Jak wrócić do formy, do zgrabnej sylwetki po ciąży – to pytanie zadaje sobie wiele kobiet. Należałoby postawić je sobie jeszcze w okresie ciąży, a właściwie na samym jej początku i już wtedy zadbać o mądre i racjonalne żywienie. Wbrew wszelkim stereotypom mówiącym o tym, aby w czasie ciąży jeść za dwoje, najlepszą metodą by zachować zdrowie i urodę jest spożywanie posiłków dla dwojga. Niewiele jednak kobiet stosuje tę zasadę co skutkuje większym niż zalecany przez lekarzy przyrost masy ciała, a w konsekwencji problemami z powrotem do sylwetki sprzed porodu.
Najprostszą i najskuteczniejszą metodą wydaje się być dieta odchudzająca. Nie powinno się jednak stosować jej tuż po porodzie i w okresie karmienia piersią z dwóch względów:
Bez wątpienia jedną z najskuteczniejszych metod pozbycia się zbędnych kilogramów jest karmienie malucha piersią. Nie trzeba wówczas się odchudzać – bardzo duże zapotrzebowanie kaloryczne organizmu i nie przejadanie się zaprocentuje utratą wagi.
Kolejne rozwiązanie to zastosowanie metody mądrego odżywiania, a zatem:
Stosowanie bardziej radykalnych diet odchudzających kobieta powinna rozpocząć najlepiej dopiero po okresie karmienia piersią. Kurację dietetyczną warto rozpocząć od wizyty u dietetyka, który po przeprowadzeniu wywiadu żywieniowego i dokonaniu niezbędnych pomiarów, skomponuje menu tak, by było ono dostosowane do potrzeb mamy – a jak wiemy każda kobieta jest inna więc nie ma jednej uniwersalnej diety. Ponadto, dietetyk umożliwi dobranie odpowiedniego planu diety po ciąży oraz zapewni systematyczną kontrolę efektów odchudzania, co zaprocentuje efektywnym procesem wracania do formy sprzed ciąży.
Należy pamiętać, że założeniem zdrowej diety układanej przez każdego specjalistę ds. żywienia jest redukcja masy ciała poprzez stopniowe, a nie drastyczne ograniczanie energii, zapewnienie prawidłowego funkcjonowania organizmu kobiety, utrzymanie dobrego samopoczucia, a także ograniczenie uczucia głodu. Taka dieta nie różni się bardzo od diety lekkostrawnej, natomiast największe obostrzenie dotyczy ilości spożywanych kalorii, w tym szczególnie tłuszczy. Dla przykładu, przy złożeniu, że kobieta chce zgubić ok. 1 kg na tydzień dieta musi być skomponowana tak, by ograniczyć 7000 kcal/tydzień. Zaleca się także by w diecie było nie więcej niż 40g tłuszczu, nie mniej niż 100g węglowodanów oraz ok. 70-80g białka na dobę. Techniki kulinarne powinny być identyczne jak przy diecie lekkostrawnej.
Oprócz wyżej wymienionych wskazówek dotyczących żywienia, bardzo istotną rolę odgrywa aktywność fizyczna. Pozbycie się pociążowych kilogramów jest możliwe dzięki połączeniu odpowiednio zbilansowanego i mądrego żywienia oraz regularnych ćwiczeń, choćby w domu. Zatem nie tylko dieta, ważny jest również ruch!
Ten artykuł został opublikowany na stronie ZnanyLekarz za wyraźną zgodą autorki lub autora. Cała zawartość strony internetowej podlega odpowiedniej ochronie na mocy przepisów o własności intelektualnej i przemysłowej.
Strona internetowa ZnanyLekarz nie zawiera porad medycznych. Zawartość tej strony (teksty, grafiki, zdjęcia i inne materiały) powstała wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje porady medycznej, diagnozy ani leczenia. Jeśli masz wątpliwości dotyczące problemu natury medycznej, skonsultuj się ze specjalistą.