Zniesiona lordoza szyjna z kyfotycznym ustawieniem tego odcinka kręgosłupa ze szczytem na poziomie C

6 odpowiedzi
Zniesiona lordoza szyjna z kyfotycznym ustawieniem tego odcinka kręgosłupa ze szczytem na poziomie C3/C4. Dyskretne zmiany dehydratacyjne tarcz w górnym i środkowym odcinku szyjnym.
Na poziomie C3/C4 niewielkie, szerokopodstawne, dokanałowe uwypuklenie materiału tarczy z niewielkim uciskiem worka oponowego i jego zwężenie w wymiarze strzałkowym do 10,5 mm - cechy bezwzględnej stenozy. Widoczne jest dyskretne przewężenie kanałów korzeniowych.

Wnioski:
Zaburzenie fizjologicznej krzywizny odcinka szyjnego kręgosłupa z cechami jego kryfotyzacji oraz niewielkiego stopnia jednopoziomową dyskopatią.

Moje pytanie brzmi. Czy to coś poważnego, czy nie mam się czego obawiać? Z góry dziękuję za każdą odpowiedź.
To zależy jakie towarzyszą temu stanowi objawy i czy ewentualnie powyższe zmiany rzeczywiście są ich przyczyną. Pamiętajmy, że nie leczymy opisów, obrazów lecz pacjenta. Do stwierdzenia czy to coś poważnego mamy za mało informacji. Bez wizyty u fizjoterapeuty,wykonania testów funkcjonalnych i szczegółowego wywiadu raczej się nie obędzie. Pozdrawiam

Witam, zależy od objawów jakie towarzyszą temu opisowi. Czy występuję ból z promieniowaniem, lokalizacja bólu, co nasila dolegliwości a co zmniejsza itp? Jaka jest prawdziwa przyczyna ewentualnych objawów. Polecam w miarę możliwości w obecnej sytuacji konsultację z zaufanym fizjoterapeutą nawet online. Opisu jest nie wiele ale unikałbym na pewno sytuacji nasilających objawy (jeśli takie występują) i utrzymywania głowy zgiętej w przód ( z powodu kyfotycznego ustawienia szyi). Pozdrawiam Jarosław Komosa Fizjoterapeuta
Z doświadczenia można zakładać że nie trzeba się bać. Jednak skoro doszło do wykonania badania obrazowego to zakładam, że są objawy bólowe więc ciało daje znać, że coś jest nie tak i trzeba poczynić kroki w celu znalezienia odpowiedzi co konkretnie. Dlatego tak jak koledzy zaleciłbym konsultacje z fizjoterapeuta. Na ten moment proszę unikać wysunięcia głowy w przód np. podczas siedzenia przed komputerem. Wskazane jest tez rozluźnianie np. przez delikatny stretching koniecznie bezbólowo. Pozdrawiam serdecznie
Dzień Dobry.

Zgadzam się z tym co napisali przedmówcy. Niejednokrotnie zdarza się tak, że wyniki badań obrazowych są nieadekwatne do bieżącego stanu pacjenta. Podobny jak Pański wynik badania obrazowego moglibyśmy znaleźć zarówno u osoby, której dolegliwości są bardzo nasilone, jak i u osoby, u której są one minimalne. Dlatego zasadniczym pytaniem, na które trzeba odpowiedzieć przed komentarzem opisu badania obrazowego jest - jakie są Pana bieżące dolegliwości? Będzie to stanowić punkt wyjścia do ewentualnej interpretacji wyniku badania oraz oceny czy zaistniałe zmiany mają bezpośredni związek z Pana dolegliwościami.

Pozdrawiam Serdecznie
Dzień dobry! Odpowiadając na Pana pytanie - musiałbym Pana najpierw poznać, porozmawiać (przeprowadzić wywiad), dowiedzieć się dokładnie jakie są Pana objawy bólowe. Dopiero po tych wszystkich etapach możemy dojść do wniosków i zaproponować strategie terapii. Najważniejsze to najpierw zobaczyć Pacjenta, zbadać go a dopiero później pod uwagę wziąć wyniki badań obrazowych. Zapraszam do siebie, kiedy obecna sytuacja epidemiologiczna w kraju się uspokoi. Pozdrawiam ciepło! Michał Mucha
Tak, to poważna sprawa, wymagająca przede wszystkim wytrwałości w terapii - ZE STRONY CHOREGO!!!. Wizyta u fizjoterapeuty, lub osteopaty. Do tego może być potrzebna konsultacja neurologa i ortopedy, ale to później, po diagnozie fizjoterapeuty. Unikać tzw. "kręgarstwa" .Pozdrawiam.