Początki postępowania leczniczego, które dziś wchodzi w zakres fizjoterapii, sięgają zamierzchłych dziejów. Człowiek pierwotny znał dobroczynny wpływ słońca i wody, w starożytności znany był masaż ciała, solarium, gorące kataplazmy, pozytywny wpływ kontaktu z rybami elektrycznymi. Współczesna fizjoterapia zawdzięcza swój rozwój od drugiej połowy XIX w. odkryciu elektryczności, rozwojowi fizjologii, biofizyki i biochemii.
Fizjoterapia jest nauką wykorzystującą środki naturalne takie jak: bodźce termiczne, mechaniczne, fizyczne, świetlne, elektryczne. Celem zabiegów fizjoterapeutycznych jest: likwidacja lub łagodzenie skutków chorobowych, usprawnianie narządu ruchu jako całości lub poszczególnych jego części, przywracanie sprawności po zabiegach operacyjnych, korekta wad postawy, wpływanie na ogólne samopoczucie pacjentów oraz profilaktyka.
Fizjoterapia składa się z trzech głównych działów:
Dziś Fizjoterapia jest integralną częścią nauk medycznych. Stała się metodą nieodzowną w chirurgii, neurologii, reumatologii, ortopedii pediatrii i pełni funkcję pomocniczą w innych dziedzinach medycyny.
Ten artykuł został opublikowany na stronie ZnanyLekarz za wyraźną zgodą autorki lub autora. Cała zawartość strony internetowej podlega odpowiedniej ochronie na mocy przepisów o własności intelektualnej i przemysłowej.
Strona internetowa ZnanyLekarz nie zawiera porad medycznych. Zawartość tej strony (teksty, grafiki, zdjęcia i inne materiały) powstała wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje porady medycznej, diagnozy ani leczenia. Jeśli masz wątpliwości dotyczące problemu natury medycznej, skonsultuj się ze specjalistą.