Artykuły 24 czerwca 2016

Leczenie mięśniaków macicy szansą na uniknięcie histerektomii

Julia Murlewska ginekolog
Julia Murlewska
ginekolog

Mięśniaki macicy występują u 20 – 40% kobiet w okresie rozrodczym i są przyczyną nieprawidłowego, obfitego krwawienia miesiączkowego, niedokrwistości, dolegliwości bólowych w miednicy mniejszej oraz problemów z płodnością.

Histerektomia czyli usunięcie macicy wykonana u kobiet przed 50. rokiem życia z powodu występowania mięśniaków wiąże się z wieloma niekorzystnymi następstwami, takimi jak: obniżenie narządów miednicy mniejszej, wysiłkowe nietrzymanie moczu, depresja, pogorszenie jakości życia, wystąpienie wcześniejszej menopauzy i choroby wieńcowej serca, udaru mózgu, choroby Parkinsona, choroby Alzheimera.

Po histerektomii odnotowano również wzrost występowania nowotworów tarczycy, nerek, pęcherza moczowego, dlatego właściwa i zawężona kwalifikacja do tego zabiegu jest bardzo istotna.
Octan uliprystalu w dawce 5mg dziennie przez okres nie dłuższy niż trzy miesiące został zarejestrowany do przerywanego (okresowego) leczenia umiarkowanych i ciężkich objawów mięśniaków macicy u kobiet w wieku rozrodczym, u których histerektomia nie jest właściwym postępowaniem. Octan uliprystalu należy do selektywnych modulatorów receptora progesteronowego.

Progesteron odgrywa ważną rolę w patogenezie mięśniaków: doprowadza do zwiększenia ekspresji czynników wzrostu (VEGF), hamuje ekspresję czynnika martwicy nowotworów (TNF-alfa). Ekspresja VEGF w tkance mięśniaka jest zwiększona, natomiast octan uliprystalu powoduje zahamowanie proliferacji komórkowej i angiogenezy w tkance mięśniaka, zmniejsza odkładanie się kolagenu w macierzy pozakomórkowej i redukuje objętość mięśniaka.

Długoterminowa, przerywana terapia mięśniaków macicy octanem uliprystalu stanowi obecnie realną szansę na uniknięcie histerektomii u kobiet z mięśniakami, co zostało potwierdzone na podstawie badań naukowych PEARL (Ulipristal Acetate Efficacy Assessment in Reduction of Symptoms Due to Uterine Leiomyomata).

Materiał przygotowano na podstawie:

Anita Olejek, Katarzyna Olszak- Wasiuk, Anna Czerwińska-Bednarska. Długotermnowa przerywana terapia mięśniaków macicy szansą na uniknięcie histerektomii oraz jej negatywnych następstw. Menopause Rev 2016, 15 (1).

Ten artykuł został opublikowany na stronie ZnanyLekarz za wyraźną zgodą autorki lub autora. Cała zawartość strony internetowej podlega odpowiedniej ochronie na mocy przepisów o własności intelektualnej i przemysłowej.

Strona internetowa ZnanyLekarz nie zawiera porad medycznych. Zawartość tej strony (teksty, grafiki, zdjęcia i inne materiały) powstała wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje porady medycznej, diagnozy ani leczenia. Jeśli masz wątpliwości dotyczące problemu natury medycznej, skonsultuj się ze specjalistą.

ZnanyLekarz Sp. z o.o. ul. Kolejowa 5/7 01-217 Warszawa, Polska

www.znanylekarz.pl © 2022 - Znajdź lekarza i umów wizytę.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.