Zespół ZnanyLekarz
Z uwagi na tymczasowość zębów mlecznych w procesie rozwoju dziecka, problemy uzębienia mlecznego są często niesłusznie bagatelizowane. Tymczasem zarówno zęby stałe, jak i mleczne narażone są na ryzyko wystąpienia próchnicy i innych chorób uzębienia. Nie tylko trzeba je czyścić, ale także, gdy pojawiają się niepokojące objawy, leczyć.
Zęby mleczne posiadają mniejszą ochronę przed bakteriami i są bardziej podatne na próchnicę niż zęby stałe, ponieważ zawierają mniej minerałów. Warto odpowiednio wcześnie pomyśleć o profilaktyce i zapobieganiu próchnicy zębów mlecznych. Pomoże to uniknąć wielu dolegliwości oraz dodatkowych kosztów.
Zęby mleczne są podstawą prawidłowego kształtowania się zgryzu
Poprawnie zachowane mleczaki, które w sposób naturalny są zastępowane przez zęby stałe, gwarantują odpowiednie umiejscowienie uzębienia w szczęce i żuchwie. Rozwój próchnicy i konieczność przedwczesnego usunięcia zębów mlecznych może prowadzić do wad zgryzu, które w późniejszym czasie będą wymagały drogiego leczenia ortodontycznego.
Próchnica z mleczaków zaraża zęby stałe
Szczególnie niebezpieczna jest sytuacja, gdy nieleczone zęby mleczne sąsiadują w jamie ustnej ze „świeżymi” zębami stałymi. Próchnica jest chorobą zakaźną. Nie można wychodzić z założenia, że problem ten zniknie razem z wypadającymi mleczakami. Zakażenie może w łatwy sposób przenieść się na rosnące zęby stałe. Efektem takiego zaniedbania może być zapalenie miazgi zęba, które w konsekwencji prowadzi do jego usunięcia i konieczności leczenia protetycznego.
Profilaktyka uzębienia mlecznego
O zęby mleczne należy dbać od wczesnego dzieciństwa. Na początku to rodzice muszą pamiętać o higienie jamy ustnej swojej pociechy oraz wyrabiać w niej nawyk regularnego mycia zębów. Na rynku dostępny jest szereg akcesoriów i past przeznaczonych dla dzieci, które pomagają zadbać o odpowiednią ochronę ich zębów.
Konieczna jest również obserwacja uzębienia u dziecka i szybkie reagowanie w przypadku niepokojących zmian. Nawet jeżeli nie widzimy potrzeby odwiedzania stomatologa, warto zabierać dziecko na profilaktyczne kontrole, aby uniknąć niepotrzebnych zabiegów w późniejszym czasie. Dodatkowo wizyta u dentysty może pozwolić na wczesne wykrycie wad zgryzu, co może przyczynić się do uchronienia dziecka przed korekcją ortodontyczną.
Ten artykuł został opublikowany na stronie ZnanyLekarz za wyraźną zgodą autorki lub autora. Cała zawartość strony internetowej podlega odpowiedniej ochronie na mocy przepisów o własności intelektualnej i przemysłowej.
Strona internetowa ZnanyLekarz nie zawiera porad medycznych. Zawartość tej strony (teksty, grafiki, zdjęcia i inne materiały) powstała wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje porady medycznej, diagnozy ani leczenia. Jeśli masz wątpliwości dotyczące problemu natury medycznej, skonsultuj się ze specjalistą.