Na początek należy odpowiedzieć sobie na pytanie czym jest nerwica natręctw? Tak naprawdę to zespół obsesyjno-kompulsyjny, zaburzenie nerwicowe, które charakteryzuje się występowaniem obsesyjnych myśli – czyli tzw. obsesji lub/i rytuałów, czynności, zachowań przymusowych (kompulsje).
Obsesje to inaczej irracjonalne, natrętnie nawracające myśli, które pojawiają się w świadomości automatycznie i powodują u pacjenta lęk oraz chęć uwolnienia się od nich. Myśli najczęściej dotyczą czystości/porządku, religii czy symetrii, czyli na układaniu przedmiotów w sposób symetryczny.
Innymi często pojawiającymi się myślami są te dotyczące zdrowia, potrzebą zachowania nieskazitelnej czystości ciała. Często pojawia się nieustanne myślenie czy wszystko jest perfekcyjne – dopięte na ostatni guzik, co w konsekwencji prowadzi do niepewności i wielokrotnego powtarzania tych samych czynności i sprawdzania wszystkiego, np. sprawdzania po kilka/kilkanaście razy czy zamknęło się drzwi.
Kompulsje to inaczej rytuały, czynności, które wykonuje się w celu zapobiegnięcia jakiemuś wydarzeniu, które miałoby się dokonać, jeśli dana czynność nie zostałaby wykonana np. mycia rąk po kilkanaście razy, zamykania i otwierania drzwi.
A co do tego ma lęk?
Lęk jest tak naprawdę generatorem i podstawą natrętnych myśli, czyli obsesji i rytuałów, czyli kompulsji. Osoba cierpiąca na zaburzania obsesyjno-kompulsyjne czyli nerwicę natręctw wykonuje swoje rytuały, ponieważ panicznie boi się, że jeśli nie wykona rytuału to jemu samemu lub komuś bliskiemu stanie się coś złego.
Konieczność powtarzania rytuałów spowodowana jest wzrastającym nieprzyjemnym napięciem i poczuciem lęku. Osoba cierpiąca na zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne czyli nerwicę natręctw, odczuwa chęć pozbycia się lęku i napięcia, a przynajmniej maksymalnego zminimalizowania go. To powoduje przymus wykonania danego rytuału.
Wykonywanie danych czynności/rytuałów powoduje chwilowy spadek napięcia i lęku, i tylko chwilowe odczucie ulgi. Jednakże lęk i napięcie bardzo szybko ponownie wzrastają i dochodzi do ponownego powtarzania tych samych czynności. Robi się więc błędne koło.
Ten artykuł został opublikowany na stronie ZnanyLekarz za wyraźną zgodą autorki lub autora. Cała zawartość strony internetowej podlega odpowiedniej ochronie na mocy przepisów o własności intelektualnej i przemysłowej.
Strona internetowa ZnanyLekarz nie zawiera porad medycznych. Zawartość tej strony (teksty, grafiki, zdjęcia i inne materiały) powstała wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje porady medycznej, diagnozy ani leczenia. Jeśli masz wątpliwości dotyczące problemu natury medycznej, skonsultuj się ze specjalistą.