Zwiekszona szyjka macicy

4 odpowiedzi
Zwiekszona objetosc szyki macicy.Jaki powod czy to grozne.
Krótkie pytanie ale długa odpowiedź.

Moja zasada jest prosta : "jeśli przychodzi pacjent z katarem najpierw upewnij się czy nie ma raka nosa, a potem zajmij się katarem..."

Szyjka macicy choruje na wiele niegroźnych chorób i jedna BARDZO groźną, która rozwija się szybko, niepostrzeżenie, długo nie daje żadnych objawów kliniczcznych - RAK SZYJKI MACICY. Tylko w najniższym stopniu zaawansowania IA1 rak ten jest w pełni uleczalny poprzez usunięcie macicy, wszystkie inne stadia w zasadzie wymagają leczenia uzupełniającego chemio i radioterapeutycznego. Możemy założyć z pewnym uproszczeniem ze rak szyjki jest tak długo w 100% uleczalny jak długo jest niewidoczny gołym okiem. Dlatego tak ważne jest regularne wykonywanie badań cytologicznych.

Szerokość i długość a tym samym objętość szyjki to cecha indywidualnie zmienna - każda kobieta ma troszkę inne wymiary. Wymiary te zmieniają się wraz z ilością ciąż, odstępem czasu od porodu, jest zależna od toczących się w niej procesów zapalnych i nowotworowych, pojawiania się torbieli Nabotha. Wiele czynników może mieć wpływ na szyjke macicy. Najbardziej jednak zawsze boimy się raka szyjki bo to bardzo groźna choroba która jeśli jest już widoczna gołym okiem to już jest bardzo źle. Dlatego staramy się wykrywać zmiany nowotworowe w szyjcie zanim są widoczne gołym okiem. Bezwzględnie istotna jest regularna 1x w roku diagnostyka CYTOLOGICZNA , jak również w razie wskazań poszerzanie tej diagnostyki o kolposkopie, czy badania wirusologiczne pod kątem obecności DNA wirusa HPV oraz jego aktywności (mRNA)

Szerokość szyjki zależy zatem od
1) indywidualnych cech,
2) ponad to od wieku,
3) ilości przebytych ciąży i porodów (u wieloródki szyjka może być szersza i mieć większą objętość),
4) przebytych zabiegów na szyjce (wypalanki wymrażanki, ewaporyzacje laserowe, konizacje chirurgiczne, elektrokonizacje, obecnośc torbieli Nabotha po zabiegach na szyjce
5) towarzyszących stanów zapalnych bakteryjnych i grzybiczych (szyjka w stanie zapalnym może być poszerzona).

Jeśli zatem w posiewie z kanału szyjki ORAZ w prawidłowo wykonanym rozmazie cytologicznym nie ma żadnej patologii, to nie ma powodu do niepokoju. Ale należy te badania wykonać a w razie wątpliwości, można pobrać dodatkową cytologię - szczoteczką endocervikalną (wymaz z głębi kanału szyjki macicy, wykluczenie rzadszej postaci raka o lokalizacji wewnątrzkanałowej, który wychodzi z opóźnieniem w badaniu cytologiczym).

Jeśli zatem w posiewie bakteriologiczno-mykologicznym z kanału szyjki ORAZ w prawidłowo wykonanym rozmazie cytologicznym jak również a badaniach wirusologicznych ( do których wskazaniem jest nieprawidłowa cytologia) nie ma żadnej patologii -to nie ma powodu do niepokoju. Ale szyjką macicy generalnie trzeba się przejmować i nie bagatelizować żadnych wątpliwości. Dlatego postanowiłem się trochę bardziej rozpisać. Bo choć zapewne w Pani konkretnym przypadku to nic groźnego to te odpowiedź czytają również inne pacjentki które być może jeszcze nie wykonały w tym roku cytologii... Pozdrawiam

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Trudno powiedziec jednoznacznie bez badania. Konieczna cytologia i usg
Witam
Wszystko zależy od badania ginekologicznego.
może być wynikiem wypadania narządu rodnego

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.