Czym jest afta? Jest to bolesna nadżerka pokryta włóknikowatym nalotem otoczona rąbkiem zapalnym. Występuje w postaci pojedynczych dużych zmian lub mnogich małych rozsianych w całej jamie ustnej (najczęściej jest to podniebienie miękkie, boczna powierzchnia języka, błona śluzowa warg, policzków). Zmiany te najczęściej goją się samoistnie w ciągu 7-14 dni, przypadki cięższe- kilka tyg. Maja tendencję do nawracania.
Co sprzyja powstawaniu aft?
Nieznana jest do końca przyczyna występowania aft, stwierdzono jedynie, iż istnieją pewne czynniki sprzyjające ich powstawaniu tj.:
Jak leczyć afty?
Leczenie aft obejmują zarówno miejscowe stosowanie preparatów jak i ogólne.
Miejscowo zalecana jest:
Do ogólnych metod leczenia aft zaliczyć można
– suplementację wit. A,C,D,PP, B12,kw.foliowego, żelaza
– sterydy w przypadku długo utrzymujących się i trudno dostępnych zmian .
Ponadto zaleca się stosować dietę eliminującą alergeny np. herbatę, orzechy, kawę, kakao, pomidor, cytrynę, brokuły.
Ten artykuł został opublikowany na stronie ZnanyLekarz za wyraźną zgodą autorki lub autora. Cała zawartość strony internetowej podlega odpowiedniej ochronie na mocy przepisów o własności intelektualnej i przemysłowej.
Strona internetowa ZnanyLekarz nie zawiera porad medycznych. Zawartość tej strony (teksty, grafiki, zdjęcia i inne materiały) powstała wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje porady medycznej, diagnozy ani leczenia. Jeśli masz wątpliwości dotyczące problemu natury medycznej, skonsultuj się ze specjalistą.