Zwyrodnieniowe bóle kręgosłupa lędźwiowego

10 odpowiedzi
Witam,

Mam problem z kręgosłupem lędźwiowym. Mam 26 lat i nadwagę- ważę 110 kg przy wzroście 186 cm.
Jestem programistą i mam pracę siedzącą 8 godzin dziennie i niestety nie uprawiam zbyt dużo sportu.

Od już jakiegoś czasu czuję ból w kręgosłupie lędźwiowym. Nie jest to stały ból, tylko jak się schylam, bądź w przypadku zastania mięśni (np. rano). Jestem w stanie znaleźć wygodną pozycję bez bólu siedząc na przykład przy biurku - ale cały czas czuję dyskomfort w dole pleców. Lekarz rodzinny zalecił RTG - widoczne jest delikatne skrzywienie kręgosłupa i początki zmian zwyrodnieniowo wytwórczych. Ostatnio miałem taką przypadłość, że przez 2 tygodnie nie mogłem siedzieć i czułem ostry ból w każdym ruchu. Udało się pokonać dolegliwość przy pomocy DicloDuo Combi i Ketonalem domięśniowo. Ostry ból ustąpił, ale codzienna dolegliwość została.

Mam takie pytanie, czy powyższe objawy to są typowe objawy właśnie bólów zwyrodnieniowych, które można załagodzić ruchem i redukcją wagi? Czy konieczna jest wizyta u Ortopedy i wykonanie jeszcze jakichś badań?

Z góry dziękuję za odpowiedź.
Witam!
Właściwym postępowaniem w przypadku bólu pleców bez wyraźnych objawów korzeniowych jest zdecydowanie redukcja masy ciała, ćwiczenia mięśni stabilizujących korpus, ćwiczenia na basenie. Wizytę u ortopedy polecam w przypadku braku poprawy po kilku miesiącach stosowania się do ww. lub w przypadku silnych dolegliwości bólowych.
Pozdrawiam
Paweł Sokołowicz

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Sugeruję, badanie fizykalne, a następnie dobranie właściwego postępowania. Mam nadzieję, że redukcja masy ciała, zmiana nawyków oraz aktywność fizyczna - wystarczą. Życzę dużo zdrowia
Dolegliwosci które Pan opisuje odpowiadają chorobie zwyrodnieniowej. Jesli byl to pierwszy epizod zajecia ruchowe sa jak najbardzie wskazane natomiast w przypadku nawrou bólu dobrze jest sie skonsultować
Raczej tak. Niech Pan spróbuje zmienić trochę styl życia oraz popracuje z fizjoterapeutami. Gdy to nie pomoże zapraszam
Szanowny Panie,
opisane przez Pana dolegliwości mogą być spowodowane pracą siedząca lub chorobą zwyrodnieniową, ale również poważniejszymi schorzeniami. Radzę nie bagatelizować dolegliwości i odwiedzić ortopedę, który Pana zbada i dokładnie oceni co powoduje ból. Na wizytę proszę zabrać wynik badania RTG.
Z poważaniem
Tomasz Tuzikiewicz
Dobry Wieczór,
Bardzo prawdopodobne, iż dolegliwości są związane z przeciążeniem odc. L/S. Na pewno redukcja masy ciała i ruch są wskazane jednak zawsze w takich przypadkach do rozważenia jest MRI odc. L/S
Pozdrawiam.
Zrobi Pan sobie ogromny prezent zaczynając się ruszać i kontrolując wagę
Na obecnym etapie, zakładając, że nic więcej się nie dzieje i nie ma chorób towarzyszących powinna wystarczyć redukcja masy ciała do ok.:90kg i aktywności fizyczne. Niewskazane jest bieganie!
Witam,
Dolegliwości wydają się być bólami o charakterze przeciążeniowym. Możliwe, że to początki dyskopatii. Na pewno utrata masy ciała to bardzo ważne zalecenie, które szybko przyniesie efekt. Równie ważne jest podjęcie aktywności fizycznej, wzmocnienie mięśni brzucha i grzbietu - najlepiej wykonać ćwiczenia pod kontrolą rehabilitanta.
Jeśli pomimo zaleceń nie miną objawy to wskazana będzie konsultacja z ortopedą.
W przypadku bólu kręgosłupa, zwłaszcza ostrego wskazane jest badanie lekarskie oraz badanie MRI kręgosłupa które pozwoli wykluczyć lub zobrazować ucisk na struktury rdzenia nerwowego i korzeni nerwowych, które to zmiany wymagają być może leczenia operacyjnego.
Odpowiadając na pytanie -objawy mogą być manifestacją zmian zwyrodnieniowych ale nie muszą.
Przy Pana wzroście prawidłowa waga to 86kg, obecne bmi wynosi 31.8 co skutkuje przeciążaniem kręgosłupa i zmianami zwyrodnieniowymi. Sport tak, ale pod okiem trenera. Konieczna jest również zbilansowana dieta która pozwoli na rozsądną utratę wagi.
pozdrawiam
Karol Janczewski

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.