Tomografia klatki piersiowej

Tomografia klatki piersiowej to nowoczesne badanie obrazowe, które za pomocą promieni rentgenowskich pozwala na szczegółową analizę organów znajdujących się w klatce piersiowej, takich jak serce, płuca, tchawica, oskrzela, oraz naczynia krwionośne. Dzięki zastosowaniu zaawansowanej technologii komputerowej, tomografia zapewnia dokładniejszy obraz niż tradycyjne rentgenowskie zdjęcie klatki piersiowej. Badanie to ma kluczowe znaczenie w diagnostyce wielu poważnych schorzeń, w tym nowotworów, chorób serca oraz problemów płucnych.

Wybierz miasto, w którym szukasz terminu

Do czego jest używana tomografia klatki piersiowej?

Tomografia klatki piersiowej jest stosowana do diagnozy oraz monitorowania różnorodnych stanów zdrowotnych. Umożliwia wykrywanie guzów, torbieli, zmian zapalnych, skrzepów krwi, oraz ocenę stanu naczyń krwionośnych. Jest nieoceniona w rozpoznawaniu i leczeniu patologii płuc, takich jak zapalenie płuc, gruźlica, czy nowotwory oraz w ocenie struktur serca i dużych naczyń krwionośnych.

Jak działa tomografia klatki piersiowej?

Tomografia klatki piersiowej wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie, podobnie jak konwencjonalne zdjęcia rentgenowskie, ale z tą różnicą, że urządzenie do tomografii wykonuje wiele zdjęć z różnych kątów, które komputer następnie przetwarza i scala w szczegółowy, trójwymiarowy obraz. Ta metoda pozwala na znacznie dokładniejszą ocenę struktur znajdujących się w klatce piersiowej i lepsze zrozumienie relacji przestrzennych między nimi.

Jak długo trwa tomografia klatki piersiowej?

Czas trwania badania tomograficznego klatki piersiowej waha się zazwyczaj między 15 a 30 minutami, zależnie od rodzaju i zakresu badania. Sam proces skanowania trwa tylko kilka minut, natomiast przygotowanie oraz analiza wyników mogą przedłużyć całą procedurę.

Jak przygotować się do tomografii klatki piersiowej?

Zazwyczaj nie wymaga się specjalnych przygotowań przed wykonaniem tomografii klatki piersiowej. Jednak zawsze zaleca się, aby pacjenci ubrali się w luźne, wygodne ubranie oraz usunęli wszelkie metalowe przedmioty, które mogłyby wpłynąć na jakość obrazu, takie jak biżuteria czy zegarki. W niektórych przypadkach, przed badaniem może być zalecone wstrzymanie się od jedzenia i picia.

Tomografia klatki piersiowej: polecani specjaliści i kliniki

Warszawa

Radio Medica

Kardiolog, Neurochirurg, Ortopeda

, Radiolog, Reumatolog, Urolog, Diagnostyka, Ultrasonografista Więcej
Bobrowiecka 9, Warszawa
321 opinii
Pokaż profil
LUX MED Diagnostyka Warszawa - Kasprzaka Diagnostyka

Diagnostyka

ul. Kasprzaka 17, Warszawa
2 opinie
Pokaż profil

Kraków

Diagnostyka Obrazowa Newmedical

Radiolog, Diagnostyka

Andrzeja Sokołowskiego 19, Kraków
78 opinii
Pokaż profil
LUX MED Diagnostyka Kraków - Pilotów 2

Diagnostyka

Pilotów 2, Kraków
39 opinii
Pokaż profil

Wrocław

Dolmed diagnostyka

Diagnostyka, Ultrasonografista

Legnicka 40, Wrocław
128 opinii
Pokaż profil
LUX MED Diagnostyka Wrocław - Piotra Skargi 3

Diagnostyka

ul. Piotra Skargi 3, Wrocław
18 opinii
Pokaż profil

Często zadawane pytania

Czy tomografia klatki piersiowej jest bolesna?

Tomografia klatki piersiowej jest badaniem nieinwazyjnym i całkowicie bezbolesnym. Dyskomfort może powodować jedynie konieczność pozostawania nieruchomo przez czas trwania badania.


Jakie mogą być skutki uboczne tomografii klatki piersiowej?

Tomografia klatki piersiowej jest zasadniczo bezpiecznym badaniem, lecz, jak każde badanie z użyciem promieniowania rentgenowskiego, wiąże się z minimalnym ryzykiem. Ryzyko to jest jednak znacznie mniejsze niż potencjalne korzyści płynące z dokładnej diagnozy.


Czy istnieją przeciwwskazania do wykonania tomografii klatki piersiowej?

Główne przeciwwskazania to ciąża ze względu na ekspozycję na promieniowanie. W takich przypadkach decyzja o wykonaniu badania powinna być uzgodniona z lekarzem prowadzącym.


Czy tomografia klatki piersiowej wymaga podania środka kontrastowego?

W niektórych przypadkach, aby uzyskać lepszą jakość obrazu, może być konieczne podanie środka kontrastowego. Decyzja o użyciu kontrastu zależy od tego, co dokładnie jest badane.


Jak często można powtarzać tomografię klatki piersiowej?

Częstotliwość powtarzania tomografii jest ustalana indywidualnie na podstawie oceny medycznej, wyników poprzednich badań i aktualnego stanu zdrowia pacjenta.


Czy potrzebuję skierowania na tomografię klatki piersiowej?

Tak, tomografia klatki piersiowej zazwyczaj wymaga skierowania od lekarza, który oceni konieczność jej wykonania na podstawie objawów i aktualnego stanu zdrowia pacjenta.