Zwracam się z prośbą o krótką informację - w sierpniu 2019 roku miałem RTG kręgosłupa odcinka lęździ

2 odpowiedzi
Zwracam się z prośbą o krótką informację - w sierpniu 2019 roku miałem RTG kręgosłupa odcinka lęździowo-krzyżowego, otrzymałem następujące wyniki: wysokości trzonów kręgów L zachowane, niewielkie zwężenie przestrzeni m-k L1-L2, sklerotyzacja blaszek granicznych trzonów kręgów L, poziome ustawienie kości krzyżowej, niespojenie łuku kręgu S1.
W związku z tym, że chciałem rozpocząć ćwiczenia na siłowni czy powyższe schorzenia wykluczają ćwiczenia z wolnymi ciężarami, które obciążają kręgosłup takie jak przysiady ze sztangą, martwy ciąg, OHP?
Dzień dobry. Sam przedstawiony przez Pana opis absolutnie nie jest przeciwwskazaniem do rozpoczęcia ćwiczeń siłowych, a poziome ustawienie kości krzyżowej możemy wręcz uznać za wskazanie. Jednakże do pełnej oceny pana stanu niezbędny jest dokładny wywiad i badanie funkcjonalne. Bardzo prawdopodobnym jest, że zanim przystąpi Pan do złożonych ćwiczeń, takich jak opisane w pytaniu, niezbędna będzie praca nad aktywizacją i wydolnością mięśni stabilizujących kręgosłup oraz nauka poprawnych wzorców ruchowych pod okiem specjalisty. Przysiad oraz martwy ciąg (poprawnie wykonywane) nie obciążają w znaczącym stopniu stawów kręgosłupa, lecz m.in. wzmacniają grupę mm pośladkowych, które to zmniejszają przodopochylenie miednicy (najprawdopodobniej można takie ustawienie miednicy zaobserwować u Pana, gdyż wiąże się z bardziej poziomym ustawieniem kości krzyżowej). To z kolei będzie stanowiło świetną prewencję zmian przeciążeniowych kręgosłupa lędźwiowego oraz zespołów bólowych tej okolicy. Tylko powtarzam, opis to w tym wypadku za mało by diagnozować konkretne problemy, chciałem jedynie pokazać możliwe pozytywne korzyści wynikające z treningu siłowego.
Reasumując: ruch z oporem to znakomite lekarstwo, jednakże stosowane z umiarem i przede wszystkim dozowane w poprawny sposób po uprzednim przygotowaniu swojego ciała. Pozdrawiam

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Z jakiego powodu wykonywał pan zdjęcie RTG?

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.