Artykuły 05 czerwca 2020

Psychoterapia Gestalt

Mikołaj Dubiel psycholog
Mikołaj Dubiel
psycholog

Dlaczego Gestalt?

„Tu i Teraz – Ja i Ty” – to zdanie według niektórych oddaje istotę nurtu psychoterapii Gestalt. Czy Gestalt da się wytłumaczyć jednym zdaniem?

Po pierwsze: żyj tu i teraz!

Marek Aureliusz mawiał: „teraźniejszość́ poświecić samemu sobie”. Fritz Perls, czyli jeden z ojców psychoterapii Gestalt, zakładał istnienie teraźniejszości, w skład której wchodzi przeszłość́ (wspomnienia, pamięć́) i przyszłość́ (plany, marzenia). Skupienie się na teraźniejszości nie oznacza, że w czasie sesji z terapeutą Gestalt nie można rozmawiać o zdarzeniach przeszłych lub o przyszłości. Psychoterapeuta pracujący w tym nurcie będzie zainteresowany przeszłością i przyszłością pacjenta, natomiast wskaże, że najważniejsza jest teraźniejsza interpretacja tych okresów. Nie jesteśmy w stanie wpłynąć na zdarzenia z przeszłości, zmienić ich biegu ani magicznie wpłynąć na przyszłość. Możemy jednak pracować nad swoim odbiorem konkretnych chwil lub osób. Poprzez skupienie się na tym, co jest teraźniejsze, na tym, co tu i teraz, na aktualnych emocjach, myślach, sygnałach z ciała, możemy wziąć odpowiedzialność za nasz stosunek do przeszłości i przyszłości. Poszerzając swój obszar świadomości, jesteśmy w stanie osiągnąć pełne zrozumienie własnego doświadczenia po to, by móc żyć jako wolny człowiek.

„Teraz” odnosi się do teraźniejszości, „tu” natomiast oznacza miejsce, w którym się̨ aktualnie znajdujemy. To jedyne miejsce i czas, w którym możemy być. Realny wpływ mamy tylko na teraźniejszość i otaczającą nas aktualnie rzeczywistość. Niektórzy z nas żyją przeszłością, niektórzy żyją wiecznie niespełnionymi marzeniami. Gestalt zaprasza do doświadczania przeszłości, do przypominania jej sobie tu i teraz oraz do wyobrażania przyszłości kreowanej tu i teraz.

Po drugie: patrz na rzeczy takimi, jakie one są!

Kolejnym ważnym pojęciem w nurcie psychoterapii Gestalt jest całościowość́. Już samo słowo „Gestalt” tłumaczone z języka niemieckiego znaczy tyle, co „zorganizować całość́”, „kształtować”, nadać strukturę”. Lęk, poczucie osamotnienia, brak energii i sił do życia mogą być rozumiane jako pojedyncze objawy. Zebrane razem i umiejscowione w odpowiednim kontekście mogę jednak stanowić o obrazie klinicznym depresji. Z tego względu jedną z centralnych myśli Gestaltu jest stwierdzenie, że całość́ jest czymś́ więcej niż tylko sumą części. Całościowość w psychoterapii Gestalt odnosi się nie tylko do zjawisk, ale i do ludzi. Nurt ten uznaje, że człowiek to nie tylko suma części, ale że dusza i ciało są̨ tym samym, jednym procesem. Z tego względu psychoterapeuta Gestaltu zwraca uwagę nie tylko na myśli i emocje pacjenta, lecz także na funkcjonowanie jego ciała, na oddech, postawę czy sposób chodzenia. To, co niewypowiedziane, często znajduje drogę ujścia poprzez ciało. Celem pracy w tym obszarze jest dążenie do zintegrowania jednostki, do bycia ,całym sobą”. W relacji z terapeutą możliwe jest przeżycie prawdziwych odczuć, takimi jakie one są, a co za tym idzie- uzyskanie świadomości własnych potrzeb po to, by w dalszym kroku dojść do ich zaspokojenia. Dzięki temu pacjent zyskuje totalne zaangażowanie, jest ze sobą zgodny (niepodzielony) i w konsekwencji nabiera mocy do życia w pełni.

Po trzecie: aby się zmienić…pozostań sobą!

Zmiana dla wielu z nas oznacza wyrzeczenie, walkę ze sobą, szereg założeń do spełnienia. Proces ten kojarzy nam się często z trudnymi emocjami, takimi jak złość, frustracja. Aby osiągnąć zmianę w rozumieniu psychoterapii Gestalt, niezbędne jest uzyskanie świadomości tego, kim się jest i w dalszych krokach- zaakceptowanie siebie samego. Świadomość stoi w centrum zainteresowania terapeuty Gestalt. Traktowana jest jako rdzeń naszego funkcjonowania. Jej uzyskanie jest jednym z celów terapii. Świadomość naszego aktualnego funkcjonowania, sprowadzenie procesu własnego życia do miejsca, w którym w danym momencie się znajdujemy, pozwala wziąć odpowiedzialność, za to co robimy. Całkowite skupienie się naszej świadomości na teraźniejszości pozwala efektywnie radzić sobie z sytuacjami, w miarę jak one powstają. Nie musimy odwoływać się do starych nawyków, utrwalonych schematów, które mogą nie przystawać do naszych potrzeb. Możemy zamiast tego reagować w sposób adekwatny, zgodny z nami samymi. Gestalt zachęca do oswajania emocji, a nie poskramiania ich. Dzięki lepszemu poznaniu siebie, swoich emocji, myśli i zaprzyjaźnieniu się z nimi, możemy się z nimi porozumiewać. Nie walczyć przeciwko nim, ale razem z nimi się rozwijać. Paradoksalna teoria zmiany zakłada, że warunkiem koniecznym wewnętrznej metamorfozy jest uświadomienie sobie tego, kim jestem, a następnie akceptacja siebie samego. Nie jest to jednak tożsame z biernym akceptowaniem swoich słabości. To autentyczne zrozumienie siebie i swych niedoskonałości, z którymi, jeśli będziemy mieć taką potrzebę, można walczyć. Chodzi nie tyle o to, by ,być lepiej “, ale o to, by ,być bardziej “.

Po czwarte: bądź w kontakcie!

Gestalt to kontakt. Sztuka nawiązywania kontaktu ze sobą, swoimi potrzebami, z innymi ludźmi, z otaczającym nas światem. Mimo że początki istnienia Gestaltu jako nurtu psychoterapii sięgają połowy XX w., to temat ten z każdym rokiem zyskuje na znaczeniu. Żyjemy w czasach, w których bez szczególnego wysiłku jesteśmy w stanie w dowolnej chwili dotrzeć do niemal każdej informacji, mamy możliwość zwiedzenia każdego zakątka na Ziemi i nawiązać rozmowę z każdym człowiekiem, nawet tym będącym w zupełnie innym miejscu globu. A jednak czujemy się samotni jak nigdy dotąd. Co zrobić wobec anonimowej samotności, z którą mierzy się tak wielu z nas? Gestalt stara się wzbudzić w człowieku ciepło autentycznych spotkań, docenić prawo do odmienności, pozwolić każdemu zaistnieć w jego własny sposób. Gestalt jest opowieścią o kontakcie. Inspirację czerpie z naturalnych cyklów dziejących się wokół nas: następujących po sobie porach roku, nocy, która przychodzi po dniu czy kolejnych uderzeniach serca. Podobnie jak w naturze, tak w naszym życiu każde doświadczenie układa się w pewien cykl: rozpoczyna się, rozwija i kończy. Nasze życie psychiczne jest jednym ze złożonych cyklicznych łańcuchów. Co chwilę na pierwszym planie pojawia się figura, która w tym konkretnym momencie dominuje nad tłem. Pochłonięci seansem ulubionego serialu nie zauważamy, że staliśmy się głodni ani że za oknem zmieniła się pogoda. Każdy aspekt naszego życia jest historią wchodzenia w kontakt z daną figurą. Dzieje się to w kwestii naszych potrzeb takich jak głód czy pragnienie, ale też potrzeb bliskości lub miłości, w relacjach z innymi ludźmi i rzeczami. Zdrowy organizm rozpoznaje figury w swoim życiu, kontaktuje się z nimi po to, by następnie w twórczy sposób kontakt zakończyć i szukać następnych obiektów kontaktu. To właśnie w przerwach, zahamowaniach pojawiających się podczas nawiązywania lub trwania kontaktu Gestalt upatruje źródła występowania psychopatologii. W trakcie terapii psychoterapeuta z pacjentem dążą do rozpoznania mechanizmów zakłócania kontaktu po to, by umożliwić mu życie w pełni, w zgodzie ze sobą i swoim otoczeniem.

„Tu i teraz – ja i Ty”. Terapia Gestalt to spotkanie nie tyle terapeuty i pacjenta, co kontakt dwóch równych osób, które nawiązując prawdziwą relację, stwarzają sobie przestrzeń do rozwoju.

Ten artykuł został opublikowany na stronie ZnanyLekarz za wyraźną zgodą autorki lub autora. Cała zawartość strony internetowej podlega odpowiedniej ochronie na mocy przepisów o własności intelektualnej i przemysłowej.

Strona internetowa ZnanyLekarz nie zawiera porad medycznych. Zawartość tej strony (teksty, grafiki, zdjęcia i inne materiały) powstała wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje porady medycznej, diagnozy ani leczenia. Jeśli masz wątpliwości dotyczące problemu natury medycznej, skonsultuj się ze specjalistą.

ZnanyLekarz Sp. z o.o. ul. Kolejowa 5/7 01-217 Warszawa, Polska

www.znanylekarz.pl © 2022 - Znajdź lekarza i umów wizytę.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.