Ból pleców jest częstym schorzeniem, które dotyka większość ludzi w pewnym momencie ich życia. W większości przypadków bóle pleców są związane z bólem i sztywnością w dolnej części pleców. Objawy mogą być dodatkowo odczuwalne w pośladkach lub promieniować do kończyn dolnych.
Siedzący tryb życia może prowadzić do osłabienia naszego gorsetu mięśniowego, który jest odpowiedzialny za stabilizację kręgosłupa i utrzymanie dobrej postawy ciała. Powtarzalne czynności np. w pracy uprawianie sportu mogą powodować, że pewne struktury są przeciążone, podczas gdy inne usztywniają się, stają się nieaktywne i słabe z powodu braku pracy. Może to prowadzić do nadmiernego przeciążenia i napięcia, zwłaszcza w dolnej części pleców.
Szacuje się, że 80% procent dorosłych doświadcza przynajmniej jednego epizodu bólów kręgosłupa w ich życiu, z czego połowa odczuwa dolegliwości co roku.
Istnieją dwa główne typy bólów dolnego odcinka kręgosłupa:
-Specyficzny – związany z podstawowym stanem zdrowia lub uszkodzeniem kręgosłupa
-Niespecyficzny – niezwiązany z poważnym urazem lub chorobą, spowodowany np. nadmiernym napięciem mięśniowym, mniejszymi urazami, uciskiem lub uwięźnięciem nerwu.
W zależności od czasu trwania dolegliwości, bóle krzyża możemy podzielić na dwa typy:
– ostry ból – trwający krócej niż 6 tygodni
– przewlekły – trwający dłużej niż 6 tygodni
Celem rehabilitacji w bólach dolnego odcinka kręgosłupa jest:
– zmniejszenie bólu
– poprawa funkcjonowania pacjenta w życiu codziennym
– nauka pacjenta w jaki sposób zapobiegać w przyszłości problemom z kręgosłupem
Co należy zrobić jeśli wystąpi ból kręgosłupa lędźwiowego?
Najlepiej nie zwlekać z konsultacją u profesjonalnego fizjoterapeuty. Zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć. Podjęcie wczesnego działania znacząco skraca czas powrotu do pełnej sprawności. Fizjoterapeuta używa różnych metod w swojej pracy w zależności od źródła bólu, czynników sprawczych i stanu pacjenta.
Przykładowe metody rehabilitacji:
– masaż leczniczy,
– indywidualne ćwiczenia lecznicze,
– terapia manualna,
– elektroterapia,
– metody specjane (np. metoda McKenziego, metoda FDM),
– techniki energii mięśniowej.
Ten artykuł został opublikowany na stronie ZnanyLekarz za wyraźną zgodą autorki lub autora. Cała zawartość strony internetowej podlega odpowiedniej ochronie na mocy przepisów o własności intelektualnej i przemysłowej.
Strona internetowa ZnanyLekarz nie zawiera porad medycznych. Zawartość tej strony (teksty, grafiki, zdjęcia i inne materiały) powstała wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje porady medycznej, diagnozy ani leczenia. Jeśli masz wątpliwości dotyczące problemu natury medycznej, skonsultuj się ze specjalistą.