RTG miednicy to popularna metoda diagnostyczna wykorzystująca promieniowanie rentgenowskie do oceny struktur kostnych i innych elementów znajdujących się w obrębie miednicy. Jest to badanie kluczowe w diagnostyce różnorodnych stanów patologicznych, od złamań pochorobowych, przez różne schorzenia ortopedyczne, aż do oceny zmian zwyrodnieniowych stawów biodrowych. Szybkość i dostępność tego badania czynią je niezastąpionym narzędziem w wielu dziedzinach medycyny.

Wybierz miasto, w którym szukasz terminu

Do czego jest używane RTG miednicy?

RTG miednicy jest nieocenionym badaniem w ocenie struktur kostnych miednicy. Jest często stosowane do diagnozowania przyczyn bólu w dolnej części pleców oraz kończynach dolnych, wykrywania złamań, oceny dysplazji stawów biodrowych, a także w diagnostyce różnych form zwyrodnień i zmian nowotworowych. W ginekologii i urologii, RTG miednicy może również pomóc w identyfikacji kamieni nerkowych czy innych anomalii tkankowych w narządach wewnętrznych.

Jak działa RTG miednicy?

Podczas badania RTG miednicy, fale rentgenowskie są kierowane przez miednicę pacjenta i wychwytywane przez detektor po drugiej stronie ciała. Kości i inne tkanki pochłaniają część tych promieni w różnym stopniu w zależności od ich gęstości, co pozwala na stworzenie obrazu w formie negatywu. Kości, jako struktury bardziej gęste, będą odbijać promienie silniej, przez co będą lepiej widoczne na zdjęciu rentgenowskim.

Jak długo trwa RTG miednicy?

Badanie RTG miednicy jest zazwyczaj szybkim procederem i trwa nie więcej niż kilka minut. Całkowity czas wizyty, wliczając przygotowanie do badania, może zająć od 15 do 30 minut, w zależności od specyfiki placówki medycznej i potrzeby wykonania zdjęć w różnych projekcjach. Pacjenci po zakończeniu badania mogą od razu wrócić do swoich normalnych aktywności.

Jak przygotować się do RTG miednicy?

Przygotowanie do RTG miednicy jest proste. Pacjenci powinni usunąć wszelkie metalowe przedmioty, które mogłyby zakłócić obraz, takie jak biżuteria czy klucze. Zazwyczaj nie ma potrzeby specjalnych przygotowań dietetycznych czy farmakologicznych. W niektórych przypadkach, na przykład przy badaniach układu moczowego, może być zalecone wypicie określonej ilości płynów przed badaniem.

Rtg miednicy: polecani specjaliści i kliniki

Warszawa

Radio Medica

Kardiolog, Neurochirurg, Ortopeda

, Radiolog, Reumatolog, Urolog, Diagnostyka, Ultrasonografista Więcej
Bobrowiecka 9, Warszawa
321 opinii
Pokaż profil
Centrum Medyczne enel-med - Oddział Homepark Targówek

Dermatolog, Pediatra, Immunolog

, Ultrasonografista, Dermatolog dziecięcy Więcej
Malborska, 47, Warszawa
224 opinie
Pokaż profil

Kraków

Centrum Medyczne enel-med - Oddział Galeria Krakowska

Alergolog, Chirurg, Dermatolog

, Endokrynolog, Gastrolog, Ginekolog, Internista, Kardiolog, Laryngolog, Lekarz medycyny pracy, Lekarz rodzinny, Neurolog, Okulista, Ortopeda, Pediatra, Proktolog, Psychiatra, Pulmonolog, Radiolog, Reumatolog, Urolog, Psycholog, Diabetolog, Diagnostyka, Dietetyk, Stomatolog, Chirurg szczękowo-twarzowy, Stomatolog dziecięcy, Protetyk stomatologiczny, Psychoterapeuta, Chirurg stomatologiczny Więcej
Pawia 5, Kraków
540 opinii
Pokaż profil
Diagnostyka Obrazowa Newmedical

Radiolog, Diagnostyka

Andrzeja Sokołowskiego 19, Kraków
78 opinii
Pokaż profil

Łódź

Składowa Med Diagnostyka

Diagnostyka

ul. Składowa 16/18, Łódź
9 opinii
Pokaż profil
CM Boruta Diagnostyka

Diagnostyka, Ultrasonografista

Ul. A. Struga 2-4, Zgierz
11 opinii
Pokaż profil

Wrocław

Centrum Medyczne enel-med - Oddział Szczytnicka

Chirurg, Dermatolog, Gastrolog

, Ginekolog, Internista, Laryngolog, Lekarz rodzinny, Neurolog, Okulista, Ortodonta, Ortopeda, Psychiatra, Pulmonolog, Radiolog, Diabetolog, Diagnostyka, Stomatolog, Chirurg szczękowo-twarzowy, Stomatolog dziecięcy, Laryngolog dziecięcy, Protetyk stomatologiczny, Ortopeda dziecięcy, Okulista dziecięcy, Hepatolog, Chirurg stomatologiczny Więcej
Szczytnicka 11, Wrocław
228 opinii
Pokaż profil
Dolmed diagnostyka

Diagnostyka, Ultrasonografista

Legnicka 40, Wrocław
123 opinie
Pokaż profil

Często zadawane pytania

Czy RTG miednicy jest bolesne?

RTG miednicy jest badaniem całkowicie bezbolesnym. Dyskomfort może wynikać jedynie z konieczności utrzymania odpowiedniej pozycji przez krótki czas badania, co dla niektórych pacjentów może być lekko niewygodne, zwłaszcza w przypadku bólu w obrębie miednicy.


Jak często można wykonywać RTG miednicy?

RTG miednicy, jak każde badanie wykorzystujące promieniowanie rentgenowskie, powinno być przeprowadzane z zachowaniem zasady minimalizacji ekspozycji. Oznacza to, że badania powinny być wykonywane tylko wtedy, gdy są medycznie uzasadnione. Frekwencję wykonywania RTG określa lekarz na podstawie stanu zdrowia pacjenta oraz historii medycznej.


Czy RTG miednicy można wykonywać u dzieci?

RTG miednicy może być wykonane u dzieci, ale zawsze z zachowaniem najwyższej ostrożności i minimalizacji dawki promieniowania. U dzieci wykonuje się RTG miednicy zwykle w celu diagnozy dysplazji biodrowej lub innych wad wrodzonych.


Czy RTG miednicy wymaga specjalnych środków przygotowawczych dla kobiet w ciąży?

RTG miednicy u kobiet w ciąży jest wykonywane jedynie w sytuacjach, kiedy jest to absolutnie konieczne, z uwagi na ryzyko ekspozycji płodu na promieniowanie. Jeśli badanie jest niezbędne, należy użyć środków ochrony, takich jak osłony ołowiane, aby maksymalnie zredukować dawkę promieniowania docierającą do płodu.


Jakie są alternatywy dla RTG miednicy?

Alternatywami dla RTG miednicy są badania obrazowe takie jak ultrasonografia (USG), która jest bezpieczna również dla kobiet w ciąży, oraz obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (RM), które nie wykorzystuje promieniowania rentgenowskiego i często dostarcza jeszcze bardziej szczegółowy obraz struktur miękkich.


Czy RTG miednicy jest skuteczne w diagnozowaniu wszystkich schorzeń miednicy?

RTG miednicy jest bardzo skutecznym narzędziem diagnostycznym w wykrywaniu wielu schorzeń dotyczących kości i stawów w obrębie miednicy, takich jak złamania, zwyrodnienia, czy dysplazje. Jednakże, jego zdolność do oceny tkanek miękkich, takich jak mięśnie, ścięgna czy narządy wewnętrzne, jest ograniczona. W związku z tym, w przypadkach, gdy podejrzewa się problemy tkanki miękkiej lub choroby narządów wewnętrznych, takie jak zmiany nowotworowe w narządach płciowych, rekomendowane może być użycie innych metod obrazowania. Rezonans magnetyczny (RM) lub tomografia komputerowa (TK) często są preferowane dla dokładniejszej oceny komponentów miękkich struktury miednicy, gdyż oferują lepszy kontrast i szczegółowość obrazów tkanek miękkich. W związku z tym, RTG miednicy jest często pierwszym krokiem w diagnostyce, który może być uzupełniony o inne badania obrazowe w zależności od wyników i dalszych potrzeb diagnostycznych.