Artykuły 14 kwietnia 2015

Co nam może pomóc wygrać walkę z depresją?

Marta Jezierska psycholog, psychoterapeuta, seksuolog
Marta Jezierska
psycholog, psychoterapeuta, seksuolog

Depresją często określamy poczucie beznadziejności, braku energii, jasnego kierunku działania, braku motywacji, entuzjazmu, pesymistyczną ocenę własnej przeszłości, teraźniejszości i przyszłości, utratę poczucia własnej wartości, czyli doświadczanie siebie i swojego życia jako pozbawionych sensu i bezwartościowych.

Depresja może mieć swoje źródło w różnych obszarach naszego życia, takich jak np. rodzina, praca, związek, społeczna presja i oczekiwania, szybkie tempo życia, olbrzymia ilość informacji do przetworzenia.

Wielu moich pacjentów zgłasza się na terapię wierząc, że coś jest z nimi nie tak, bo trudno im sobie poradzić z tym wszystkim jednocześnie. Z każdej strony przychodzą do nas komunikaty, które mówią: „potrzebujesz więcej, szybciej, lepiej”, „potrzebujesz lepszej pracy, lepszego samochodu, większego mieszkania, ładniejszych ubrań, potrzebujesz schudnąć, potrzebujesz wyglądać lepiej”, te wszystkie komunikaty mówią nam tak naprawdę o tym, jak bardzo jesteśmy niedoskonali tacy jacy jesteśmy tu i teraz, jak bardzo nie nadążamy, no właśnie … za czym?

Dzisiaj bardzo trudno jest nam tak po prostu być. Być w kontakcie ze sobą, z tym, czego tak naprawdę pragniemy, czego potrzebujemy. Trudno nam poczuć dany moment, spokój, stabilność. Trudno nam się zdobyć na chwilę ciszy wkoło i wewnątrz nas. Pozwolić sobie prostu być. Wydaje się, że utraciliśmy połączenie. Taka prosta rzecz – być. Czujemy jakbyśmy utracili związek z naszym własnym istnieniem.

Co nam może pomóc?

Pokochanie siebie – miłość do siebie uwalnia od negatywnych emocji i presji jaką na sobie wywieramy, uznajmy siebie samych za osoby godne życia, zasługujące na zdrowie i szczęście, wybaczmy sobie błędy, niedoskonałości, zaniechania, przestańmy się obwiniać i kierować na siebie złość, stańmy się swoimi najlepszymi przyjaciółmi, popatrzmy na siebie życzliwie, z miłością i akceptacją.

Przyjaciele i znajomi - silne wsparcie społeczne pomaga radzić sobie ze stresem, daje poczucie przynależności, poprawia samoocenę i poczucie własnej wartości. Dotyk, ciepło i energia drugiej osoby odgrywa istotną rolę w ogólnym stanie zdrowia, gdy kogoś obejmujemy, przytulamy czujemy się bezpiecznie.

Unikanie picia alkoholu i zażywania leków – niestety są to jedne z pierwszych sposobów na poradzenie sobie z zaburzeniami nastroju, po które sięgamy. Krótka chwila ulgi może jednak powodować długotrwałe cierpienie, ponieważ regulowanie nastroju przy pomocy alkoholu lub leków najczęściej prowadzi do uzależnienia. Spróbujmy wykluczyć te sposoby radzenia sobie z depresją ze swojego życia i zastąpić je innymi na tej liście.

Zdrowe odżywianie – złe jedzenie sprawia, że czujemy się źle. Cukier, kofeina mogą chwilowo pobudzać i poprawiać samopoczucie, ale w dłuższej perspektywie niszczą nasze zdrowie fizyczne i emocjonalne. Warto zacząć od drobnych zmian, z pełną świadomością i uważnością na to, jakie produkty wybieramy.

Medytacja – obniża ciśnienie krwi, zmniejsza lęk, pomaga nam oczyścić umysł, skontaktować się z pozytywnymi emocjami, medytowanie nawet kilka minut dziennie może dać nam jasność, ciszę i spokój umysłu, a w efekcie bardziej pozytywne nastawienie do życia.

Joga – prowadzi do znacznego wzrostu poziomu serotoniny, w efekcie do dobrego samopoczucia i uczucia szczęścia, dodatkowo dzięki praktykowaniu jogi rozciągamy się, wzmacniamy i uelastyczniamy ciało, co powoduje, że czujemy się fizycznie zrelaksowani i odmłodzeni, joga jest doskonałym sposobem, aby rozpocząć dzień lub zrelaksować się wieczorami.

Ruch – regularna aktywność fizyczna uwalnia endorfiny, które zwiększają naszą energię, podnoszą nastrój i zwiększają poczucie własnej wartości. Nie trzeba być sportowcem, czasem wystarczy grabienie liści, koszenie trawy, sprzątanie w mieszkaniu, prace w ogrodzie, spacery, jogging, jazda na rowerze, pływanie, taniec. Fizyczne zmęczenie może podnieść nasz nastrój.

Zamykanie się na wpływ negatywnych mediów – wiadomości i informacje ze świata docierają do nas zewsząd, z telewizji, z prasy, z Internetu, przekazują nam najnowsze wieści o wojnach, kryzysach, katastrofach, atakach, chorobach i innych niebezpieczeństwach, wzbudzają w nas lęk i sprawiają, że zaczynamy żyć w poczuciu zagrożenia. Jeśli będziemy świadomi i uważni na to jak takie wiadomości mogą wpływać na nasz nastrój i samopoczucie, łatwiej będzie nam w odpowiednim momencie zmienić kanał, zdecydować się na zamknięcie przeglądarki lub ominąć pewne strony w prasie. Zwróćmy także uwagę na to, jakiej słuchamy mużyki, czy poprawia ona nasz nastrój, czy ma dla nas pozytywny przekaz.

Przy tej okazji pomyślmy, kiedy ostatni raz mieliśmy przerwę od Internetu. Na urlopie? Na wakacjach? W weekend? Czy też może każdą wolną chwilę spędzamy czytając maile lub wpisy na portalach społecznościowych, korzystając z telefonu komórkowego, który zawsze mamy przy sobie. Życie przez cały dzień wydarzeniami w Internecie może spowodować, że poczujemy się słabi, przygnieceni, przytłoczeni i pozbawieni energii. Dobrym rozwiązaniem może być weekend bez telefonu, komputera i dostępu do Internetu.

Praktykowanie uważności – spędzanie czasu z naszymi emocjami w kontakcie z tym, co czujemy pozwala nam uświadomić sobie, że nie jesteśmy zdefiniowani przez nasze myśli i uczucia, że jesteśmy kimś więcej. Nasze myśli i uczucia nie odzwierciedlają dokładnie chwili obecnej przez cały czas, są zlepkiem przeszłości, teraźniejszości i rzutowania w przyszłość. Możemy poczuć się bezpiecznie sami ze sobą tu i teraz w danej chwili nie myśląc i nie czując i nadal będąc.

Praktykowanie wdzięczności – regularne skupianie się na tym, co mamy i dziękowanie za to (zamiast koncentrowania się na tym, czego nam brakuje) powoduje zmianę naszych postaw z negatywnych, roszczeniowych na pozytywne, przepełnione wdzięcznością do siebie, do innych, do życia i świata.

Profesjonalna pomoc – to my musimy być tymi, którzy zrobią pierwszy krok i poproszą o pomoc. Ludzie chcą nam pomóc, ale najpierw my musimy poczuć, że tej pomocy chcemy i jesteśmy gotowi ją przyjąć. Możemy zwrócić się ze swoimi problemami do lekarza, terapeuty, zadzwonić na infolinię, skorzystać z oferty licznych stowarzyszeń, czy grup wsparcia. Jest wiele sposobów, aby uzyskać pomoc w walce z depresją.

Depresja może być dla nas bolesną wskazówką, że czas dokonać takich zmian w życiu, które pozwolą nam odzyskać samych siebie. Nasza depresja zawsze ma jakiś swój powód. Jeśli mielibyśmy wybór: dokonać zmian w życiu albo żyć z depresją, to co byśmy wybrali?

O autorze

Marta Jezierska – terapeuta, psycholog, seksuolog, Warszawa

The post Co nam może pomóc wygrać walkę z depresją? appeared first on Blog dla pacjentów.

Ten artykuł został opublikowany na stronie ZnanyLekarz za wyraźną zgodą autorki lub autora. Cała zawartość strony internetowej podlega odpowiedniej ochronie na mocy przepisów o własności intelektualnej i przemysłowej.

Strona internetowa ZnanyLekarz nie zawiera porad medycznych. Zawartość tej strony (teksty, grafiki, zdjęcia i inne materiały) powstała wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje porady medycznej, diagnozy ani leczenia. Jeśli masz wątpliwości dotyczące problemu natury medycznej, skonsultuj się ze specjalistą.

ZnanyLekarz Sp. z o.o. ul. Kolejowa 5/7 01-217 Warszawa, Polska

www.znanylekarz.pl © 2022 - Znajdź lekarza i umów wizytę.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.