obserwowac, poniewaz nie posiada cech atypii, drugi lekarz bez jakiejkolwiek diagnostyki sierował do poradni chirurgicznej na wyciecie niepokojącego mnie znamienia. Mam wątpliwości, czy w takim przypadku poza użyciem "lupy" (nie wiem jaką specjalistyczną nazwę ma ten sprzęt) lekarz nie powinien skierować mnie na dermatoskopie? Jak można "coś" usunąć kiedy nie ustalono co to jest? Dziekuje za odp.
Do oceny znamienia konieczna jest dermoskopia- lekarz ocenia wtedy czy są niepokojące cechy i kwalifikuje do obserwacji lub usunięcia, warto też w przypadku obserwacji aby wykonać zdjęcie do porównania za kilka miesięcy

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Ma Pani absolutną rację będąc w rozterce – wycinać czy pozostawić znamię. Nie ma konieczności usuwania wszystkich znamion zwłaszcza w okolicach gdzie blizna mogłaby być widoczna i powodować dyskomfort psychiczny. Pewną metodą sprawdzenia czy jest to zwykły „pieprzyk” czy tez podejrzana zmiana jest badanie mikroskopowe usuniętego już materiału. Wiąże się to jednak z zabiegiem chirurgicznym. Nowatorskim narzędziem pomocnym w ocenie jest dermatoskop w połączeniu z wiedzą i doświadczeniem lekarza. To faktycznie wygląda jak lupa z dodatkowym oświetleniem.
Dużo skuteczniejszą i bardziej nowoczesną metodą badania jest ocena wideodermatoskopowa, w czasie której specjalna kamera HD w bardzo wysokiej rozdzielczości i powiększeniu od 20 do 120 razy sprzężona z rozbudowanym programem komputerowym pomaga lekarzowi w ocenie zmiany. Programy takie bazują na algorytmie setek tysięcy przeprowadzonych badań i wychwytują charakterystyczne zmiany nawet bardzo wczesnych stadiów czerniaka. Dodatkowo wideodermatoskop pozwala na zbadanie znamienia w świetle spolaryzowanym co ujawnia zmiany niewidoczne gołym okiem lub w trakcie zwykłego badania dermatoskopowego.
Zachęcam Wszystkich do regularnego samobadania zmian barwnikowych i obserwacji czy nie ulegają one zmianom w czasie. Każde podejrzane znamię powinno zostać zbadane przez lekarza i jeśli zachodzi choć najmniejsza obawa co jego formy należy je prewencyjnie usunąć. To jedyna metoda uniknięcia poważnej choroby. Wycięty materiał należy poddać badaniu histopatologicznemu i jeśli w jego trakcie okaże się, że było to już stadium nowotworu niezbędne będzie dalsze leczenie onkologiczne.
Rozbudowaną wersją badania wideodermatoskopowego jest tzw. Mapowanie ciała czyli skanowanie wszystkich znamion na ciele i wychwytywanie tych podejrzanych. W trakcie kolejnej wizyty komputer wychwyci wszystkie znamiona które uległy zmianie lub pojawiły się jako nowe a to jest zawsze bardzo niepokojącym symptomem.
Zalecam więc badanie wideodermatoskopowe w Pani przypadku, które jest najdoskonalszą metodą oceny znamion. Proszę zgłosić się do doświadczonego dermatologa lub onkologa specjalizującego się w wideodermatoskopii.
W naszym gabinecie możemy zaproponować badanie najnowocześniejszym wideordermatoskopem dostępnym obecnie na rynku wraz z możliwością mapowania całego ciała.
Pozdrawiam
Iwona Stajkowska
Dzień dobry.
Badanie za pomocą tej "lupy" to właśnie dermatoskopia. Dermatoskop służy nam do wstępnej kwalifikacji znamion do takich które należy obserwować lub tych, które trzeba wyciąć niezwłocznie. Jednakże należy podkreślić, że jedynie badanie histopatologiczne (pod mikroskopem) da nam 100% pewność co do charakteru wyciętej zmiany. Czasami lokalizacja zmiany i jej skłonność do krwawienia może być wskazaniem do usunięcia, nawet gdy zmiana nie budzi niepokoju onkologicznego.

Podobne pytania

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.