Kontynuuję tradycję rodzinną i misję, jaką jest zawód lekarza, pełniąc go z wielką pasją i oddaniem od ponad 40 lat. W pracy lekarza absolutnym priorytetem jest dla mnie pacjent. Zrobię wszystko, co w mojej mocy, aby mu pomóc, zgodnie z obowiązującymi najnowszymi standardami wiedzy medycznej.
Do dzieci i ich rodziców podchodzę z ogromnym szacunkiem, starając się, aby pobyt w moim gabinecie był możliwie przyjemny i pozbawiony stresu, który niestety często towarzyszy rodzicom. Badam dziecko delikatnie, bez gwałtownych działań mogących sprawić mu jakikolwiek ból i wywołać niepokój. Stąd m.in. warunki, jakie przygotowałam w moim gabinecie, obejmują dodatkowe pomieszczenia do przygotowania dzieci (wyposażone w kosmetyki do pielęgnacji niemowląt, jednorazowe podkłady, podgrzewacz do butelek itd.), możliwości swobodnego, niekrępującego miejsca do nakarmienia malucha oraz wyposażone miejsce do zabaw. Urządzenie gabinetu ma stworzyć możliwie domową atmosferę. Standardy sanitarne obejmują obowiązujące wytyczne dla gabinetów lekarskich z małymi dziećmi. Dostępne są środki do dezynfekcji, a gabinet jest również klimatyzowany.
Wykształcenie i dorobek naukowy:
Po ukończeniu studiów medycznych na Akademii Medycznej rozpoczęłam pracę w Oddziale Neuroinfekcji Szpitala im. T. Marciniaka, gdzie uzyskałam specjalizację z zakresu pediatrii z wyróżnieniem. Moim wspaniałym opiekunem i mentorem była Pani dr Romualda Wieligda-Czerepak. Dalszym etapem mojej edukacji było uzyskanie specjalizacji z neurologii dziecięcej podczas wieloletniej pracy w Oddziale Neurologii Dziecięcej, w tym na stanowisku zastępcy ordynatora.
Następnym krokiem w mojej karierze naukowej było uzyskanie tytułu doktora nauk medycznych, uzyskanego w 2004 roku w Instytucie Psychoneurologii w Warszawie na podstawie pracy pt. "Udary niedokrwienne u dzieci", której promotorem była prof. hab. Anna Członkowska.
Wyrazem mojej pasji, którą stanowi neurologia dziecięca, było i jest uczestnictwo w licznych światowych i europejskich kongresach neurologicznych w dziedzinie neurologii, padaczki, stwardnienia rozsianego, chorób naczyniowych mózgu, w tym w najbardziej prestiżowym kongresie na świecie, jakim jest Amerykańska Akademia Neurologii (15-krotny udział). Wykaz certyfikatów znajduje się w załączeniu. Odbyłam również staż zagraniczny z zakresu neurologii dziecięcej i elektrofizjologii na Klinicznym Uniwersytecie Neurologii Dziecięcej w Luizjanie. Od 1998 roku oferuję porady specjalistyczne z zakresu neurologii dziecięcej w moim gabinecie we Wrocławiu.
Inne formy działalności naukowej:
Wygłaszałam liczne prace naukowe na konferencjach w Polsce, m.in. w Towarzystwie Neurologii Dziecięcej, Instytucie Psychoneurologii w Warszawie oraz na konferencjach PAN, a także na światowych i europejskich kongresach neurologicznych. Jestem autorem artykułów opublikowanych w takich czasopismach jak: Neurologia Dziecięca, Terapia, Neurologica, Monitor Sciences, Revista Neurologica, European Journal of Neurology i innych. Prowadziłam wykłady dla lekarzy na różnych posiedzeniach towarzystw naukowych oraz przewodniczyłam sesji naukowej na Europejskim Kongresie Padaczkowym.
Przez wiele lat pełniłam funkcję recenzenta w dziedzinie udarów niedokrwiennych u dzieci w amerykańskim czasopiśmie naukowym Stroke, Journal of the American Heart Association od 2000 roku, najważniejszej publikacji medycznej dotyczącej udarów na świecie. Zostałam także rekomendowana przez światowej sławy kanadyjskiego profesora neurologii, wielokrotnego doktora honoris causa Vladimira Hachinskiego, współtwórcę obecnych na całym świecie oddziałów interwencji udarowej Unit Stroke, do przyjęcia w poczet członków Amerykańskiego Towarzystwa Neurologii Dziecięcej (rekomendacje w dziale certyfikaty). Jestem autorem tłumaczenia rozdziału dotyczącego neurologii w książce "Acute Medicine", która została oddana do druku w 2008 roku.
W gabinecie konsultuję i leczę dzieci z następującymi problemami:
- zaburzenia neurorozwoju niemowląt i małych dzieci
- zaburzenia okołoporodowe, wylewy dokomorowe noworodków, wcześniactwo, uszkodzenia splotów barkowych
- inne problemy neurologiczne u niemowląt (wiotkość, spastyczność)
- nieprawidłowy rozwój mowy
- bóle głowy, migrena
- padaczka i inne zaburzenia napadowe, także psychogenne
- spektrum autyzmu
- mózgowe porażenie dziecięce, zaburzenia ruchowe u dzieci: niedowłady, porażenia kończyn
- choroby naczyniowe mózgu (udary niedokrwienne i krwotoczne, malformacje naczyniowe)
- wady rozwojowe OUN, wady mózgu w przebiegu chorób genetycznie uwarunkowanych, wodogłowie, zespół Dandy-Walkera, Arnolda-Chiariego i inne, zaniki móżdżku, ataksje różnego typu
- upośledzenie umysłowe o różnym podłożu
- nieprawidłowy i zaburzony rozwój mowy, zaburzenia mowy wtórnie uwarunkowane
- zespoły bólowe kręgosłupa u dzieci oraz wady wrodzone tego obszaru
- stwardnienie rozsiane
- choroby nerwowo-mięśniowe (uszkodzenie splotu barkowego, różne neuropatie ruchowe, czuciowo-ruchowe, pozapalne, - - obwodowe porażenie n. twarzowego, miopatie wrodzone i nabyte, rdzeniowy zanik mięśni, miastenia, dystrofie mięśniowe i inne)
- zespoły uogólnionej wiotkości, zaburzenia pozapiramidowe
- uchy mimowolne, w tym tiki
- encefalopatie różnego typu, w tym metaboliczne, w przebiegu różnych schorzeń neurologicznych (np. padaczka, choroby metaboliczne, genetycznie uwarunkowane)
- schorzenia zwyrodnieniowe ośrodkowego układu nerwowego, genetycznie uwarunkowane, w tym metaboliczne
zespoły genetyczne z deficytem neurologicznym
- choroby sieroce
- zaburzenia widzenia oraz nieprawidłowości w zakresie ruchomości gałek ocznych (ptoza), porażenia n. gałkoruchowych
urazy głowy i ich następstwa
- zaburzenia czucia i objawy wegetatywne oraz inne schorzenia neurologiczne
Moje zainteresowania:
Moje pasje obejmują medycynę, zwłaszcza nowoczesne technologie i terapie genetyczne, a także sztukę i architekturę. Uwielbiam literaturę japońską, a odkrywanie piękna natury przynosi mi wielką radość. Wolne chwile spędzam z rodziną oraz dwoma adoptowanymi kotami.