Artykuły 29 kwietnia 2014

Czy za ból głowy odpowiedzialny jest kręgosłup?

Krzysztof Kensy fizjoterapeuta
Krzysztof Kensy
fizjoterapeuta

Ból głowy to dolegliwość, którą doświadcza spora część populacji osób dorosłych. Każdego dnia do lekarzy pierwszego kontaktu, neurologów oraz lekarzy innych specjalności przychodzą pacjenci, uskarżający się na ból głowy o różnym nasileniu, różnym czasie trwania i lokalizacji.

Bardzo często jako formę leczenia wybieramy leki przeciwbólowe. Są to leki o różnej sile działania zarówno te przepisane przez lekarza, jak i te zakupione w aptece bez recepty. Sytuacja taka ma miejsce najczęściej z powodu braku ustalenia prawidłowej diagnozy. Jeśli dolegliwości mają charakter przewlekły, bardzo łatwo o przedawkowanie czy uzależnienie się od farmakoterapii.

Badania epidemiologiczne pokazują, że 15-20% wszystkich przewlekłych i nawracających bólów głowy jest pochodzenia szyjnego. Oznacza to, że w tych przypadkach za dokuczający nam ból głowy odpowiedzialny jest kręgosłup. Ten rodzaj bólu głowy powstaje na skutek zaburzeń w przeciążonym górnym odcinku kręgosłupa szyjnego.

Czego powinniśmy oczekiwać od fizjoterapeuty, który po przeprowadzeniu badania stwierdzi, że za ból głowy odpowiedzialny jest kręgosłup szyjny? Otóż w pierwszej kolejności celem leczenia będzie uwolnienie nas od bólu, a następnie zastosowanie takich środków, które zmniejszą lub zniosą występujące przeciążenie kręgosłupa.

Czy za ból głowy odpowiedzialny jest kręgosłup?

Poniżej odpowiedzi na kilka pytań pozwalające postawić wstępną hipotezę o bólu głowy pochodzenia odkręgosłupowego. Z pewnością wielu z nas w ten właśnie sposób odpowie na zadane przez lekarza lub fizjoterapeutę pytania:

CO PROWOKUJE/NASILA BÓL GŁOWY?

  • długotrwałe utrzymywanie niekorzystnej pozycji głowy w ciągu dnia (głowa w zgięciu)

  • zła pozycja głowy w czasie spoczynku nocnego (nieodpowiednia poduszka lub jej brak) – ruchy głową

  • ucisk okolicy karku, potylicy po stronie bolesnej

GDZIE ROZPOCZYNA SIĘ BÓL GŁOWY?

  • ból zaczyna się w okolicy karku

GDZIE PROMIENIUJE?

  • ból promieniuje do przodu: potylica, czoło, skroń, gałka oczna, twarz

JAKA JEST LOKALIZACJA?

  • ból jest najczęściej jednostronny, jeśli dwustronny to jedna strona boli bardziej

JAK INTENSYWNY JEST BÓL?

  • ból głowy jest o średniej intensywności

JAKI JEST CZAS TRWANIA BÓLU?

  • ataki są o zmiennym czasie trwania

  • ból może być stały, ale o różnym nasileniu

JAKIE SĄ OBJAWY TOWARZYSZĄCE ?

  • ograniczone ruchy kręgosłupa szyjnego (ruchy głową)

  • mogą pojawić się zawroty głowy, nudności, zaburzenia wzrokowe

Oczywiście nie zawsze zespół objawów jest tak jednoznaczny. Często pacjenci mają więcej typów bólu głowy, co powoduje, że objawy mogą się nakładać.

Reasumując, warto podkreślić jak istotne jest wczesne wskazanie trafnej diagnozy. W praktyce niestety bardzo często jeszcze przed postawieniem rozpoznania pacjent jest już na terapii lekowej. Jeśli sytuacja taka ma miejsce w przypadku bólu głowy, którego przyczyna leży w strukturach szyjnego odcinka kręgosłupa, to leczenie w najlepszym przypadku będzie nieskuteczne.

Fizjoterapeuta wykorzystujący w swojej praktyce środki terapii manualnej jest w stanie pomóc pacjentowi z bólem głowy pochodzenia szyjnego, a pierwszych efektów leczenia można spodziewać się już na pierwszej wizycie.

Ten artykuł został opublikowany na stronie ZnanyLekarz za wyraźną zgodą autorki lub autora. Cała zawartość strony internetowej podlega odpowiedniej ochronie na mocy przepisów o własności intelektualnej i przemysłowej.

Strona internetowa ZnanyLekarz nie zawiera porad medycznych. Zawartość tej strony (teksty, grafiki, zdjęcia i inne materiały) powstała wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje porady medycznej, diagnozy ani leczenia. Jeśli masz wątpliwości dotyczące problemu natury medycznej, skonsultuj się ze specjalistą.

ZnanyLekarz Sp. z o.o. ul. Kolejowa 5/7 01-217 Warszawa, Polska

www.znanylekarz.pl © 2022 - Znajdź lekarza i umów wizytę.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.