Zrobiłem sobie test reiss motivation profile i wyszło mi tam że największym moim motywatorem w życiu

3 odpowiedzi
Zrobiłem sobie test reiss motivation profile i wyszło mi tam że największym moim motywatorem w życiu jest bycie odwetowym(odpowiedź na krzywdę osobistą czy jakoś tak). Niby z tym mógłbym iść do wojska ale też nie mam za dużo zdrowia i z osobowości jestem raczej pokojowy. Niby też może być sport ale sport nie za bardzo mnie pociąga. Czy psycholog miałby jakiś pomysł na wykorzystanie tego "talentu", tej skłonności?
Myślę, że to bardzo ciekawe pytanie i można na nie spojrzeć z więcej niż jednej strony. Właściwie "odwet" może kojarzyć się negatywnie i zapewne w wielu sytuacjach chęć zemsty ostatecznie bardziej utrudnia życie niż ułatwia, często wymaga psychoterapii związanej z doznanym bólem. Jednak w perspektywie motywacji można na to spojrzeć także od drugiej strony i taką "odwetową energię" (rewanż) wykorzystać np. w odnoszeniu sukcesów w biznesie (np. prowadzenie firm, spółek) czy wszelkich innowacjach, odkryciach naukowych. Można pójść jeszcze o krok dalej i po doznanym cierpieniu pracować na rzecz innych, którzy doznają podobnej krzywdy (np. założenie fundacji lub działanie w niej). Nie jest to może odwet wprost, ale ukierunkowanie złości w sposób produktywny, pożyteczny.

Hmm... jeśli szuka Pan zawodu dla siebie, do do tego służą badania predyspozycji zawodowych, a nie motywacji. Przykładowo, jak ktoś ma predyspozycje zawodowe do bycia żołnierzem, czy sportowcem, czy programistą czy księgowym, to to jest tu kluczowe. Na każdym z tych stanowisk np. "u programisty" - rewelacyjne dopasowanie zawodowe i w tym kierunku należałoby się udać, natomiast jak weźmiemy 10-ciu programistów - każdego z nich może motywować coś innego. Oczywiście "ten trzon" dotyczący predyspozycji zawodowych też jest konkretną motywacją, niemniej w pierwszej kolejności "nakładamy" cechy, predyspozycje zawodowe i zainteresowania na konkretne kariery dostępne na rynku. Dopiero w dalszej kolejności patrzymy na te inne motywacje, ale... one mogą nie mieć nic wspólnego z danym zawodem. Przykład: ktoś może mieć wysoką motywację w obszarze altruizmu i pomagania innym. Tylko... nam to NIC nie mówi o kierunku zawodowym. Altruistą może być psycholog, ale i ratownik, ale i też przedsiębiorca dowolnej branży wykonujący dobrą robotę dla innych ludzi, czy dowolny specjalista (programista? księgowy? prawnik?). Zalecam przebadanie predyspozycji zawodowych i na tej podstawie dokonać wyboru dalszej drogi zawodowej. Pozdrawiam serdecznie
Ważne jest, aby rozumieć tę motywację jako reakcję na poczucie niesprawiedliwości lub krzywdy, ale niekoniecznie oznacza to, że masz skłonności do działań agresywnych czy impulsywnych. Można to rozumieć bardziej jako głęboką potrzebę przywracania równowagi, naprawiania krzywd lub reagowania na sytuacje, które odbierasz jako niesłuszne. Nie musisz angażować się w agresywne czy konfliktowe działania, aby realizować swoją potrzebę reakcji na krzywdy. Możesz znaleźć sposoby na przekształcenie tej motywacji w pozytywne działania, które pomogą innym i dadzą Ci poczucie sensu.
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychologiczna - 220 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.