Nasz piękny i zadbany uśmiech potrafi zdziałać cuda. Ułatwia kontakty międzyludzkie, pomaga w zdobyciu upragnionej pracy, a nawet wybranki serca. Również podnosi samoocenę, a przez to wpływa na nasze nastawienie do życia.
Najnowsze trendy w protetyce stomatologicznej podążają w kierunku jak najmniejszej ingerencji w strukturę zęba. Jak zatem polepszyć uśmiech, wybielić, wyprostować zrotowane zęby, zmienić ich kształt bez dużej utraty tkanek zęba? Udaje się to dzięki licówkom.
Licówka to nic innego jak uzupełnienie pokrywające powierzchnię wargową czy policzkową zęba. W zależności od możliwości naszego portfela możemy wykonać licówki porcelanowe lub kompozytowe.
Jakie są między nimi różnice?
Licówki kompozytowe:
Licówki porcelanowe:
Dla osób niezdecydowanych istnieje zawsze możliwość wykonania tzw. mock-upu czyli próbnej pracy, w której możemy pójść do domu. Pacjent i osoby z jego najbliższego otoczenia mogą zastanowić się na spokojnie czy kształt, wielkość oraz estetyka nowego uśmiechu jest zadowalająca. Gdy Pacjent zdecyduje się na licówki lekarz usuwa próbny mock-up i przystępuje do szlifowania zębów.
Należy zaznaczyć, że ingerencja w tkanki zęba jest minimalna. Są sytuacje gdzie można wykonać licówki bez szlifowania lub z minimalnym usunięciem szkliwa. Każda praca protetyczna ma określony okres funkcjonowania – jest na jakiś czas. Licówki oszczędzając strukturę zęba dają możliwość wykorzystania go w dalszej przyszłości.
Warto przypomnieć o zaleceniach dla Pacjenta po wykonaniu licówek:
Są sytuacje kliniczne, w których istnieją przeciwwskazania do wykonania licówek. Na pytanie czy kwalifikujemy się do ich wykonania zdecyduje lekarz stomatolog podczas pierwszej wizyty.
Ten artykuł został opublikowany na stronie ZnanyLekarz za wyraźną zgodą autorki lub autora. Cała zawartość strony internetowej podlega odpowiedniej ochronie na mocy przepisów o własności intelektualnej i przemysłowej.
Strona internetowa ZnanyLekarz nie zawiera porad medycznych. Zawartość tej strony (teksty, grafiki, zdjęcia i inne materiały) powstała wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje porady medycznej, diagnozy ani leczenia. Jeśli masz wątpliwości dotyczące problemu natury medycznej, skonsultuj się ze specjalistą.