Alkohol to środek psychoaktywny, który oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy. Powoduje zmiany w naszym zachowaniu, myśleniu i emocjach. Po alkohol sięgamy najczęściej ze względów towarzyskich, a także dla „rozluźnienia”i „poprawy nastroju”.
Kultura picia w naszym kraju
W Polsce niestety cały czas nie ma kultury picia alkoholu, takiej jak np. we Francji. Często brakuje nam umiaru. Rocznie statystyczny Polak wypija 11 litrów czystego spirytusu na głowę. W wielu środowiskach, w towarzystwie, normą jest nachalne namawianie do picia. Wielu moich pacjentów, niepijących alkoholików lub po prostu chcących ograniczyć picie alkoholu, skarży się, że, aby zyskać akceptację w towarzystwie trzeba podać jakiś konkretny powód, dla którego się nie pije. Warto zaznaczyć, że alkoholizm w Polsce to bardzo duży problem. Mamy więcej osób uzależnionych od alkoholu niż chorych na nerwicę czy depresję.
Pandemia a picie alkoholu
Izolacja domowa, niepewność, co do sytuacji społecznej, zawodowej, strach przed zakażeniem u siebie czy bliskich osób, spiętrzenie obowiązków, mogą działać jako stresory prowadzące do nadużywania alkoholu czy innych używek. Zwłaszcza u osób, które już wcześniej miały skłonności do nałogów. Zgłaszają się do mnie też osoby, które do tej pory nie nadużywały alkoholu, ale chorowały na zaburzenia nerwicowe czy depresyjne, a teraz w czasach pandemii częściej zaglądają do kieliszka.
Co gorsza, uzależnienie jednego domownika, ma negatywny wpływ na całą jego rodzinę. Dlatego obecnie na terapię zgłasza się dużo współmałżonków osób uzależnionych, bo nie radzą sobie w tej podwójnie trudnej sytuacji – pandemii i nałogu partnera.
Kiedy można mówić o nadużywaniu alkoholu?
Nie każdy sposób spożycia alkoholu da się sklasyfikować jako chorobę alkoholową. Zanim człowiek uzależni się od alkoholu, przechodzi przez kontinuum stanów pośrednich, które mogą stać się wstępem do pełnoobjawowego nałogu alkoholowego.
Niepokoić powinny sytuacje, gdy:
Szukanie profesjonalnej poszukać pomocy
Osoby z problemem alkoholowym leczą się w poradniach leczenia uzależnień, które oferują pomoc indywidualną oraz grupowe wsparcie. Leczenie uzależnienia może się odbywać także w szpitalu czy ośrodku, który dysponuje dziennym (pacjent uczestniczy w codziennych zajęciach terapeutycznych, a nocuje w domu) oraz całodobowym – zamkniętym – oddziałałem odwykowym.
Niektórzy decydują się na uczestnictwo w spotkaniach grupy samopomocowej, czyli wspólnocie anonimowych alkoholików (mityngi AA).
Szukanie pomocy w czasie pandemii
W obecnej sytuacji zostaje nam pomoc psychologiczna online lub terapia telefoniczna u psychologa specjalizującego się w uzależnieniach. W przypadku osób, które piją szkodliwie krótkoterminowe poradnictwo psychologiczne często jest wystarczającą formą pomocy. Jeśli ktoś jest uzależniony od alkoholu konieczna jest dłuższa psychoterapia.
Dlatego jeśli widzimy u naszych bliskich symptomy picia szkodliwego czy ryzykownego, warto korzystać z pomocy psychologicznej, aby dowiedzieć się jak efektywnie zmotywować taką osobę do podjęcia leczenia.
Ten artykuł został opublikowany na stronie ZnanyLekarz za wyraźną zgodą autorki lub autora. Cała zawartość strony internetowej podlega odpowiedniej ochronie na mocy przepisów o własności intelektualnej i przemysłowej.
Strona internetowa ZnanyLekarz nie zawiera porad medycznych. Zawartość tej strony (teksty, grafiki, zdjęcia i inne materiały) powstała wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje porady medycznej, diagnozy ani leczenia. Jeśli masz wątpliwości dotyczące problemu natury medycznej, skonsultuj się ze specjalistą.