Zwracam się z prośbą o pomoc w zrozumieniu przyczyn moich zachowań, które budzą we mnie głęboki niep

4 odpowiedzi
Zwracam się z prośbą o pomoc w zrozumieniu przyczyn moich zachowań, które budzą we mnie głęboki niepokój. Często doświadczam intensywnych wybuchów złości, zwłaszcza w sytuacjach, gdy moje dziecko nie słucha mnie lub nie wykonuje poleceń w sposób, który bym oczekiwał. W takich momentach odczuwam silną chęć uderzenia go, co jest dla mnie bardzo przerażające i niepokojące. Niestety zdarzyło mi się to kilka razy i później odczuwam duże poczucie winy, jednak nie umiem postępować inaczej. Byłam bita oraz obrażana w dzieciństwie przez moich rodziców. Nigdy nie było mi nic wytłumaczone.
Dodatkowo, zauważam, że w chwilach frustracji i gniewu zaczynam wyżywać sie na swoich najbliższych, co tylko potęguje moje poczucie winy i zagubienia. Chciałabym zrozumieć, co może być źródłem tych skrajnych reakcji oraz jak mogę skutecznie nad nimi zapanować, aby poprawić swoje relacje i samopoczucie." Czuje się tak odkąd pamiętam, nigdy nie umiałam opanowywać swoich emocji
Dzień dobry, pisze Pani o potrzebie zrozumienia przyczyn swoich wybuchów złości. Samo zrozumienie może pomóc ale nie zawsze jest wystarczające by uzyskać zmianę w sposobie myślenia a przede wszystkim w swoich zachowaniu. Myślę, że jeszcze ważniejszy trening wpływania na swoje emocje a przede wszystkim w sposobie ich wyrażania - bo same emocje to "nic złego". Nawet swoją złość czy gniew można wyrażać w sposób "nieagresywny" pozwalający komunikować się w sposób cywilizowany. Potrzebę zrozumienia przyczyn szanuję, ale nie w każdym podejściu psychologicznych jest to niezbędne aby zacząć się inaczej zachowywać. Jest szereg działań psychoedukacyjnych oraz możliwe są ćwiczenia pomagające reagować znacząco inaczej. Część podejść psychologicznych zakłada potrzebę sięgnięcia do przyczyn, ale nie wszystkie, To jest chrakterystyczne m in. dla nurtu psychologii w którym ja z wyboru pracuje tzn. w Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach. Czasem warto wypróbować różne podejścia i popracować z kilkoma psychologami! Nierzadko można trafić na odpowiedniego psychologa - terapeutę, czy na odpowiedni nurt terapeutyczny od razu. Jestem przekonany, że korzystając z terapii można uzyskać zmianę w sposobie reagowania w sytuacjach, które Pani opisała. Na pewno bez pomocy specjalisty poradzić sobie samej z opisanymi problemami może być bardzo trudno lub nawet może się to okazać niemożliwe.
Z wyrazami szacunku i powodzenia w szukaniu możliwości zmiany swoich reakcji Jacek Czapski

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Opisuje Pani trudną dla Pani i Pani rodziny sytuację. Jesteśmy ludźmi i jako ludzie przeżywamy różne emocje, nawet te niezbyt przyjemne, jak frustracja, złość, gniew. Byc może nikt nie nauczył Pani jak wyrażać i radzić sobie z trudnymi emocjami lub za wyrażanie ich była Pani karana przez rodziców (obrażanie, bicie to przemoc). Doświadczyła Pani przemocy ze strony bliskich, a przemoc rodzi kolejną przemoc. Mamy prawo przeżywać emocje, ale to my jako dorośli powinniśmy panować nad sobą. Najważniejsze, że zdaje sobie Pani sprawę ze swojego zachowania, nie akceptuje go i chce go zmienić, a nie udaje przed sobą, że nic się nie stało, to naprawdę krok naprzód ku zmianie. Kolejnym może być wizyta u psychologa. Można zapisać się na konsultacje psychologiczne na NFZ lub prywatnie, stacjonarnie czy online, aby przepracować złość i agresję. Zastanowić się, co naprawdę kryje się pod tą złością (może to byc np. poczucie odrzucenia, braku kontroli gdy dziecko nie robi tego co chcemy, rozczarowanie życiem, frustracja w pracy, niskie poczucie wartości, hormony i wiele innych aspektów, o ktorych ciężko tutaj gdybać), nauczyć się rozpoznawać kiedy złość wzbiera na sile, poznać techniki opanowywania i wyrażania złości, aby przerwac cykl przemocy i by Pani dziecko nie przeżywało tego co Pani w dzieciństwie.
Proszę działać. Życzę powodzenia.
Złość jest ważną emocją, która nas informuje, że na przykład nie zostały spełnione nasze oczekiwania albo ktoś przekroczył naszą granicę. Warto jednak uczyć się takiego wyrażania złości, aby nie niszczyła naszych relacji. Jeśli chciałaby Pani zrozumieć, co przyczynia się do tego, że traci Pani panowanie nad sobą oraz nauczyć się konstruktywnie i bez przemocy wyrażać swoja złość, zapraszam na konsultacje online. Na moim profilu w sekcji filmy znajdzie Pani nagranie webinaru "Instrukcja obsługi złości", w którym zwięźle wyjaśniam jak wpadamy w błędne koło złości i w jaki sposób można z tym pracować.
Dziękuję za podzielenie się swoimi uczuciami i doświadczeniami. To, co Pani opisuje, jest niezwykle istotne i może być pierwszym krokiem w kierunku zrozumienia oraz pracy nad poprawą swoich reakcji emocjonalnych i relacji z bliskimi.

Intensywne wybuchy złości, które Pani odczuwa, są sygnałem, że w Pani wnętrzu mogą kryć się nierozwiązane emocje i tematy z przeszłości. Często osoby, które w dzieciństwie doświadczyły przemocy – zarówno fizycznej, jak i emocjonalnej – mają trudności z regulowaniem swoich emocji w dorosłym życiu. Kiedy granice były przekraczane, naturalnym mechanizmem obronnym staje się reagowanie w sposób, który może wydawać się nadmierny lub nieproporcjonalny do sytuacji. W takich chwilach można też mieć trudności z dostrzeganiem, że przekraczając granice innych – w tym przypadku swojego dziecka – replikujemy wzorce z przeszłości, które były dla nas bolesne.

To, że odczuwa Pani ogromne poczucie winy po wybuchach złości, wskazuje na Pani wewnętrzny konflikt i pragnienie, by być lepszą osobą oraz rodzicem. Pani frustracja może również wynikać z trudności w radzeniu sobie z emocjami i sytuacjami, które przypominają Pani o traumatycznych doświadczeniach z dzieciństwa. Ważne jest, aby zauważyć, że te emocje są naturalne, ale kluczowe staje się odnalezienie zdrowszych sposobów ich wyrażania. Praca nad regulowaniem emocji jest procesem, który wymaga czasu i wyrozumiałości dla siebie. Umożliwi to nie tylko poprawę Pani samopoczucia, ale także zbudowanie zdrowszych relacji z bliskimi, co z pewnością przyniesie ulgę i pozytywne zmiany w życiu rodzinnym.

Pani emocje mają swoją historię, a zrozumienie ich może być kluczem do ich skuteczniejszego zarządzania. Serdecznie zachęcam Panią do kontaktu. Pozdrawiam
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychologiczna (pierwsza wizyta) - 170 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.