Niepokoisz się? Jesteś często roztrzęsiony? Jesteś nadwrażliwy na otoczenie, na krawędzi wybuchu? W głowie kołacze się myśl: „Jest źle, będzie coraz gorzej. Przyszłość przynosi tylko złe doświadczenia“. Być może masz złe samopoczucie od kilku miesięcy, a nawet lat. Nie pamiętasz, kiedy to się zaczęło. Czasem jest lepiej, objawów jest mniej. Generalnie jednak czujesz dyskomfort. Niezależnie od tego, co się dzieje w twoim życiu. Ciało także daje ci sygnały, które coraz trudniej ignorować: pocenie się, przyśpieszone bicie serca i kłopoty żołądkowe (chociaż nie ma medycznych powodów). Innym razem jest ci zimno albo masz pustkę w głowie. Twoje nastawienie do życia to: „jestem gotowy do ucieczki“ lub „chciałbym się schować“.
Co się ze mną dzieje?
Tak odczuwają świat osoby cierpiące na zespól uogólnionego lęku. To sytuacja kiedy samopoczucie wymyka się spod kontroli, a objawy niepokoju stają się coraz bardziej męczące.
Pewnie trudno w pierwszej chwili uwierzyć – ale może być inaczej. Przyjrzenie się w czasie psychoterapii swoim myślom, emocjom i schematom reagowania na rzeczywistość, prowadzi do zmiany samopoczucia. Możesz mieć bardziej odprężone ciało, spokojniejsze myśli i wyciszone emocje. Celem jest regulowanie emocji. Nie da się w życiu nie przeżywać lęku. Jest on dla nas sygnałem ostrzegawczym. Można jednak czuć go tyle, żeby na co dzień doświadczać więcej komfortu.
Radzenie sobie z niepokojem zaczyna się od akceptacji. Pacjenci często mówią: „Muszę go zwalczyć, pokonać“. Jakby to był największy wróg! Taka perspektywa prowadzi do wycieńczającej wojny, zabierającej energię i uwagę. Skuteczniejsza metoda to współpraca z lękiem: „Ciekawe co ważnego chcesz mi powiedzieć? Czego mogę się dzięki tobie nauczyć?“.
Zrozumieć swój lęk
Na zakończenie, zachęcam do samoobserwacji i autorefleksji – kiedy lęk przychodzi i co ważne, kiedy odchodzi. Jakie twoje działania pozwalają mu trwać krócej i z mniejszą intensywnością? Sprawdź też, które metody relaksacji są dla ciebie skuteczne.
Ten artykuł został opublikowany na stronie ZnanyLekarz za wyraźną zgodą autorki lub autora. Cała zawartość strony internetowej podlega odpowiedniej ochronie na mocy przepisów o własności intelektualnej i przemysłowej.
Strona internetowa ZnanyLekarz nie zawiera porad medycznych. Zawartość tej strony (teksty, grafiki, zdjęcia i inne materiały) powstała wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje porady medycznej, diagnozy ani leczenia. Jeśli masz wątpliwości dotyczące problemu natury medycznej, skonsultuj się ze specjalistą.