Zaburzenia odżywiania są w dzisiejszych czasach coraz częściej rozpoznawane u pacjentów zgłaszających się do gabinetów psychoterapii.
Jakie są powody przyjścia po pomoc ?
Objadanie się i prowokowanie wymiotów: zmuszanie się do wymiotów nawet kilka razy dziennie oraz zażywanie leków przeczyszczających to bardzo przykre doświadczenie i pacjenci długo próbują sobie sami dać rade, bo wstydzą się o tym mówić. Często bywa tak że są namawiani do terapii przez przyjaciół lub rodzinę.
Jakie są powody takiego zachowania, które z czasem staje się „sposobem na życie” ?
W dzisiejszych czasach kwestia pięknego, zdrowego wyglądu jest bardzo ważna. W mediach na każdym kroku spotykamy uśmiechnięte twarze ludzi ze smukłym, wysportowanym ciałem.
Ma to szczególny wpływ na osoby w wieku nastoletnim, które zaczynają kształtować swoją osobowość. Bycie szczupłym to jeden z ważniejszych priorytetów dzisiejszej młodzieży, jeśli to się nie udaje, następuję poczucie bycia wyalienowanym, odrzuconym, niechcianym. Taka osoba przestaje przynależeć czuje się niezauważona i upokorzona. Jeśli do tego dochodzi wrodzona nieśmiałość, brak zrozumienia wśród bliskich, poczucie że, nie jestem taki jaki powinien, zaczyna udawać że jest kimś innym, a problemy i co najważniejsze prawdziwe przykre emocje „zjada a potem się ich pozbywa”.
Jakie mogą być inne objawy bulimii?
Objawy fizyczne w postaci wymiotów na początku są super sposobem, który uwalnia od poczucia winy i tego że, jak jestem głodny to mogę jeść ile chcę. Pozwalają w bardzo łatwy dostępny sposób pozbyć się emocji. Z czasem staje się to coraz bardziej uciążliwe. Trzeba ukrywać się przed bliskimi, organizm dopomina się coraz więcej energii. Osoba jest ciągle głodna, a kiedy ma pełny brzuch czuje się źle, ciężko. Nagle okazuje się że naturalnym dla niej stanem to „uczucie pustego żołądka” i koło się zamyka. Kolejne dolegliwości pacjentów z bulimią to nawracające stany psychiczne w postaci depresji, chwiejność nastroju nad którym nie można panować, bezradność, zmniejszenie zainteresowań i odczuwania przyjemności, wzmożona senność, brak energii, mała zdolność koncentracji. Zaburzenia somatyczne: zaburzenia rytmu serca, drżenie rąk, zapalenie spojówek (wywołane spadkiem odporności), psucie zębów, zniszczone włosy i paznokcie (wywołane brakiem mikroelementów). Powyższe dolegliwości są rzadko zgłaszane i często lekceważone u osób chorujących na bulimię.
Jaki jest cel w terapii?
Najważniejsze do zrozumienia podczas swojej psychoterapii przez te osoby jest to, dlaczego tak robią. To bardzo indywidualna kwestia do przepracowania z terapeutą. To praca która polega na przyjrzeniu się swoim relacjom z ludźmi. Uczenie się swoich emocji, tego że można być smutnym, złym, bezradnym, wystraszonym po prostu słabym. Szukanie sposobów jak sobie z tymi emocjami radzić w zdrowy sposób. Podczas psychoterapii ważne jest również to żeby, osoba uświadomiła sobie swoją chorobę. Zobaczyła również paradoksalnie, że to choroba sprawiła, iż zdecydowała zatroszczyć się o siebie. Końcowym efektem jest doświadczanie tego że, ma wpływ na swoje życie i może być szczęśliwa z własnego wyboru wśród ludzi.
Agata Pawlicka – Czarny – psycholog, terapeuta, WrocławAgata Pawlicka – Czarny – ZnanyLekarz.pl
The post Bulimia: traktowanie pokarmu jak wroga appeared first on Blog dla pacjentów.
Ten artykuł został opublikowany na stronie ZnanyLekarz za wyraźną zgodą autorki lub autora. Cała zawartość strony internetowej podlega odpowiedniej ochronie na mocy przepisów o własności intelektualnej i przemysłowej.
Strona internetowa ZnanyLekarz nie zawiera porad medycznych. Zawartość tej strony (teksty, grafiki, zdjęcia i inne materiały) powstała wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje porady medycznej, diagnozy ani leczenia. Jeśli masz wątpliwości dotyczące problemu natury medycznej, skonsultuj się ze specjalistą.