Każdy z Nas chciałby utrzymać swoje zęby w dobrej kondycji, by długo Nam służyły i wyglądały estetycznie. Warto więc zadbać o tkanki będące podporą dla zębów, czyli tzw. przyzębie. Głównym czynnikiem chorób przyzębia jest płytka nazębna inaczej płytka bakteryjna.
Co robić, aby uniknąć choroby przyzębia?
Musimy pamiętać także o sytuacjach lub czynnikach mogących mieć wpływ na wystąpienie zapalenia dziąseł czy zapalenia przyzębia. Można tu wymienić:
Warto zaznaczyć, że pacjenci z występującą już chorobą tkanek podtrzymujących ząb powinni być pod stałą opieką swojego stomatologa. Nawet dla osób z zaawansowaną fazą schorzenia i rozchwianymi zębami można przedłużyć ich funkcjonowanie w jamie ustnej. Zabieg szynowania (unieruchomiania ruszających się zębów) jest jedną z metod na pozostawienie zębów własnych pacjenta w jamie ustnej, a tym samym odroczeniem rozwiązań protetycznych (protezy ruchome).
Na pocieszenie – czas nie jest naszym sprzymierzeńcem. Przyzębie każdego z Nas zaczyna się starzeć począwszy od 25 roku życia. Nie oszukamy biologii ale dbając o higienę jamy ustnej i higienę naszego trybu życia nie jesteśmy na straconej pozycji. Do boju o zdrowie jamy ustnej Drogi Pacjencie! I do zobaczenia na kontrolnych wizytach.
Ten artykuł został opublikowany na stronie ZnanyLekarz za wyraźną zgodą autorki lub autora. Cała zawartość strony internetowej podlega odpowiedniej ochronie na mocy przepisów o własności intelektualnej i przemysłowej.
Strona internetowa ZnanyLekarz nie zawiera porad medycznych. Zawartość tej strony (teksty, grafiki, zdjęcia i inne materiały) powstała wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje porady medycznej, diagnozy ani leczenia. Jeśli masz wątpliwości dotyczące problemu natury medycznej, skonsultuj się ze specjalistą.