zwapnienie blony bebekowej a niedroznosc trabek sluchowych i szum w uszach

4 odpowiedzi
Dzien dobry od ponad 6 miesiecy walcze z szumami usznymi trzaskami , uczuciem pelnosci w nich .Zaczeło sie w 7 miesiacu ciazy po katzrae i bolu gardla doszlo do zapalenia ucha srodkowego wtedy zaczelo w nim piszczec i trzaskac po wyleczeniu zapalenia nadal objawy zostaly odwiedzilam wtedy 3 lekarzy 2 laryngologow jedne stwoerdzil niedroznosc trabki btalam sterydy drugi ze to nie problem laryngologiczny odeslal mnie do dentysty . Bylam rowniez u audiologa z specjalizacja laryngologiczna ktory stwierdzil ze nos jest ok i ze trabki sa lekko niedrozne ale to raczje nie powoduje moich dolegliwosci tak zostalam odeslala do domu i czekalam do rozwiazania ciazy 2 tyg przed porodem pogorszylo sie w 2 uchu zaczelo w nim trzaska i szumiec po porodzie rowniez jeszcze bardziej sie pogorszylo nagle piski ktore ustepowaly , szumy uszne ciagle uczucie pelnosci w uchu szczegolnie w tym prawym gdzie bylo wczsniej zapalenie . wybralam sie do kolejnych laryngologow jedne stwerdzil ze wszytko ok drugi ze jest plyn w uszach 3 ze nie ma nic takiego jak szumy uszne ze mam isc do psychiatry wiec znow zostalam odeslana do domu bralam kolejne kortosteroidy do nosa i na tym sie skonczylo nadal jest problem . zostawilam to na miesiac czasu dzis odwiedzila laryngologa po znajomosci ktory stwierdzil niedroznosc trabek sluchowych obustronie z czym po prawej ejst mocniej , wciagnieta blona ebbkowa lekko po prawej stronie i lekke zwapnienei blony bebekowej z tymz e po prawej jest mocniej jak rowniez stwerdzil ze cos nie tak jest z nosem poniewaz wiecznie mam zatkana jedna dziurka ( wczesniejsi lekarze nie widzieli z tym nic groznego) jak rowniez zrobil pan doktor wymaz z zatok poniewaz ciagle mi cos splywa do gardla mimo ze nie mam kataru . Tydzien temu robolam badania z wlosa okazalos ie ze mam odwyszone poziom wapna o 100% i potasu reszte pierwiastkow jest ponizej normy . Palnuje zorobic badania na poziom wapnia z krwi w najbliszych dniach . Mialam robione rowniez badania alergologiczne okazalo sie ze mam alergie na bylice . Dlatego moje pytania sa santepujace czy niedroznosc trabi sluchowej moze powodowac zwapnienie blony bebekowej? czy duzy poziom wapnia moze powodowac problemy z sluchem ( zaznaczam ze nie spozywam nabialu tylko duzo wody mineralnej) czy alergoia moze powodowac niedroznosc trabek sluchowych ? i czy mozna wyleczy blone bebekowa jesli zwapnienie obejmnie cala ja ?
Witam
Najprawdopodobniej główną przyczyną pisków i trzaskow w uszach jest upośledzenie trąbek słuchowych (zwapnienia błony bębenkowej to temat poboczny - chociaż jeśli jest podwyższony poziom wapnia? to może sprawdzić czynność prtzytarczyc - parathormon?)
Proponuję intensywne udrożnienie nosa i trąbek słuchowych (leki plus ćwiczenia Walsalwy i ewentualnie inhalacje AMSA)
Pozdr
Stanisław Nitek

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam serdecznie.
Analizując Pani problem w diagnostyce różnicowej należy mieć na uwadze - tzw szumy uszne?oraz zespół ziejącej trąbki słuchowej? rozumiem, że jej niedrożność została wykluczona?
W odniesieniu do szumów usznych konieczna jest pełna diagnostyka otoneurologiczna - z pogranicza laryngologii/neurologii - wykonywana przez laryngologów. Obejmuje między innymi: badania laboratoryjne(hormonalne, morfologia, markery procesu zapalnego), USG tt. dogłowowych, RTG czynnościowy kręgosłupa szyjnego, SEP- ocene potencjałów somatosensorycznych, ocene poszczególnych odcinków drogi słuchowej (BERA, Otoemsję akustyczne) oraz badanie Rezonansu magnetycznego OUN z oceną okolicy kątów mostowo-móżdżkowych.
Po badaniach możliwość leczenia farmakologicznego w zależności od przyczyny, metody TRT ? neuromodulacji?- w zależności od etiologii!
W odniesieniu do zespołu ziejącej brak jest obiektywnego badania pozwalającego w 100% potwierdzić powyższy zespół. Obecnie w diagnostyce wykorzystujemy:
1. Obserwację w mikrootoskopii ewentualnych ruchów błony bębenkowej podczas faz oddychania
2. Endoskopię nosogardła
3. Badanie audiometrii impedancyjnej
4, Obrazowanie struktur trąbki słuchowej w badanie HRCT w pozycji leżącej.
Dopiero całość obrazu klinicznego oraz wyniki badań dodatkowych pozwalają rozpoznać zespół ziejącej trąbki słuchowej.
Proszę zapoznać się również z informacjami zawartymi w linku:
szeptemnaucho.blox.pl/2016/01/zespol-ziejacej-trabki-sluchowej-czyli-Polaku.html

W przypadku pytań/wątpliwości, ukierunkowania dalszego leczenia proszę o kontakt.
Pozdrawiam!
Marcin Daroszewski - laryngolog-bydgoszcz.pl
Odpowiedź 1. Dysfunkcja trąbki słuchowej może przyczyniać się do zmian zapalnych w uchu środkowym, co w procesie gojenia może prowadzić do zwapnień w w błonie bębenkowej.
Odpowiedź 2 - nie wiem i nie znam publikacji na ten temat.
Odpowiedz 3. Tak, alergia może powodować obrzęk błony śluzowej również i trąbki słuchowej, co skutkować będzie upośledzeniem jej drożności.
Odpowiedź 4 - mam nadzieję, że nie dojdzie do takiego stanu, ale w razie czego można taki stan leczyć operacyjnie.
Pozdrawiam,
Prof. A.Krzeski
Na to pytanie lub bardzo podobne odpowiedziałem wczoraj . Pozdrawiam

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.