Migrena - informacje, specjaliści, pytania i odpowiedzi

Migrena - informacje o chorobie

  Ból głowy charakteryzujący się nawracaniem jednostronnego, pulsującego bólu, trwającego od 4 do 72 godzin. Może pojawiać się z różnym nasileniem i częstotliwością. Ból narasta pod wpływem emocji lub wysiłku fizycznego. Migrenie mogą towarzyszyć nudności i wymioty, światłowstręt oraz wrażliwość na hałas. Zapadalność na migreny zależy od wieku (wzrasta po okresie dojrzewania i spada na starość) oraz płci (częściej dotyczy kobiet). Naukowcy podejrzewają, iż przyczynami migreny mogą być genetyczne predyspozycje do nadwrażliwości neuronaczyniowej.

Diagnoza

  Na podstawie  Międzynarodowej klasyfikacji bólów głowy z 2004 roku migrena bez aury rozpoznawana jest gdy:

  • (a) wystąpiło co najmniej 5 napadów spełniających kryteria b–d,
  • (b) pojawiły się napady (ataki) bólów głowy trwające 4–72 godz (nieleczone lub leczone nieskutecznie),
  • (c) ból głowy charakteryzuje się dwoma lub więcej poniższymi cechami:
    • jednostronnym umiejscowienie bólu,
    • pulsującym charakterem,
    • nasilaniem się bólu pod wpływem rutynowej aktywności fizycznej,
  • (d) w czasie bólu głowy występują co najmniej: nudności i (lub) wymioty, fotofobia (światłowstręt) i fonofobia (wrażliwość na dźwięki),
  • (e) brak jest danych wskazujących na inną przyczynę bólu

Leczenie

  Terapia farmakologiczna jest dopasowywana indywidualnie. Pacjentom podaje się niesteroidowe leki przeciwzapalne(działające na ośrodki bólowe), leki przeciwmigrenowe ( działające jedynie na ból migrenowy) oraz leki przeciwwymiotne  i uspakajające. Terapia może mieć charakter doraźny (tzw. tryptan, pochodne alkaloidów sporyszu, niesteroidowe leki przeciwzapalne) oraz profilaktyczny (dopasowywany ze względu na skuteczność i objawy uboczne). Do leczenia migreny przez wieki używano ziół ( do tej pory stosuje się złocień maruny i lepiężnik różowy).

Podział

 
  • oczna (klasyczna) – ból w okolicy oczodołu, poprzedzony jednostronnym niedowidzeniem (brak ostrości lub krótkotrwałe oślepienie)
  • okoporaźna – oprócz bólu, porażenie mięśni okoruchowych (opadnięcie powieki, upośledzenie ruchów gałek ocznych)
  • porażenna (skojarzona) – okresowe pulsujące bóle głowy (mogą pojawić się ogniskowe objawy mózgowe: parestezja, afazja, dyzartria, niedowłady,napady padaczki Jacksona oraz objawy migreny okoporaźnej)
  • stan migrenowy – seryjne napady z krótkimi przerwami (mogą wystąpić: zaczerwienienie i pocenie skóry twarzy, obfita wydzielina z nosa, łzawienie)
  • z aurą – (trwa zwykle do 3 godz.), bólom głowy towarzyszą: porażenie wzroku, paraliże rąk, nudności, zaburzenia mowy.
  • śnieg optyczny – przewlekła postać aury migrenowej, której nie zawsze towarzyszy ból głowy.

Nie rezygnuj ze zdrowia

Wybierz konsultacje online, aby rozpocząć lub kontynuować leczenie bez wychodzenia z domu. Jeśli potrzebujesz, możesz również umówić wizytę w gabinecie.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Eksperci - migrena

Izabela Pędraszewska

Izabela Pędraszewska

Neurolog

Warszawa

Sławomir Piter

Sławomir Piter

Fizjoterapeuta

Bielsko-Biała

Anna Wołosz

Anna Wołosz

Neurolog

Kraków

Elżbieta Korczyńska-Germanowska

Elżbieta Korczyńska-Germanowska

Neurolog

Radziejów

Lesia Sipko

Lesia Sipko

Neurolog

Warszawa

Milena Bożek

Milena Bożek

Neurolog

Warszawa

Migrena - pytania dotyczące tej choroby

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 40 pytań dotyczących usługi: Migrena

Dzień dobry, wskazana jest konsultacja neurologiczna, pogłębienie diagnostyki i dobór odpowiednich leków. W diagnostyce różnicowej należy uwzględnić m.in. hemikranię lub inne trójdzielno-autonomiczne…

Dzień dobry, skuteczność flunaryzyny powinna być oceniona po 2 miesiącach stosowania leku. Jeśli po tym czasie nie ma efektu leczenia, należy omówić zmianę leczenia z lekarzem prowadzącym.

Preparaty zawierające estrogeny (a takim preparatem jest Regulon) mogą zaostrzać migreny. Nie mają wpływu na migrenę prepraty bezestrogenowe (tj. tabletka jednoskładnikowa z progestagenem).

Migrena - jaki specjalista zajmuje się tą chorobą?


Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.