Artykuły 09 czerwca 2014

Jak skuteczniej kontrolować swoją wagę?

Agata Seweryn psycholog, psychoterapeuta
Agata Seweryn
psycholog, psychoterapeuta

Dla niektórych odchudzanie się to walka. Walczymy z pokusami, z głodem, z kilogramami. Mając taki obraz odchudzania, możemy utrudniać sobie osiągnięcie celu. Istnieje kilka sposobów, dzięki którym proces tracenia na wadze będzie łatwiejszy. Warto zaprosić do pomocy swoją motywację, dobre planowanie, kreatywność i uważność. A kiedy to wszystko już będziemy mieć przygotowane, to jeszcze sprawdzić, od kogo możemy uzyskać wsparcie?

Co dokładnie chcesz osiągnąć?

Warto zacząć od ustalenia celu. Najlepiej, aby był jak najbardziej konkretny (np. „Chcę schudnąć 10 kg w pół roku“). Dobrze jest zaplanować sobie poszczególne kroki tak, aby możliwe było sprawdzenie czy jesteśmy na dobrej drodze. Jeśli chcemy odchudzać się racjonalnie, dzięki zdrowej diecie i aktywności fizycznej, warto jest ustalić już na początku, co to dla nas znaczy:

Jaka aktywność fizyczna i ile razy w tygodniu jest w naszym życiu realna i da oczekiwane efekty? Jakie jedzenie będzie dla nas odpowiednie?

Im lepiej przemyślany cel i plan, tym łatwiej się go trzymać. Warto też pamiętać, że odstępstwa mogą nam się zdarzyć i dobrze jest traktować je jednorazowo tak, aby nie przekreślać sensu całego przedsięwzięcia przez jedno potknięcie. To, że ktoś wywrócił się w drodze na szczyt, nie znaczy, że musi zawrócić.

Rozsmakuj się w jedzeniu!

Pomocne może być rozsmakowanie się w nowych, zdrowych potrawach – możemy to osiągnąć poprzez ćwiczenie uważnego jedzenia. Uważność to szczególny rodzaj uwagi – świadomej i skierowanej na bieżącą chwilę. Możemy koncentrować się na jedzeniu, korzystając z różnych zmysłów: smaku, wzroku, węchu, dotyku. Warto dać sobie czas na zjedzenie. To pomoże zauważyć nam posiłek – jak jemy uważnie, to trudno jest się przejeść. Dzięki uważności jesteśmy wyczuleni na sygnał: „Wystarczy“. Do odchudzania możemy włączyć kreatywność. To dzięki niej, odchudzanie może nie zostać przykrą rutyną bez smaku. Możemy wyszukiwać nowe potrawy, uczyć się gotować, ale i w sporcie szukać nowych ścieżek, nowych aktywności, które dodadzą nam energii. W odchudzaniu trzeba zadać sobie pytanie:

Kiedy mam największa ochotę złamać reguły? Może żeby się pocieszyć? Może z nudy? Może z powodu stresu? Może z pośpiechu? Jak znajdziemy swój powód, to wtedy kreatywnie możemy poszukać innego niż przejadanie się rozwiązania.

Poszukaj wsparcia

Jak w każdym przedsięwzięciu w życiu dobrze jest mieć wsparcie. Powiedzmy swojej rodzinie, przyjaciołom, że się odchudzamy. W razie trudności, ale i w momencie doświadczania sukcesu, dobrze jest mieć obok kogoś, kto jest nam życzliwy.

Być może sądzisz, że już to wszystko słyszałeś, że już wszystkiego próbowałeś, a waga ani drgnie. Jeśli masz takie poczucie, to warto rozważyć konsultację z psychologiem, to może być decyzja, która okaże się dla ciebie przełomowa.

Ten artykuł został opublikowany na stronie ZnanyLekarz za wyraźną zgodą autorki lub autora. Cała zawartość strony internetowej podlega odpowiedniej ochronie na mocy przepisów o własności intelektualnej i przemysłowej.

Strona internetowa ZnanyLekarz nie zawiera porad medycznych. Zawartość tej strony (teksty, grafiki, zdjęcia i inne materiały) powstała wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje porady medycznej, diagnozy ani leczenia. Jeśli masz wątpliwości dotyczące problemu natury medycznej, skonsultuj się ze specjalistą.

ZnanyLekarz Sp. z o.o. ul. Kolejowa 5/7 01-217 Warszawa, Polska

www.znanylekarz.pl © 2022 - Znajdź lekarza i umów wizytę.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.