Artykuły 09 października 2015

Internet uzależnia

Kamila Włodarczyk psycholog, psychoterapeuta
Kamila Włodarczyk
psycholog, psychoterapeuta

Obecnie spędzamy coraz więcej czasu przy komputerze, tablecie czy smartfonie. Internet sprawił, że mamy coraz łatwiejszy dostęp do informacji, wiedzy oraz możemy kontaktować się z ludźmi na całym świecie. Życie stało się łatwiejsze! Coraz to nowsze aplikacje na telefonie ułatwiają nam życie. Jednak wynalazki dzisiejszej cywilizacji doprowadzają nas również do konieczności spędzania większej ilości czasu przed komputerem. Dla niektórych laptop, telefon lub tablet stają się centrum życia.

Uzależnienie od Internetu to realne zagrożenie. Grozi każdemu miłośnikowi „sieci”, który zbyt dużo czasu i uwagi poświęca grom, komunikatorom internetowym lub portalom społecznościowym. Z tego względu warto zastanowić się nad tym, jakie miejsce komputer zajmuje w naszym życiu?

Uzależnienie od komputera i gier komputerowych rozwija się podstępnie i zalicza się do tzw. uzależnień behawioralnych, podobnie jak chorobliwe oddawanie się grom hazardowym. Co interesujące, podatność na uzależnienie od tego typu sprzętów występuje nie tylko wśród młodzieży, ale i u osób w dojrzałym wieku. Coraz częściej do gabinetów psychologicznych trafią ludzie w wieku przeważnie 18-35 lat, których życie jest owładnięte grami, portalami społecznościami (Facebook, Twitter, YouTube) oraz śledzeniem aukcji.

Internet chorobliwie wpływa na osoby, które nie potrafią kontrolować czasu poświęconego na aktywność online, zaniedbując w poważnym stopniu obowiązki zawodowe lub związane ze szkołą, a przy tym ryzykując utratę ważnych relacji. Co typowe wśród młodzieży, szczególnie w dużych miastach to fakt, iż zaczynają poświęcać coraz więcej czasu na życie towarzyskie w Internecie niż na spotkania w tak zwanym „realu”.

Istnieją różne rodzaje korzystania z Internetu:

– Poszukiwanie informacji, przymus pobierania informacji. Nałogowe przeglądanie baz danych, gorączkowe przerzucanie informacji, udział w kilku listach dyskusyjnych jednocześnie. Zazwyczaj tego typu zachowania prowadzą do zmniejszenia wydajności nie tylko w życiu, ale także i w pracy. Nadmierny czas spędzony online: gry, zakupy, śledzenie aukcji… Często tego typu zachowania prowadzą do nadmiernych wydatków i problemów w pracy.

– Cybersex inaczej erotomania internetowa najczęściej polega na poszukiwaniu materiałów o treści pornograficznej, często dotyczy nawiązywaniu całkiem prawdziwych relacji.

– Uzależnienie cyber-związek to nadmierne korzystanie z serwisów społecznościowych (sympatia, baoo, tinder), aby tworzyć relacje. W rzeczywistości takie zachowanie odciąga nas od czasu spędzanego z rodziną i przyjaciółmi i często doprowadza do zniszczenia relacji w „realu”.

– Uzależnienie od blogów polegające na śledzeniu cudzych historii życia lub na opisywaniu własnych historii.

Nadmierne korzystanie z Internetu staje się dziś niezwykle poważnym problemem społecznym

Ponad 30% młodzieży odczuwa dyskomfort, kiedy nie ma dostępu do Internetu, a 35% przyznaje, że Internet ma niekorzystny wpływ na ich relacje z rodziną lub przyjaciółmi (Kirwił, 2011). Nadmierne korzystanie z Internetu przez dzieci ma również ogromny wpływ na ich rozwój emocjonalny, o czym nie można zapominać.

Najczęstsze przyczyny uzależnienia od komputera

Wielu ludzi sięga po komputer w chwili, gdy czują się przytłoczeni, przygnębieni, samotni lub odczuwają lęk. Wtedy „odpalają” komputer w poszukiwaniu ukojenia i ucieczki. Badania pokazują, że uzależnienie od Internetu jest dość powszechne wśród mężczyzn w wieku od 20 do 30 lat, którzy chorują na depresję lub przeżywają różnego rodzaju lęki społeczne. Są również też tacy, którzy mają za sobą historię z innymi uzależnieniami, takimi jak alkohol, narkotyki, sex i hazard. Rezygnując z jednego, wchodzą w kolejne uzależnienie.
W chwilach kryzysu, załamania kiedy człowiek jest zestresowany i nieszczęśliwy, może coraz częściej sięgać po komputer w celu uporania się z trudnymi emocjami.

Nie można zapominać również o grupie ludzi, którzy są bardzo nieśmiali i mają trudności w nawiązywaniu relacji. Ta nieśmiałość stwarza również większe ryzyko rozwoju uzależnienia komputera lub Internetu. W świecie wirtualnym nabierają więcej śmiałości, a odczuwany przez nie lęk jest znacznie mniejszy.

Kimberly Young, psycholog z University of Pittsbourgh (USA), przedstawiła propozycję pytań ułatwiających postawienie diagnozy uzależnienia od Internetu (Internet Addiction Disorder). Sprawdź, czy jesteś uzależniony od Internetu/ komputera. Odpowiedz na poniższe pytania “Tak”, lub “Nie” przy każdym z pytań.

  1. Czy czujesz się zaabsorbowana/y Internetem do tego stopnia, że ciągle rozmyśla o odbytych sesjach internetowych i/lub nie może doczekać się kolejnych sesji ?

  2. Czy odczuwasz potrzebę zwiększenia ilości czasu spędzanego przy Internecie, aby uzyskać większe zadowolenie, poczuć więcej satysfakcji?

  3. Czy podejmowałeś/aś nieudane próby kontrolowania, ograniczania lub zaprzestania korzystania z Internetu?

  4. Czy odczuwasz wewnętrzny niepokój, nastrój depresyjny albo byłeś rozdrażniony wówczas, kiedy próbowałeś ograniczać lub przerwać korzystanie z Internetu?

  5. Czy zdarza Ci się spędzać przy Internecie więcej czasu niż pierwotnie planowałaś/eś?

  6. Czy kiedykolwiek ryzykowałeś/aś utratą bliskiej osoby, ważnych relacji z innymi ludźmi, pracy, nauki albo kariery zawodowej w związku ze spędzaniem zbyt dużej ilości czasu w Internecie?

  7. Czy kiedykolwiek skłamałeś/aś swoim bliskim, albo komuś innemu w celu ukrycia twojego nadmiernego zainteresowania Internetem?

  8. Czy używałeś/aś Internetu w celu ucieczki od problemów, albo w celu uniknięcia nieprzyjemnych uczuć (np. poczucia bezradności, poczucia winy, niepokoju lub depresji)?

Zdaniem autorki, udzielenie twierdzącej odpowiedzi na pięć spośród ośmiu pytań, przemawia za istnieniem patologicznego uzależnienia od Internetu.

Jeśli więc uzyskałeś pięć punktów lub podejrzewasz, że masz objawy uzależnienia od komputera lub Internetu umów się na konsultację ze specjalistą. Psycholog, po rozmowie z Tobą i dokładnym zbadaniu, oceni na ile Twój problem wymaga leczenia. Jeśli wymaga, zaproponuje najlepszą dla Ciebie psychoterapię. Powodzenia!

Ten artykuł został opublikowany na stronie ZnanyLekarz za wyraźną zgodą autorki lub autora. Cała zawartość strony internetowej podlega odpowiedniej ochronie na mocy przepisów o własności intelektualnej i przemysłowej.

Strona internetowa ZnanyLekarz nie zawiera porad medycznych. Zawartość tej strony (teksty, grafiki, zdjęcia i inne materiały) powstała wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje porady medycznej, diagnozy ani leczenia. Jeśli masz wątpliwości dotyczące problemu natury medycznej, skonsultuj się ze specjalistą.

ZnanyLekarz Sp. z o.o. ul. Kolejowa 5/7 01-217 Warszawa, Polska

www.znanylekarz.pl © 2022 - Znajdź lekarza i umów wizytę.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.