Leczenie kanałowe to zabieg, który pozwala na zachowanie zniszczonego zęba w jamie ustnej. Jest to niejako ostatnia deska ratunku przed ekstrakcją, czyli usunięciem zęba.
W przypadku zębów jednokanałowych, o prostej budowie, nie sprawia ono większych kłopotów. Jednak nie zawsze leczenie endodontyczne, bo tak fachowo nazywamy tę procedurę, przebiega gładko i bez problemów.
Złamane narzędzia, perforacje korzeniowe, niedrożne kanały, rozległe zmiany zapalne czy skomplikowana budowa anatomiczna zęba to jedne ze wskazań do szukania pomocy u specjalisty – endodonty wykorzystującego w swojej codziennej pracy mikroskop stomatologiczny.
Korzyści płynące z wykorzystania specjalistycznego mikroskopu przy leczeniu endodontycznym:
Moi Pacjenci, przychodząc w celu wykonania leczenia endodontycznego pod mikroskopem, często mają różne wyobrażenia odnośnie jego wyglądu i technicznych aspektów jego użycia. W trakcie pracy, mikroskop zazwyczaj jest ustawiony ok. 20 cm nad leczonym zębem, pozwalając lekarzowi zajrzeć nawet w najdalsze zakamarki. Podczas takiego zabiegu Pacjent przyjmuje pozycję leżącą, jest to konieczne aby zapewnić odpowiednią widoczność. Pozycja ta, wbrew początkowym obawom Pacjentów, jest na tyle komfortowa, że pozwala nawet na ucięcie krótkiej drzemki.
Użycie mikroskopu stomatologicznego jest, w obecnych czasach, standardem nowoczesnego leczenia endodontycznego. Oczywiście sam mikroskop nie leczy.
Praca pod mikroskopem powinna być uzupełniona użyciem koferdamu, czyli specjalnej gumy zakładanej na ząb, chroniącej z jednej strony gardło Pacjenta przed silnie dezynfekującymi środkami stosowanymi w trakcie leczenia, z drugiej natomiast izolującej ząb przed dostępem bakterii ze śliny.
Dodatkowo endodonta posługuje się narzędziami rotacyjnymi pozwalającymi na szybkie opracowanie kanałów, a następnie dysponuje urządzeniami do tzw. termicznego wypełnienia kanałów, co pozwala na wypełnienie wszelkich odgałęzień bocznych, których pominięcie często skutkuje niepowodzeniem leczenia.
Każde leczenie kanałowe powinno zostać zakończone wykonaniem zdjęcia rtg, które potwierdzi prawidłowość wykonania zabiegu.
Obecnie dążymy aby leczenie kanałowe zakończyć możliwie jak najszybciej, często nawet na pojedynczej wizycie. Czasem jednak skomplikowana sytuacja kliniczna zmusza nas do rozłożenia w/w leczenia na więcej wizyt – należy wtedy pamiętać aby przerwy między wizytami były jak najkrótsze.
Ewa Robak – stomatolog, Warszawa
The post Leczenie kanałowe pod mikroskopem czyli jak dostrzec to czego nie widzi gołe oko appeared first on Blog dla pacjentów.
Ten artykuł został opublikowany na stronie ZnanyLekarz za wyraźną zgodą autorki lub autora. Cała zawartość strony internetowej podlega odpowiedniej ochronie na mocy przepisów o własności intelektualnej i przemysłowej.
Strona internetowa ZnanyLekarz nie zawiera porad medycznych. Zawartość tej strony (teksty, grafiki, zdjęcia i inne materiały) powstała wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje porady medycznej, diagnozy ani leczenia. Jeśli masz wątpliwości dotyczące problemu natury medycznej, skonsultuj się ze specjalistą.