Żylaki, pajączki

3 odpowiedzi
Dzień dobry,

Mam 'pajączki' na nogach i dziedziczną skłonność do żylaków (być może już mi się zaczynają robić na jednej nodze). Chciałabym im zapobiec/spowolnić ich powstawanie.

Słyszałam o rajstopach antyżylakowych i o laserowym usuwaniu pajączków i żylaków. Na jakim etapie choroby stosuje się te metody? Czy są jeszcze inne sposoby na poprawienie stanu swoich nóg?

Do kogo powinnam się udać na ewentualną konsultację - do chirurga naczyniowego/flebologa/...?

Czy to prawda że po operacji żylaków następuje ich nawrót? Nie chciałabym wyrzucać pieniędzy w błoto ale z drugiej strony nie chcę dopuszczać do stanu w którym np. będzie za późno na operację.
Pajączki i żylaki to objawy przewlekłej choroby żylnej. Przewlekłej czyli niemożliwej do całkowitego wyleczenia, jednak możliwej do kontrolowania. Na pewno nie warto zwlekać z diagnostyką czyli konsultacją flebologiczną z USG doppler żył. Decyzja o ewentualnych zabiegach zależy od wielu czynników ale z pewnością warto rozpocząć już profilaktykę czyli zdrowy tryb życia, wyroby przeciwżylakowe i zastanowić się nad lekami flebotropowymi. Flebologia nie jest oficjalną specjalnością, praktycznie każdy lekarz może nazywać się flebologiem. Przy wyborze kierowałbym się do tych certyfikowanych przez Polskie Towarzystwo Flebologiczne co gwarantuje odpowiedni poziom wiedzy i umiejętności w leczeniu chorób żył.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam Panią najlepiej przyjść na wizytę wykonuję badanie USG Doppler żył aby stwierdzić które żyły są niewydolne i od tego jest uzależniony sposób leczenia. Konsultacja u chirurga naczyniowego zajmującego się leczeniem niewydolności żylnej. Po operacji/zabiegu małoinwazyjnym raczej jest postęp choroby, i to w mniejszym stopniu niż bez zabiegu, nawroty występują bardzo rzadko. Zapraszam na wizytę z badaniem USG, zaleceniami i metodami profilaktyki. Pozdrawiam
"Pajączki" i żylaki to objaw jednej i tej samej choroby - przewlekłej niewydolności żylnej. Ich wielkość to wykładnik stopnia rozwoju choroby. Do obrazu tej choroby należą również objawy chorobowe np: ciężkość nóg, pieczenie skóry, świąd, skurcze itp. W zależności od obrazu klinicznego oraz badań dopplerowskich pacjenta kwalifikuje się różnego rodzaju terapii począwszy od zachowawczej do zabiegowej. Flebolog lub chirurg naczyniowy ustali stopień zaawansowania choroby i dobierze odpowiedni rodzaj terapii. Żylaki wynikają z choroby, po skutecznym leczeniu zanikają ale przyczyna choroby gdzieś pozostaje (choroba kolagenu, stan zapalny) dlatego obserwuje się niekiedy nawrót żylaków - z tym faktem należy się pogodzić (dotyczy on kilku do kilkudziesięciu % pacjentów - zleży od metody leczenia, świadomości pacjenta, edukacji, dobrze dobranego leczenia).
Zabieg laserowy lub klej tkankowy obecnie zastępują chirurgiczne leczenie żylaków z dużym powodzenie. Pozdrawiam

Podobne pytania

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.