Artykuły 05 marca 2015

Jak pomóc, gdy bliska osoba ma depresję?

Dagmara Bułach psycholog, psychoterapeuta
Dagmara Bułach
psycholog, psychoterapeuta

Depresja jest ciężkim zaburzeniem. Osoby jej doświadczające bardzo cierpią i w wielu sytuacjach nie potrafią sobie pomóc. Gdy depresja dotknie członka naszej rodziny czujemy się bezsilni i nie wiemy jak postępować. Możemy odczuwać również niepokój bądź złość. Kierując się własnymi trudnymi emocjami często popełniamy błędy. Poniżej przedstawię kilka wskazówek dotyczących tego jak zachowywać się w takiej sytuacji.

  • Nie ignoruj problemu.

Ignorowanie  to zachowanie unikowe mające na celu chronić nas samych przed trudnymi emocjami. Jednak aby jakikolwiek problem rozwiązać trzeba go najpierw zauważyć, zaakceptować jego istnienie i podjąć adekwatne działania. Uświadomienie sobie i akceptacja tego, że bliska osoba choruje może być trudne, ale jest to warunek niezbędny do tego abyśmy mogli ją wspierać.

  • Dowiedz się o depresji jak najwięcej.

Postaraj się poznać i zrozumieć objawy choroby. Poczytaj na temat depresji, zasięgnij wiedzy u specjalistów. Obecnie dostępnych jest wiele publikacji i stron internetowych na ten temat. Zrozumienie jest kolejnym krokiem do pomocy bliskiemu.

  • Okaż empatię, wsparcie i zainteresowanie.

Empatia to rozumienie stanów emocjonalnych innych ludzi i umiejętność spojrzenia na świat ich oczami. Nie jest łatwo być empatycznym, gdy mamy do czynienia z osobą cierpiąca na depresję, szczególnie, gdy sami nigdy nie doświadczyliśmy podobnego stanu. Daj do zrozumienia, ze twój bliski może zawsze liczyć na ciebie i że nie zostanie pozostawiany sam ze swoimi problemami. Swoje wsparcie możesz wyrazić wprost bądź wykonując drobne, miłe gesty. Czasami wystarczy po prostu być, posiedzieć obok, przytulić czy uśmiechnąć się w odpowiednim momencie.

  • Nie oceniaj, nie krytykuj, nie porównuj do innych ludzi.

Choć możesz być zniecierpliwiony i zdenerwowany zachowaniem chorującej osoby, postaraj się nie wyrażać swoich uczuć w sposób raniący i krzywdzący. Zwroty „Jesteś do niczego, nie można na tobie polegać” utwierdzają w przekonaniach, które cierpiący na depresję najprawdopodobniej już ma na swój temat. Pogłębiają również smutek i przygnębienie.

Komentarze typu :”Inni maja gorzej, a radzą sobie”  czy „Weź się w garść” też z pewnością w niczym nie pomogą a wręcz mogą zaszkodzić, dlatego staraj się unikać tego typu wypowiedzi. Ocenianie, krytykowanie i porównywanie do innych te zachowania, które w większości wypadków oddalają ludzi od siebie i budują dystans. W przypadku osoby mającej depresję będą pogłębiać jej poczucie osamotnienia i przygnębienia.

  • Pomóż zagospodarować czas.

Zaproponuj wspólne wykonywanie jakiejś czynności: spacer, obejrzenie filmu, spotkanie ze znajomymi. Przypomnij sobie co twój bliski lubił robić przed chorobą, co sprawiało mu przyjemność. Nie naciskaj i nie wywołuj presji, spróbuj delikatnie zachęcić do podjęcia przyjemnych aktywności.

  • Zachęć do wizyty u psychiatry lub psychologa.

Profesjonalna pomoc specjalisty zazwyczaj okazuje się niezbędna. Ułatwia i przyspiesza powrót do zdrowia. Wiele cierpiących osób boi się lub wstydzi skorzystać z takiej pomocy. Twoje poparcie w tym zakresie jest bardzo ważne. Możesz uczestniczyć w znalezieniu odpowiedniego lekarza czy psychoterapeuty lub towarzyszyć w drodze na pierwszą wizytę.

  • Okaż cierpliwość.

Gdy najbliższa osoba podejmie walkę z chorobą, może nam się wydawać, ze sytuacja szybko wróci do normy. Jednak leczenie depresji to proces dość długotrwały i nawet przy  farmakoterapii musi minąć pewien czas do całkowitego powrotu do zdrowia

  • Zadbaj o siebie.

Opieka nad osobą chorą na depresję może nas tak pochłonąć, ze zapomnimy o sobie i swoich własnych potrzebach. Twoje zdrowie i samopoczucie też jest ważne, znajdź czas żeby się zrelaksować i odpocząć, porozmawiaj o swoich zmartwieniach z osobą, która nie jest zaangażowana w twoje problemy. Znajdź swój sposób na rozładowanie napięcia i stresu.

Ten artykuł został opublikowany na stronie ZnanyLekarz za wyraźną zgodą autorki lub autora. Cała zawartość strony internetowej podlega odpowiedniej ochronie na mocy przepisów o własności intelektualnej i przemysłowej.

Strona internetowa ZnanyLekarz nie zawiera porad medycznych. Zawartość tej strony (teksty, grafiki, zdjęcia i inne materiały) powstała wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje porady medycznej, diagnozy ani leczenia. Jeśli masz wątpliwości dotyczące problemu natury medycznej, skonsultuj się ze specjalistą.

ZnanyLekarz Sp. z o.o. ul. Kolejowa 5/7 01-217 Warszawa, Polska

www.znanylekarz.pl © 2022 - Znajdź lekarza i umów wizytę.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.