Zanim zaczniemy rozglądać się za partnerem i budować przyszły związek, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Psycholog i coach Monika Goworek wymienia najważniejsze z nich.
Jeśli chodzi o kryteria dotyczące wyglądu zewnętrznego, na ogół nie mamy problemów. Trudniej jest nam już określić cechy osobowościowe. Operowanie takimi pojęciami jak „dobroć”, „wierność”, pracowitość” itd., jest tyleż łatwe, co mało precyzyjne. Nie zastanawiając się, co „dobroć” dla nas znaczy, często tak naprawdę nie wiemy, czego szukamy. Przyglądając się zatem bliżej tym określeniom, może okazać się, że zależy nam zupełnie na innych cechach.
Oczywiście, większość z nas przyjmuje to do wiadomości, ale skrycie i tak pragnie, żeby taki partner się przydarzył. Co więcej, czasami oczekujemy, że przyszły partner będzie miał cechy wzajemnie się wykluczające i w cudowny sposób spełni wszystkie nasze oczekiwania, potrzeby i pragnienia. Tymczasem nasz przyszyły partner nie jest od zaspokajania wszystkich naszych potrzeb, tak jak my nie jesteśmy od zaspokajania wszystkich jego pragnień. Dlatego warto tutaj sprawdzić listę naszych oczekiwań i zobaczyć, co jest dla nas najważniejsze w związku, a które potrzeby możemy realizować w innych obszarach życia.
Warto w tym momencie przyjrzeć się poprzednim związkom, żeby zobaczyć, jakie do tej pory mieliśmy oczekiwania i czy wszystkie z nich były dla nas ważne. Przyjrzyjmy się, co dobrego działo się w związkach – dzięki temu dotrzemy do potrzeb, które są dla nas ważne, a nie zawsze uświadomione. Takie krytyczne przyjrzenie się naszym oczekiwaniom i odpowiedzenie sobie szczerze: „Czy ja naprawdę tego potrzebuję?”, da nam możliwość stworzenia priorytetów, a wyeliminuje nierealne dążenia do tego, by znaleźć partnera bez skazy. Jeśli bowiem będziemy skupiać się na wyidealizowanym partnerze, możemy przeoczyć osobę, która może nie jest perfekcyjna, ale z którą bylibyśmy w stanie stworzyć bardzo satysfakcjonujący związek.
Jeśli chodzi o różnice i zgodności w związku, warto pamiętać, że przeciwieństwa decydują o wzajemnej atrakcyjności, ale to podobieństwa budują relację. Monika Goworek wskazuje, że jest wielce prawdopodobne, iż będziemy wysoko oceniać partnera, który posiada cechy komplementarne (np. my jesteśmy gadułami, on – dobrym słuchaczem). Również może podobać się nam partner, który różni się od nas temperamentem czy rodzajem wykonywanej pracy. Natomiast psycholożka zwraca uwagę, że spoiwem związku jest wspólny światopogląd i podobne przekonania. Jeśli nie ma wspólnej płaszczyzny porozumienia co do wartości wyznawanych w życiu, może być bardzo ciężko stworzyć harmonijny związek.
Wszyscy mamy potrzebę bliskości, która niezaspokojona może prowadzić do frustracji oraz gromadzenia się innych negatywnych uczuć. Niekiedy jednak mamy problem z przyznaniem się do tego, że jest nam w życiu potrzebny drugi człowiek. Tłumaczymy wtedy, że bycie singlem jest tym modelem życiowym, który nam odpowiada. Tymczasem jedynie racjonalizujemy swoją tęsknotę za drugą osobą. Z drugiej jednak strony, czasami warto zastanowić się, czy na pewno związek jest nam potrzebny do spełnienia wszystkich naszych potrzeb. Monika Goworek, opierając się na swojej wieloletniej praktyce terapeutycznej, mówi, że dobrze jest przyjrzeć się temu, co oczekujemy, że się wydarzy lub spełni, kiedy już będziemy mieli partnera. Wtedy jesteśmy w stanie dotrzeć do naszych niezaspokojonych potrzeb i zastanowić się, czy możemy je spełnić już teraz. Czasami nie warto jest czekać na właściwą osobę, żeby zacząć siebie realizować, ale warto realizując siebie, być otwartym na to, że odpowiednia osoba się pojawia.
Na koniec pamiętajmy, że szukanie partnera wymaga czasu oraz gotowości do emocjonalnego zaangażowania. Warto próbować i dawać szansę, żeby zbudowało się przywiązanie, które na ogół tworzy się wraz z trwaniem znajomości. Chodzi więc o to, żebyśmy umieli być cierpliwi i jednocześnie otwarci na drugą osobę.
Ten artykuł został opublikowany na stronie ZnanyLekarz za wyraźną zgodą autorki lub autora. Cała zawartość strony internetowej podlega odpowiedniej ochronie na mocy przepisów o własności intelektualnej i przemysłowej.
Strona internetowa ZnanyLekarz nie zawiera porad medycznych. Zawartość tej strony (teksty, grafiki, zdjęcia i inne materiały) powstała wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje porady medycznej, diagnozy ani leczenia. Jeśli masz wątpliwości dotyczące problemu natury medycznej, skonsultuj się ze specjalistą.