Artykuły 21 października 2015

Medycyna prewencyjna i przeciwstarzeniowa (Anti-Aging)

Urszula Świderska-Netczuk specjalista medycyny estetycznej, alergolog, pediatra
Urszula Świderska-Netczuk
specjalista medycyny estetycznej, alergolog, pediatra

Medycyna prewencyjna i przeciwstarzeniowa (Anti-Aging) jest nauką o długowieczności, zdrowym stylu życia, sposobie żywienia i przeciwdziałaniu rozwojowi chorób prowadzących do przedwczesnego starzenia.

Rezultatem działania medycyny prewencyjnej jest zmiana naszego trybu życia i sposobu żywienia, który w ciągu ostatnich lat polskiej transformacji doprowadził do zmniejszenia liczby zgonów z powodów zawałów serca i nowotworów aż o 1/3. Przelicza się to na dziesiątki tysięcy uratowanych istnień ludzkich w skali roku i miliony złotych nie wydawanych na ich terminalne leczenie.

Dlaczego się starzejemy?

Starzenie jest następstwem przypadkowych uszkodzeń nici DNA naszego genomu, przez gromadzące się wraz z upływem czasu reszty metabolicznych produktów reakcji chemicznych, takich jak reaktywne formy tlenu, wolne rodniki, reszty tlenowe i azotowe.

Również szkodliwe czynniki środowiska zewnętrznego, takie jak promienie

(X i UV), zakażenia wirusowe oraz czynniki chemiczne, mogą uszkodzić nasze DNA, prowadząc do starzenia się, apoptozy i śmierci komórek albo do ich proliferacji i nowotworzenia. Istnieje wiele substancji-leków wpływających pozytywnie na szlaki zakodowane w DNA. Ale najprostszym, najskuteczniejszym i najtańszym działaniem interwencyjnym w zakresie zdrowia publicznego jest zmniejszenie spożycia soli.

Do sposobów przeciwdziałających przedwczesnemu starzeniu i rozwojowi chorób wieku podeszłego można zaliczyć:

  1. Ograniczenie kalorii w diecie o 1/3 (w tym soli), co zmniejsza prawdopodobieństwo zawałów serca, udarów mózgu i innych przyczyn zgonów.

  2. Zwiększenie aktywności ruchowej (co daje natężone wydzielanie irisin, zwiększanie długości telomerów i wydłużenie czasu życia komórek). Ograniczenie czasu spędzonego przed telewizorem o 3 godziny na dobę, wydłuża życie średnio o 2 lata.

  3. Uczenie się przeciwdziałania rodzinnie występującym chorobom, takim jak: otyłość, PCOS, cukrzyca typu 2., zespół metaboliczny, hiperlipidemia i miażdżyca tętnic, POCHP, nowotwory, RZS, osteoporoza i choroba Alzhaimera.

  4. Zalecanie leczenia hormonalnego (HRT) u kobiet w okresie okołomenopauzalnym zgodnie z zasadami medycyny personalizowanej. Niedobór estrogenów sprzyja starzeniu się mózgu i rozwojowi chorób neurodegeneracyjnych – chorobie Alzhaimera. Sprzyja on też starzeniu się skóry twarzy, dekoltu, dłoni oraz serca i układu moczowo-płciowego.

  5. Uzupełnianie niedoborów Vit D3 i innych witamin.

Starzenie zależy w 80% od czynników środowiskowych, a tylko w 20% od genów.

Ten artykuł został opublikowany na stronie ZnanyLekarz za wyraźną zgodą autorki lub autora. Cała zawartość strony internetowej podlega odpowiedniej ochronie na mocy przepisów o własności intelektualnej i przemysłowej.

Strona internetowa ZnanyLekarz nie zawiera porad medycznych. Zawartość tej strony (teksty, grafiki, zdjęcia i inne materiały) powstała wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje porady medycznej, diagnozy ani leczenia. Jeśli masz wątpliwości dotyczące problemu natury medycznej, skonsultuj się ze specjalistą.

ZnanyLekarz Sp. z o.o. ul. Kolejowa 5/7 01-217 Warszawa, Polska

www.znanylekarz.pl © 2022 - Znajdź lekarza i umów wizytę.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.